Plasenta Previa (Bebeğin Eşinin Önde Olması)

0 Yorum yapıldı
Plasenta Previa (Bebeğin Eşinin Önde Olması)

Plasenta Previa (Bebeğin Eşinin Önde Olması)

  • 2.1BPAYLAŞIM

  • 87ZİYARET

  • 0YORUM

Plasenta previa, bazı gebeliklerde plasentanın rahmin alt kısımlarında bulunan rahim ağzını kısmen ya da tamamen kapatmasıyla oluşur. Bunun riskli bir durum olduğu söylenebilir. Bu durum ağır kanamalara neden olabilir. Tehlikeli gebelik oluşturabilir. Bu durum birçok anne adayını korkutmaktadır. Plasenta previa tek bir çeşit değildir. Plasenta previa’nın iki çeşidi bulunmaktadır. Bunlardan ilki plasenta previa marginalis yani kısmi previa diğer adıyla marjinal plasenta previa olarak anılır. Bu çeşidi rahim ağzını kısmen kapatır. Bu normal doğuma engel oluşturmaz. Diğeri ise plasenta previa totalis yani tam previa başka bir deyişle total plasenta previa olarak anılır. Burada plasenta rahim ağzını tamamen kapatır. Ağır kanama oluşturduğu için normal doğum olmaz. Bebek sezaryen ameliyatı ile alınmak zorunda kalınır. Normal doğum ile bebeğin doğması varken ameliyat ile bebeği almak istenen bir durum değildir. Bu yüzden anne adayları bu konuya oldukça dikkat etmeleri gereklidir. 

Plasenta previa neden olur?

Plasenta previa’nın neden olduğu henüz tam olarak bilinmemektedir. Ancak yaşı ilerlemiş, çok doğum yapmış veya çok sigara içen kadınlarda daha sık görüldüğü tespit edilmiştir. Ayrıca önceden bir rahim ameliyatı geçirmiş veya sezaryenle doğum yapmış kadınlar için daha riskli olduğu düşünülmektedir. Düşük yapıldıktan sonra rahim ağzını açarak kürtaj yapılması da bir risk faktörü olmaktadır. 30 yaşın üzerindeki anne adaylarının dikkatli olması gerekiyor. Eğer önceki gebelikte bir plasenta previa yaşanmışsa tekrar yaşanma ihtimali oldukça düşük olmaktadır. Görülme sıklığı her 200 doğumdan 1 tanesinde olmaktadır. Bu sorunun en önemli belirtisi ağrısız bir vajinal kanama yaşanmasıdır. Kanın rengi kıpkırmızı olmaktadır. Miktarı az ya da çok olabilir. Kanama bir müddet kesilebilir ancak daha sonra tekrar edebilmektedir. Gebelikte yaşanan ufak tefek kanamalar göz ardı edilmemelidir. Çünkü bu kanamalar daha tehlikeli durumlara yol açabilir. 

Plasenta previa ne zaman ve nasıl belli olur?

Plasenta previa oldukça erken belli olur. Genelde anne adayı kanama yaşamadan kontrollere geldiği zaman belli olur. Eğer bir sorun oluşmuş ise bu ikinci trimester ultrasonu ile kendini belli eder. Bazen ultrason da ortaya çıkarken bazen de kanama ile kendini belli edebilir. Kanama parlak kırmızı renkte olmaktadır. Gebelikte ikinci yarıdan sonra bir kanama oluşmuş ise şüphelenmeye başlayabilirsiniz. Rahimin büyümesiyle beraber plasenta rahim ağzından uzaklaşabilir. Doktorun sorunu tespit etmesi için ultrasonun birkaç defa tekrar etmesi gerekebilir. Bu sorun için 3. trimestere kadar herhangi bir şey yapmaya gerek yoktur. Çünkü 3. primestere kadar birçok vaka tedaviye ihtiyaç olmaksızın düzelir. Tedavisi için kullanılan yöntemler belli nedenlere bağlı olarak değişebilmektedir. Tedaviden önce bebeğin ne kadar olgunlaştığı ve rahimden kan gelip gelmediğine bakılır. Rahim ağzı muayenesinin özenle yapıldığı durumlarda bile kanama ortaya çıkabilir. Bu yüzden bebeğin sezaryenle alımına karar verilirse veya bebeğin alınması kararlaştırılmışsa elle muayene yapılmaktadır. 

Plasenta rahim ağzını tam kapatmıyorsa ve kanama yoksa doktor evde istirahat önerir. Bunun yanında erken doğum olabileceği için bebeğin ciğerlerinin olgunlaşmasını sağlayacak ilaç verebilir. Ancak kanamalar oldukça sık tekrar ediyorsa hastanede yatış gereklidir. Bebeğin güvenli bir şekilde doğumu için sezaryen ameliyatı yapılır. Ayrıca plasentanın aşağıda olduğu vakalarda bebeğin ters durma ihtimali de söz konusudur. Kanama kontrol altına alınamıyorsa müdahale yapılmaktadır. Ancak plasenta previa birçok anne adayında erkenden teşhis edilir. Ama plasenta daha önce sezaryen ameliyatının yapıldığı yerde ise bu plasenta akreata yani plasentanın rahim kasına ulaşma durumuna neden olur. Bu da yaşanacak bir sonraki sezaryen ameliyatı için oldukça sorun oluşturabilir.

0 KİŞİ Yorum Yaptı

87 KEZ ZİYARET EDİLDİ

Yorumlar (0)

  • Henüz bu içeriğe yorum yapılmadı.

Yorum Yazın

Kaç haftalık hamilesiniz? Gebelik Hesaplayıcı

Lütfen son adet başlangıç tarihinizi girin

Hafta hafta hamilelik Gebelik Haftaları

Annelerden Gelen Yorumlar

  • Selin Selin Gebelikte Kabakulak Hastalığı

    Gebelik sırasında kabakulak geçirmekten çok korkuyorum, çok bilgilendirici bir yazı olmuş....

  • Meral Meral Gebelikte Hemoroid

    Çok faydalı bir yazı. Paylaşan kalemin eline sağlık. Teşekkürler annegebelik ekibi. Sitenizi yeni keşfettim ama bundan sonra faydalanacağım....

Gebelik haftanız E-POSTA ADRESİNİZE GELSİN *Anneler için ücretsizdir

Hangi haftada olduğunuzu bilmiyorsanız buradan öğrenebilirsiniz