Yenidoğan Bebekte Silme Banyosu Nasıl Yapılır?

0 Yorum yapıldı
 Yenidoğan Bebekte Silme Banyosu Nasıl Yapılır?

Yenidoğan Bebekte Silme Banyosu Nasıl Yapılır?

  • 2.1BPAYLAŞIM

  • 815ZİYARET

  • 0YORUM

* Silme Banyo Hangi Durumlarda Yapılır?

Normal banyo yaptırmanın mümkün olmadığı durumlarda, permatüre bebeklerde ve göbek bağı düşmeyen bebeklere silme banyo yaptırılır.


* Silme Banyo İçin Hangi Hazırlıklar Yapılır?

Silme banyo için önceden küçük leğen, kap, yeterli miktarda su, küçük havlu, temizlik bezleri, bebek sampuanı, temiz kıyafetler ve alt bezi hazırlanır. Silme banyosu yaptırılacak odanın ısısı 25 dereceye ayarlanır. Eller yıkama öncesinde bol sabunlu su ile yıkanır.


 

* Silme Banyosu Nasıl Yapılır?

Sıcaklığı iyi ayarlanmış su içine temizlik bezi konur. Bez iyice sıkılarak temizliğe gözlerden başlanır. Göz temizleme işlemi içten dışarı doğru yapılır. Temiz su içindeki havlu yüzün orta bölümünde dışa doğru temizlenir. Burun ve kulak çevresinin temizlenmesinde aynı işlem yapılır. Temizlik yapılırken kulak arkası temizliğine çok dikkat etmek gerekir. Yıkama işlemi göz yakmayan şampuan ile baş önden arkaya doğru masaj yaparak temizlenir. Bebek kulak içi temizliği için kulak çöpü kullanılmaz. Genital bölge yukardan aşağı doğru temizlenir. Bebeğe pişik bakım uygulaması yapılır. Koruyucu kremler kullanılır. Bebek sırt üstü yatırılıp kuruma işlemine başlanır. Silme banyosu bittikten sonra yumuşak havlu ile nazik bir şekilde kurulama yapılır. Kurulama işleminden sonra bebek giyisileri giydirilir. Silme banyosunda kullanılan malzemeler temizlenir. Banyo yaptırırken bebekle konuşmak bebeği sakinleştirir. Sözssüz, sakin müzik eşliğinde banyo yaptırmak banyoyu bebeğe sevdirir. Bebek sakinleşerek banyodan haz duyar. Banyo sonrası bebeğe masaj yapın. Masajlar bebekle anne arasındaki bağı kuvvetlendirir.


 

0 KİŞİ Yorum Yaptı

815 KEZ ZİYARET EDİLDİ

Yorumlar (0)

  • Henüz bu içeriğe yorum yapılmadı.

Yorum Yazın

Kaç haftalık hamilesiniz? Gebelik Hesaplayıcı

Lütfen son adet başlangıç tarihinizi girin

Hafta hafta hamilelik Gebelik Haftaları

Annelerden Gelen Yorumlar

  • Selin Selin Gebelikte Kabakulak Hastalığı

    Gebelik sırasında kabakulak geçirmekten çok korkuyorum, çok bilgilendirici bir yazı olmuş....

  • Meral Meral Gebelikte Hemoroid

    Çok faydalı bir yazı. Paylaşan kalemin eline sağlık. Teşekkürler annegebelik ekibi. Sitenizi yeni keşfettim ama bundan sonra faydalanacağım....

Gebelik haftanız E-POSTA ADRESİNİZE GELSİN *Anneler için ücretsizdir

Hangi haftada olduğunuzu bilmiyorsanız buradan öğrenebilirsiniz