Bebeğin Eşinin Rahim Duvarına Yapışması (Plasenta Akreata)

0 Yorum yapıldı
Bebeğin Eşinin Rahim Duvarına Yapışması (Plasenta Akreata)

Bebeğin Eşinin Rahim Duvarına Yapışması (Plasenta Akreata)

  • 2.1BPAYLAŞIM

  • 82ZİYARET

  • 0YORUM

Normal olarak gelişen gebelikte plasenta rahmin iç duvarına yapışmıştır. Bu kenetlenme olarak görülmez. Nitekim hafif olduğu durumda ve doğum sırasında ayrılabilecek haldedir. Bebeğin eşinin normalden daha fazla yapışık olması durumunda sorun oluşur. Bu soruna plasenta akreata adı verilir. 

 Normalden fazla olan bu yapışma istenen bir durum değildir. Ve her anne adayı için risklidir. Eğer anne adayı daha önce sezaryen ile doğum yapmışsa, rahim içi operasyon geçirmişse daha sık görülmektedir. Anne adayının birden fazla sezaryen ameliyatı olduğu durumlarda bu risk %70’e doğru artış gösterir. Plasenta previa söz konusu ise bu da risk içerir. Bu sorunun yaşanıp yaşanmayacağı ancak doğum esnasında öğrenilir. İstisnai durumlarda daha önce de anlaşılan vakalar mevcuttur. 

Doğum sırasında plasenta rahimden ayrılmıyorsa bu sorun yaşanıyor anlamına gelir. Plasentanın ne derecede yapışık olduğu da önem arz eder. Rahim hassas bir yapıya sahiptir. Bebek ayrılsa bile parçaların rahimde kalma riski vardır. Ancak bu parçalar kürtaj yapılarak alınmaktadır. Yapılan bu kürtajda kanama olması da kaçınılmaz bir durumdur. Yaşanan bu kanama anne hayatı için ciddi risk oluşturur. Böyle bir sorun olduğunda annenin hayatını tehlikeye atacak bir durum olabilir. Eğer böyle bir durum varsa rahmin tamamı alınmaktadır. Böylece rahmin tamamı alındığında tekrar anne olma şansı bitecektir. Ancak doktorlar genelde gerekli olmadıkça rahmin alınması işlemi uygulamazlar. Rahim duvarında kalan parçalar zor olsa da temizlenmeye çalışılır. Oluşan kanamayı da doktorlar kontrol altına almaya çalışır.

 

Genelde yaşanacak bu sorun önceden bilinmediği için bu durumun oluşacağını bilmeden doğuma girerler. Doktorlar bu konuda oldukça hassas davranırlar. Doğum esnasında yaşanan bu durumla ilgili bilgilendirme anne adayına yapılır. Tekrar anne olma şansınızı kaybetmeyecek şekilde işlem yapılması için çalışılır. Ancak yapışıklık çok ciddi boyutlarda ise bu durumda rahmin alınması gerekir. Doktorlar bu konuda en iyi kararı verecektir. Çok fazla endişelenmenize gerek yok. Rahim alınması işlemi çok sık yapılmaz. Bu istisnai bir durumdur. Başka bir yöntem de denenmiştir. Plasenta içerde bırakılıp plasentayı besleyen kan damarları engellenmiştir. Bazen plasenta kendiliğinden kaybolmuştur. Ancak yine de çok kullanılan bir yöntem değildir. 

 

Doktorlar günümüzde gebeliğin 20. haftasında böyle bir durum oluştuğuna dair sinyaller alabilir. Eğer böyle bir risk söz konusu ise önlem alınmalıdır. Bu durumlarda gebelik erken sonlandırılıp sezaryen ameliyatı ile doğum yapılmaktadır. Ancak bebeğin akciğerlerinin gelişmesi için ilaç takviyesi unutulmamalıdır. Aileye durum açıklanmalı doğumdan sonra bebeğin yoğun bakımda yatışı sağlanmalıdır. Gebelik genelde 34. ve 37. haftalar arasında sonlandırılır. Bebeğin yoğun bakımda yatışı gebelik erken sonlandığı için gereklidir. Eğer anne zor bulunan bir kan grubuna sahipse önceden kan hazırlanmalıdır. Gerekli önlemler alındığında bebek ve anne için yaşanabilecek tehlikeler ortadan kalkmaktadır. Her ne olursa olsun gebelikte yaşanan her sorun oldukça ciddi sayılabilir. Çünkü artık iki kişinin hayatı söz konusudur. Anne adayının vücudu bazı sorunları yükleyemeyecek kadar güçsüz de düşmüş olabilir. Bu yüzden gebelikte anne adayının beslenmesi ve kontrollerini düzenli yaptırması çok önemlidir. Toplumumuzda dile gelen biz önceden hamile olduğumuzu bile anlamazdık gibi cümleler dikkate alınmamalıdır. Artık eskiden olan birçok şey değişmiştir. İnsan vücudunun da direnci azalmıştır. Yaşanan teknolojik gelişmelerin etkisiyle olsun, yediğimiz gıdalardan dolayı olsun eskisi gibi sağlıklı olamıyoruz. Bu yüzden sağlıklı beslenme konusunda dikkatli olunmalı ve doktor kontrolleri aksatılmamalıdır. Bu hem anne hem de bebeği için çok önemli bir konudur. 

 

0 KİŞİ Yorum Yaptı

82 KEZ ZİYARET EDİLDİ

Yorumlar (0)

  • Henüz bu içeriğe yorum yapılmadı.

Yorum Yazın

Kaç haftalık hamilesiniz? Gebelik Hesaplayıcı

Lütfen son adet başlangıç tarihinizi girin

Hafta hafta hamilelik Gebelik Haftaları

Annelerden Gelen Yorumlar

  • Selin Selin Gebelikte Kabakulak Hastalığı

    Gebelik sırasında kabakulak geçirmekten çok korkuyorum, çok bilgilendirici bir yazı olmuş....

  • Meral Meral Gebelikte Hemoroid

    Çok faydalı bir yazı. Paylaşan kalemin eline sağlık. Teşekkürler annegebelik ekibi. Sitenizi yeni keşfettim ama bundan sonra faydalanacağım....

Gebelik haftanız E-POSTA ADRESİNİZE GELSİN *Anneler için ücretsizdir

Hangi haftada olduğunuzu bilmiyorsanız buradan öğrenebilirsiniz