Tüp Bebek Tedavisi

0 Yorum yapıldı
Tüp Bebek Tedavisi

Tüp Bebek Tedavisi

  • 2.1BPAYLAŞIM

  • 358ZİYARET

  • 0YORUM

Tüp Bebek Tedavisi Nedir?

Tüp bebek tedavisi, bebek sahibi olamayan çiftlere uygulanan yardımcı bir tedavi şeklidir. Günümüzde en çok başarı ve gelişim gösteren uygulama yöntemlerinden biri olan tüp bebek tedavisi çok yaygınlaşmaktadır. Nedeni açıklanmayan kısırlık ya da kadın yumurtlama sorunları olan çiftlerin kullandığı bir yöntemdir. Tüp bebek tedavisi (IVF- invitro fertilizasyon) kadın üreme yumurtalarının çatlatılıp uyarılarak ve erkek spermlerin toplanarak laboratuvar ortamında döllenmesi ve rahime yerleştirilmesi işlemine denir. Bu aşamadan sonra gebeliğin oluşmasının normal gebelikten bir farkı kalmayacaktır.

Tüp Bebek mi Aşılama mı?

Erkekte kısırlık olması gibi bir durumda ilk deneme aşılama yöntemi olmasında fayda vardır. Bu yöntem, sadece spermlerin rahim içine yerleştirilmesidir. Tüp bebek ise, kadının yumurtalarının çatlatılıp laboratuvar ortamında transfer işidir. Mikroskop altında dikkatlice alınan canlı spermler yumurtanın içine enjekte edilerek döllenmenin sağlanması şeklinde de diyebiliriz. Bu iki yöntem tercihini doktor çiftlerin sağlık durumuna göre belirleyerek uygun tedavi yöntemini belirler. Amaç ise çiftler için başarı şansını yükseltmektir.

Tüp Bebek (IVF) Tedavisi Nasıl Olur?

Düzenli adet gören kadınlar her ay bir yumurta oluşturduğuna göre tüp bebekte dışarıdan enjekte edilen hormon ile bu sayının arttırılması hedeflenir.

Hormon tedavisi uygulandıktan sonra ultrason ve kan testleri ile durum takip edilir. Hazır olan yumurtalar toplanır. Yumurta toplama işlemi genel anestezi altında yapıldığı gibi lokal anesteziyle de yapılabilmektedir. Sperm ve toplanan yumurtaların yan yana getirilmesi ile yumurtaların mikroskop atında döllenmesi gerçekleştirilir. Döllenen yumurtalar 3- 4 gün veya 6-7 gün süresince belli sıcaklıklar altında tutularak gelişmeye bırakılır ve embriyolar seçilerek tekrardan rahim içine transfer edilir. Transfer işlemi anestezi alınmadan kısa sürede biten bir işlemdir. Transfer edilecek embriyo sayısının belirlenmesi için çoğul gebelik riskine karşı sizinle görüşülerek bu konu hakkında bilgi verilir.

Hangi Durumlarda Tüp Bebek Tedavisi Yapılır?

Hangi durumlarda tüp bebek tedavi yapılır, diye merak ediyorsanız bu yazımız tam da size göre; tüp bebek tedavisinde öncelikle anne adayının yumurtalık rezervlerine bakılır. Bu adet döneminin 3. Gününde yapılan testlerle yapılır. Bu testler yumurtalık rezervlerinin iyi durumda olup olmadığını gösterir. Eğer; test sonuçları olumlu yönde ise, anne adayına 45 yaşına kadar tüp bebek tedavisi uygulanabilir. Herhangi bir korunma yöntemini kullanmayarak düzenli ilişkiye giren çiftler 1 yıl geçmesine rağmen hala bebek sahibi olamıyorlarsa kısır olup olmadığına bakılır ve tüp bebek ya da aşılama yöntemi belirlenir. 35 yaş üstü çiftlerde ise 6 ay korunmasız ilişki sonucunda gebelik görülmüyorsa kısırlık söz konusu olabileceğinden yine uygun tedavi yöntemi belirlenerek bilgilendirme yapılır.

Ancak anne adayının yaşı ilerlemiş ise kromozomların etkilediği embriyolar da incelenir. Anne adayı eğer ki 38 yaşından büyük ise bu anne adayları için daha farklı testler uygulanabilir. 35 yaşından büyükseniz ve hangi durumlarda tüp bebek tedavisi yapılır derseniz; bunu açıklamak için net bir şey söylememiz pek doğru olmaz. Çünkü; kadından kadına yumurtalıkların durumu değişir. Yani her 35 yaşında olan kadının yumurtalığının sağlık derecesi aynı olmayabilir. 35 yaşın üzerindeyseniz, yumurtalıklarınız tüp bebek tedavisi için uygun olsa bile her zaman bir risk vardır. İşte bu sebeplerden dolayı kısırlık riski taşıyan çiftlerin bebek sahibi olabilmeleri için tedaviye daha genç yaşlarda başvurmaları gerekmektedir.

0 KİŞİ Yorum Yaptı

358 KEZ ZİYARET EDİLDİ

Yorumlar (0)

  • Henüz bu içeriğe yorum yapılmadı.

Yorum Yazın

Kaç haftalık hamilesiniz? Gebelik Hesaplayıcı

Lütfen son adet başlangıç tarihinizi girin

Hafta hafta hamilelik Gebelik Haftaları

Annelerden Gelen Yorumlar

  • Selin Selin Gebelikte Kabakulak Hastalığı

    Gebelik sırasında kabakulak geçirmekten çok korkuyorum, çok bilgilendirici bir yazı olmuş....

  • Meral Meral Gebelikte Hemoroid

    Çok faydalı bir yazı. Paylaşan kalemin eline sağlık. Teşekkürler annegebelik ekibi. Sitenizi yeni keşfettim ama bundan sonra faydalanacağım....

Gebelik haftanız E-POSTA ADRESİNİZE GELSİN *Anneler için ücretsizdir

Hangi haftada olduğunuzu bilmiyorsanız buradan öğrenebilirsiniz