Sezaryen Sonrası Normal Doğum (SSVD)

0 Yorum yapıldı
Sezaryen Sonrası Normal Doğum (SSVD)

Sezaryen Sonrası Normal Doğum (SSVD)

 • 2.1BPAYLAŞIM

 • 282ZİYARET

 • 0YORUM

Gebelik süreci ve bu süreç sonunda, hem annenin hem de doğan bebeğin sağlıklı olması oldukça önemlidir. Anne adayı, gebeliğin ilk zamanlarından sonuna kadar her an doğumunun iyi geçmesini ve bebeğini sağlıklı bir şekilde kucağına almayı ümit etmektedir. Her anne kendisi kadar bebeğinin de sağlığını oldukça fazla düşünmektedir. Doğum olayı adeta mucizevi bir süreçtir ve her anne doğumunun en mükemmel şekilde tamamlanmasını istemektedir. Normal doğum isteyen anne adaylarının sayısı sezaryen doğum isteyen anne adaylarına nazaran artık daha fazladır.

Tabii ki bunun birçok sebebi vardır. Bunlardan en önemlileri normal doğum sürecinden sonra anne adayının toparlanma sürecinin daha hızlı olması ve hem bebeğin hem de annenin doğum sonrası olan gelişimlerinin daha rahat meydana gelmesidir. Sezaryen doğumda anne adayının doğumuna dışarıdan doğrudan bir müdahale söz konusu olduğundan, doğum sonrası ne yazık ki toparlanma ve süt gelme süreçleri vb. biraz daha uzamaktadır. Sezaryende anne adayının karnına atılan kesiler ve dikişlerin iyileşme süreci bazen uzamakta ya da bakımı yapılmadığında enfeksiyon riski ile karşı karşıya kalınabilmektedir. Tüm bunların yanında bazı anne adaylarında memeden süt gelmesi bazı hormonal süreçlerde sekteye uğrayabilmektedir. Bu nedenle anne adayları genellikle normal doğum istemektedirler. Tabii ki teknoloji ve imkanların gelişmesi ile sezaryen ile doğum yapan anne adayları da sezaryen sonrası vajinal doğum talep edebilmektedirler. 

Sezaryen Sonrası Normal Doğum Riskleri

Sezaryen sırasında anne karnına birçok kesi atılır ve ardından dikişler ile kapatılır. Zamanla dikişler kaybolsa da ne yazık ki kesiler tam anlamı ile kapanmaz ve tekrar açılma riskleri var olmaktadır. Durum böyle olunca sezaryen ile bir kere doğum yapmış olan annenin sonraki doğumunda normal doğum ile doğurma olasılığı biraz daha azalmaktadır. Bunun nedeni normal doğum sırasında anne adayının karın dikişlerinin içeriden patlama ve açılması, ardından da iç kanama geçirme riski olma olasılığıdır.

Sezaryen Sonrası Normal Doğum (SSVD) Kimlere Uygulanamaz?

Sezaryen sonrası vajinal doğum yapmak isteyen anne adayları değerlendirilir. Başlıca oluşabilecek olan riskler de hastaya bildirilir. Sezaryen sonrası vajinal doğum yapması uygun olmayan ve fazlaca risk içeren gruba sahip adaylar şunlardır;

 • - Öncelikle anne adayının genel durumu ve öncesindeki sezaryen doğum sonrası değerlendirilir. Hastanın neden önceki doğumunda sezaryen ile doğum yaptığı öğrenilir ve ardından annede bu durumun devam edip etmediğine bakılır. Anne adayında sezaryen doğum yapma zorunluluğunun devam etmesi, annenin tekrardan bu doğum şeklini tercih etmesini zorunlu kılacaktır.
 • - Sezaryen doğum sırasında anne adayına atılan dikişlerin şekli ve hangi yöntemle sezaryen doğum yaptığı tam olarak değerlendirilir. Anne adayına atılan dikişlerin açılma riski fazla ise bu anne adayına kesinlikle sezaryen sonrası normal doğum yaptırılması uygun olmamaktadır.
 • - Birden fazla yani çoğul gebe olan anne adayları
 • - Tansiyon gibi çeşitli rahatsızlığı olan anne adayları

Sezaryen Sonrası Normal Doğum (SSVD) Kimlere Uygulanabilir?

Sezaryen sonrası vajinal doğum yapabilecek anne adayları genel olarak şu adaylardır;

 • - Anne adayının, öncesinde geçirdiği sezaryen doğumun en az 3 yıl önce gerçekleşmiş olması
 • - Annenin normal doğuma  mani olacak herhangi bir hastalığının olmaması
 • - Anne adayının genel olarak çatısının normal doğuma oldukça uygun olması
 • - Sezaryene neden olan durumların artık annede devam etmiyor oluşu
 • - Anne karnındaki bebeğin genel sağlık durumunun normal doğuma uygun olması
 • - Annenin dikişlerinin normal doğuma uygun olmasıdır diyebiliriz.

0 KİŞİ Yorum Yaptı

282 KEZ ZİYARET EDİLDİ

Yorumlar (0)

 • Henüz bu içeriğe yorum yapılmadı.

Yorum Yazın

Kaç haftalık hamilesiniz? Gebelik Hesaplayıcı

Lütfen son adet başlangıç tarihinizi girin

Hafta hafta hamilelik Gebelik Haftaları

Annelerden Gelen Yorumlar

 • Selin Selin Gebelikte Kabakulak Hastalığı

  Gebelik sırasında kabakulak geçirmekten çok korkuyorum, çok bilgilendirici bir yazı olmuş....

 • Meral Meral Gebelikte Hemoroid

  Çok faydalı bir yazı. Paylaşan kalemin eline sağlık. Teşekkürler annegebelik ekibi. Sitenizi yeni keşfettim ama bundan sonra faydalanacağım....

Gebelik haftanız E-POSTA ADRESİNİZE GELSİN *Anneler için ücretsizdir

Hangi haftada olduğunuzu bilmiyorsanız buradan öğrenebilirsiniz