Üçüz Gebelik

0 Yorum yapıldı
Üçüz Gebelik

Üçüz Gebelik

  • 2.1BPAYLAŞIM

  • 329ZİYARET

  • 0YORUM

Günümüzde üçüz gebelik çok da sık rastlanılan bir durum değildir. İkiz gebelik durumu da oldukça az olmasına rağmen; üçüz gebelik daha az karşılaşılan bir durumdur. İkiz gebeliklerin görülme sıklığı yüzde 2 iken üçüz gebelik durumu daha az bir orana sahiptir. Bu oranın 6 bin gebelikte bir olduğu belirtilmektedir. Elbette bu ihtimalleri arttıran bir durum vardır ki; o da tüp bebek gibi yöntemlerdir. Üçüz gebelik durumu genellikle farklı yumurtaların varlığı ile meydana gelir. Çoklu gebelikler genellikle; tüp bebek, aşılama gibi embriyo transferi yöntemlerinde daha sık görülen bir durumdur. Doğal yollar ile meydana gelen üçüz gebelikler genellikle farklı yumurtalardan meydana gelirler. Bunlar da farklı genetik özelliklerin görülmesine yol açar. Üçüz gebelikler; çift yumurta ikizlerine göre farklılık gösterirler. Çift yumurta ikizlerinde kalıtsal yani genetik benzerlikler çok olurken üçüz gebeliklerde bu duruma pek sık rastlanılmaz.

Üçüz gebelik tespiti biraz zor olabilir. Doktor kontrollerinin başlangıcında üçüz gebelik teşhisi konulsa da zaman ilerledikçe gebelik keselerinden bir tanesi kaybolabilir. Bunun sonucunda da ya ikiz ya da tek bebek doğumu olabilir. Bu gebelik keselerinin yok olması genellikle hamileliğin 2 ila 3. ayları arasında görülür. Üçüz gebelik durumlarında doktorlar genelde sezaryen doğumu önerir. Ancak siz yine de normal doğum isterseniz bu durum da olabilir. Fakat son söz yine de doktorda olacaktır. Sezaryen doğum önerilir çünkü hem anne hem de bebek sağlığı için en iyi yöntemin bu olduğu bilinir. Üçüz gebeliklerde; diğer normal gebelikler gibi hamilelik süresi 40 hafta değildir. Bu tip gebelikte hamilelik süresi 32 ila 36 hafta aralığındadır.  Hal bu olunca anne adaylarının her an doğuma hazır beklemeleri gerekmektedir. Çünkü üçüz ya da ikiz gebeliklerde erken doğum ihtimali diğer durumlara göre daha yüksek ihtimallidir.

Üçüz Gebelik Riskleri

Günümüzde üremeye yardımcı tekniklerin artması ile ikiz gebelikler, üçüz gebelikler gibi çoğul gebeliklerin sayısı da artmıştır. Her gebeliğin bir riski vardır ancak çoğul gebeliklerde bu risk daha fazladır. Bu yazımızda üçüz anne ve baba adaylarını; üçüz gebeliğin riskleri hakkında kısaca bilgilendirmeye çalışacağız. Öncelikle her gebeliğin az da olsa bir risk taşıdığını söylemek isteriz. Ancak bu riskleri alınacak bazı önlemlerle elimine etmek mümkündür.

Üçüz gebeliğin riskleri arasında en önemli yeri erken doğum almaktadır. Çünkü bebek sayısı arttıkça hamilelik süresi de o oranda kısalmaktadır. İkiz gebeliklerin yaklaşık yüzde onu, üçüz gebeliklerin ise yaklaşık olarak yüzde otuzunun otuz birinci haftadan itibaren doğmaya başladığı belirtilmektedir. Hatta üçüz gebeliklerde gebeliğin 32. haftası pek rastlanan bir durum değildir çünkü bu zamana kadar doğum çoğunlukla gerçekleşmiş olmaktadır. Üçüz gebeliğin riskleri arasında bebeğin plasentasının önde gelme riski de vardır. Aynı zamanda bu rahim ağzı yetmezliği olarak da karşımıza çıkmaktadır. Rahim ağzı bebeği tutmakla görevlidir ve bu direnci sağlayamadığı durumlarda düşük riski ihtimali bir hayli artmaktadır. Bu risk nedeniyle üçüz gebelik durumlarında rahim ağzı yetmezliği konusunda gerekli önlemlerin tamamı alınmış olmalıdır. Bu önlemlerden biri de gebeliğin 16 ila 20. haftaları arasında ultrasonla rahim ağzı takibinin düzenli olarak yapılmasıdır. Özellikle çoğul gebeliklerde düşük ve erken doğum riski ihtimaline karşı kontrollerin belli bir düzene oturtulmuş olması önemlidir.

0 KİŞİ Yorum Yaptı

329 KEZ ZİYARET EDİLDİ

Yorumlar (0)

  • Henüz bu içeriğe yorum yapılmadı.

Yorum Yazın

Kaç haftalık hamilesiniz? Gebelik Hesaplayıcı

Lütfen son adet başlangıç tarihinizi girin

Hafta hafta hamilelik Gebelik Haftaları

Annelerden Gelen Yorumlar

  • Selin Selin Gebelikte Kabakulak Hastalığı

    Gebelik sırasında kabakulak geçirmekten çok korkuyorum, çok bilgilendirici bir yazı olmuş....

  • Meral Meral Gebelikte Hemoroid

    Çok faydalı bir yazı. Paylaşan kalemin eline sağlık. Teşekkürler annegebelik ekibi. Sitenizi yeni keşfettim ama bundan sonra faydalanacağım....

Gebelik haftanız E-POSTA ADRESİNİZE GELSİN *Anneler için ücretsizdir

Hangi haftada olduğunuzu bilmiyorsanız buradan öğrenebilirsiniz