Yenidoğan Bebeğin Refleksleri

0 Yorum yapıldı
Yenidoğan Bebeğin Refleksleri

Yenidoğan Bebeğin Refleksleri

  • 2.1BPAYLAŞIM

  • 656ZİYARET

  • 0YORUM

Yenidoğan Bebeğin Refleksleri 341

Refleksler istemdışı gerçekleşen hareketler ve davanışlar bütünüdür. Yenidoğan bebekler dünyaya bir çok reflekslerle gelir. Refleksler uyarıcılara istem dışı tepkiler verir. Bazı refleksler büyüme ile birlikte yok olmaya başlar. Bazı refleksler bebek doğduktan kısa bir süre sonra kaybolur. Bazı refleksler bebeklik döneminde başlar yetişkinliğe kadar devam eder. Refleksler bireyin yaşama uyum sağlamasını kolaylaştırır. Bebekte bazı refleksler hayati önleme sahiptir. Emme, yutma,arama bebeklerin en önemli refleksleridir. Merkezi sinir sistemi olgunlaşan bebeğin zamanla refleksleri kaybolur. Refleksler iki taraflı gerçekleşir. Tek taraflı gerçekleşen reflekslerde az tepki verilen kısımda nörolojik problemin habercisidir.

                     

Yenidoğan bebeklerde şu refleksler görülür:

►  Moro Refleksi: Doğumdan itibaren ortaya çıkan bu refleks 4. ayda azalır, 6. ayda yok olur. Aniden ortaya çıkan seslere karşı kollar açılıp kapanır. Parmaklar C şekline döner. Ayaklar hareket etmeye başlar.


 

Kavrama Refleksi : Doğumla gelen refleks 3.ayda azalır. Bebeğin avcuna dokunduğunda bebek parmaklarını kıvırıp elinizi tutmaya çalışır. Bu durum hem el hem de ayakta görülür.


 

►  Yürüme Refleksi: Doğumla kazanılır 2. ayda kaybolur. Bebek dik tutulduğu zaman ayak tabanı yere değdiğinde bacaklar adım atma pozisyonuna gelir.


 

Tonik Boyun Refleksi: Doğumdan sonra 2. ayda ortaya çıkar, 4.ayda azalır, 6. ayda yok olur. Bebek yan dönene kadar sürer. Bebek sırt üstü yatar pozisyon alır. Rahatladığı zaman başı bir tarafa doğru çevrilir.


 

►  Arama Refleksi : Bebeğin ağız çevresine temas edildiğinde başını temas eden yere çevirir, ağzını açar ve meme aramaya başlar. Bu refleks 12. ay ortadan kaybolur.


 

►  Emme Refleksi : Bebeğin dudağına dokunduğunuzda emme hareketi yapar. Bu refleks 6. aya kadar devam eder.


 

►  Öksürme Refleksi: Bebeğin üst ve alt solunum yoluna yabancı bir cisim girdiği zaman bebek uyarılır. Hava yolunu temizlemek adına öksürme işlemi yapılır. Koruyucu refleks türlerinden birisidir.


 

Göz kırpma Refleksi : Göze bir cisim yaklaştığı zaman göz kendini korumak adına göz kapakları hızla kapanır.


 

►  Esneme Refleksi : Oksijen alımı ve karbondioksit verimi sırasında işlemin sağlıklı gerçekleşmesi için esneme yapılır.


 

 Babinski Refleksi : Bu refleks 2 yaşına kadar normal bir seyir gösterir. Bebeğin ayak tabanı, topuktan parmak bölümüne doğru çizildiğinde baş parmak kıvrılırken diğer parmak yelpaze gibi açılır. 2 yaşına kadar bu davranışı sergilemeye bebekte nörolojik hasar var demektir.


 

0 KİŞİ Yorum Yaptı

656 KEZ ZİYARET EDİLDİ

Yorumlar (0)

  • Henüz bu içeriğe yorum yapılmadı.

Yorum Yazın

Kaç haftalık hamilesiniz? Gebelik Hesaplayıcı

Lütfen son adet başlangıç tarihinizi girin

Hafta hafta hamilelik Gebelik Haftaları

Annelerden Gelen Yorumlar

  • Selin Selin Gebelikte Kabakulak Hastalığı

    Gebelik sırasında kabakulak geçirmekten çok korkuyorum, çok bilgilendirici bir yazı olmuş....

  • Meral Meral Gebelikte Hemoroid

    Çok faydalı bir yazı. Paylaşan kalemin eline sağlık. Teşekkürler annegebelik ekibi. Sitenizi yeni keşfettim ama bundan sonra faydalanacağım....

Gebelik haftanız E-POSTA ADRESİNİZE GELSİN *Anneler için ücretsizdir

Hangi haftada olduğunuzu bilmiyorsanız buradan öğrenebilirsiniz