Tüp Bebek Tedavisinde PGT Yöntemi

0 Yorum yapıldı
Tüp Bebek Tedavisinde PGT Yöntemi

Tüp Bebek Tedavisinde PGT Yöntemi

  • 2.1BPAYLAŞIM

  • 409ZİYARET

  • 0YORUM

Tüp bebek tedavisinde PGT yöntemi nedir, sorusu tüp bebek tedavisi yapmak isteyen çiftlerin merak ettiği bir konudur. PGT (Preimplantasyon Genetik Tanı) yöntemi her yaşta uygulanabilen ve tedavi şansını yükseltmek ve gebeliğe sağlıklı bir başlangıç yapabilmek için uygulanan bir tedavi yöntemidir. Çünkü sağlıklı bir hamilelik sağlıklı embriyolara sahip olmayla başlar. Kromozomların sayısı ve doğru dizilimi sağlıklı bir bebek gelişimi için önemlidir. Embriyonun fazla ya da eksik olması sağlıksız bir embriyo olduğu için bu duruma, anöploidi denilmektedir. PGT yöntemi  kromozomlardan sağlıklı embriyoların seçilmesi yöntemidir. Bu uygulama, tüp bebek başarı şansı yükseltmeyi ve aynı zamanda yaştan bağımsız olarak tek embriyonun transferi ile çoklu gebelik riskini azaltarak sağlıklı gebelik geçirip sağlıklı bebek sahibi olmanızı amaçlar. Sağlıksız embriyo her yaşta oluşabilmektedir. Kadın yaşı arttıkça risk artar. Mesela 25-30 yaş arası genç olarak kabul edildiğinden bu risk % 20-30 iken 42-45 yaşlarında bu risk % 80 -90 lara kadar artmaktadır. 

Şayet embriyo kromozom olarak sağlıksızsa, gebelik şansı düşer ve düşük yapma ile ilgili sağlık sorunları oluşturabilir. Sağlıksız embriyonun rahime yerleşmesiyle Down sendromlu gibi sağlıklı olmayan hamilelikler meydana gelebilmektedir. Tüp bebek tedavisi laboratuvar ortamında yapıldığından ve mikroskop ile değerlendirildiğinden embriyonun şekil olarak kaliteli gibi görünmesi, kromozom olarak sağlıklı olduğu hakkında kesin bir bilgi vermez. Tüp bebek tedavisinde PGT yöntemi ile embriyolar açısından sağlık taratması yapılarak sağlıklı embriyo tespit edilir. Kromozom olarak normal yapıda olan embriyonun transferi ile her yaş grubundaki insanların hamile kalma şansı yükselirken, düşük yapma riski gibi faktörler de aza düşer. PGT yöntemi 38 yaş üzeri kadınlarda özellikle uygulanırken her yaş grubunun da isteği doğrultusunda bu yöntem  uygulanabilir. Eşlerden birinin kromozomları kopma ya da bir problem olma durumunda embriyolardan alınan örneklerle diğer kromozomların sağlıklı olup olmadığı durumuna bakılır.

PGT Yöntemi Ne Zaman ve Nasıl Uygulanır?

PGT yöntemi ne zaman uygulanmalıdır, sorusuna bu yazımızda cevap vereceğiz. PGT, anöploidi olarak bilinen kromozom sayısının farklı olması durumunda en yaygın olarak kullanılan yöntemdir. Preimplantasyon genetik tanı (PGT) uygulamasında embriyoların kadına transfer edilmeden önce kromozomların incelenip sağlıklı olup olmadığına ya da hastalık barındırmadığına bakılır. Embriyo fertilizasyonu sonrası  8-10 hücreli aşamaya gelince kültür sistemine bakılır. 3 gün sonra bakılan kültür sisteminden embriyolardan bir ya da iki hücre alınarak biyopsi testine sokulur ve kromozomların analizi yapılır. Kromozomlara 13, 16, 18, 21, 22  X ve Y uygulanır. Embriyolara uygulanan biyopsiden sonra anomali bulunmayan embriyoların anne rahmine transferi sağlanır.

Kromozomlara PGT yöntemi uygulanırken (FISH) yöntemi ile küçük  DNA parçaları, saptanması yapılacak bölgelere bağlanır. Bu floresan probları biopsi olarak alınan hücreler ile etkileşim içerisine konur ve özel kromozomlarla hibritleşmesi sağlanır. Preimplantasyon genetik tanı (PGT)  yöntemi uygulanan hastalarda ek olarak da 46 kromozom taraması yapılması da önerilir. Genetik hastalık taşımayan ve tüm kromozomlar açısından sağlıklı embriyonun seçilmesiyle PGT yöntemi ile hamile kalan kadınlarda sağlıklı bir gebelik ve sağlıklı bir bebek sahibi olma ihtimali de arttırmaktadır. Bir defa tüp bebek tedavisini yapan fakat başarı sağlanmayan hastalarda ya da düşükle sonuçlanan gebeliklerde preimplantasyon genetik tanı (PGT) yöntemi kullanarak sağlıklı bir bebek sahibi olma ihtimali arttırılır. PGT yöntemi ne zaman uygulanmalıdır derseniz; 38 yaş ve üzerinde tüp bebek uygulaması yapılacak hastalar ve isteğe bağlı olarak her yaş grubunda uygulanabilir.

0 KİŞİ Yorum Yaptı

409 KEZ ZİYARET EDİLDİ

Yorumlar (0)

  • Henüz bu içeriğe yorum yapılmadı.

Yorum Yazın

Kaç haftalık hamilesiniz? Gebelik Hesaplayıcı

Lütfen son adet başlangıç tarihinizi girin

Hafta hafta hamilelik Gebelik Haftaları

Annelerden Gelen Yorumlar

  • Selin Selin Gebelikte Kabakulak Hastalığı

    Gebelik sırasında kabakulak geçirmekten çok korkuyorum, çok bilgilendirici bir yazı olmuş....

  • Meral Meral Gebelikte Hemoroid

    Çok faydalı bir yazı. Paylaşan kalemin eline sağlık. Teşekkürler annegebelik ekibi. Sitenizi yeni keşfettim ama bundan sonra faydalanacağım....

Gebelik haftanız E-POSTA ADRESİNİZE GELSİN *Anneler için ücretsizdir

Hangi haftada olduğunuzu bilmiyorsanız buradan öğrenebilirsiniz