Perine Bakımı ve Önemi

0 Yorum yapıldı
Perine Bakımı ve Önemi

Perine Bakımı ve Önemi

  • 2.1BPAYLAŞIM

  • 777ZİYARET

  • 0YORUM

Perine Bakımı ve Önemi

Doğum sonrası (normal doğum) perine bölgesi bakımı oldukça önemli bir bölgedir sağlık açısından. Perine bölgesi için yapman gereken bakımı biliyor musun peki?

 

Doğum sonrası perine bakımını önemine değinerek yapman gereken bakımı sizler için hazırladık. Aman ihmal etme!

 

Peki; Perine nedir? 

Makat ve vajina arasında kalan bölgeye perina denir. Normak doğum sırasında genel olarak bir yırtılma oluşamaması ve bebeğin rahat bir şekilde doğması için o bölgeye küçük bir çizik atılabiliyor. Epizyotomi denilen bu kesiğe, doğum sonrası sorun yaşamamak için perineye bakım yapmak önemli.

 

Doğum sonrası epizyotomi uygulanmış yada uygulanmamış olması önemli değil bu bakımı yinede yapmanızda fayda olacak. Bir çok anne adayında doğum sonrası şişlik ve ağrı görülebilir bu bölgede. Doğum sırasında oluşan basınç dolayısı ile o bölgede ezilme, yırtılma yada yaralanmış olma ihtimali olabilir. Sonuç olarak doğumda en az 2,5- 3 kiloluk bir bebeğin çıkması sonucu bunu sorunsuz geçirebileceğini düşünmen tuhaf olurdu. 

 

1- Temiz eller önemli!

Bu bölge bakımınbda el temizliği oldukça önemlidir. Her bakımdan hijyenlik gerektiren bu bakımı gerçekleştirirken öncelik ellerde olacak şekilde planlayın. Her tuvalet sonrası ve hijyenik ped değişiminin öncesinde ve sonrasında iyice yıkanmalı ve durulanmalıdır. 

 

2- Hijyenik ped sık sık değiştirilmeli.

Doğum sonrası lohusalık dönemin gerekliliği sonucu yaşanan kanama, akıntı veya enfeksiyon gibi durumlar söz konusu olabilir. İşte tam da bu yüzden perine bölgesinin hijyenik kalması için sık sık ped değiştirilmeli ve hijyen olmasına dikkat edilmelidir. Pedini her 4-6 saatte bir değiştirmelisin.

 

Bilmenizde fayda var:  Bebek Emzirme Döneminde Beslenme Nasıl Olmalı?

 

Pedin kayganlığını önlemek için çamaşırına doğru yapışkanlığını sağladığından emin olun. 

 

3- Perine bölgesini korumak için temizliğini ihmal etme!

Tuvalet sonrası yıkma işlemini önden arkayada doğru olacak şekilde yapmalısın mutlaka. Çünkü rektumdaki mikropların vajinaya bulaşmasını önlemek için. Ayrıca temizliğin de gazlı bez yada pamuk kullanımı tercih edilmelidir; tuvalet kağıdı yerine. 

 

Bunların dışında tuvaletten sonra perine bölgesini sadece ılık su ile yada doktorun tavsiye ettiği antiseptik solüsyonlarla temizlemeye özen göster. Kuru kalmasından emin olunmalıdır, bunu yanı sıra parfümlü, kimyasal içerikli sabun gibi bakım ürünlerinden uzak durulmalıdır. 

 

4- Doktor tavsiyesi dışında ilaç kullanma!

Kulaktan duyma ilaçlar yerine doktorunun verdiği yada önerdiği ilaçları kullanman sağlığın için en iyisi olacaktır. Çünkü her ilacın kişisel farklılıklar gösteren yan etkileri vardır. Hangisinin sana uygun olduğunu doktorun bilir. 

 

5- Dikkat edilmesi gereken kabızlık!

Perine bölgesinin bakıma ihtiyacı olduğu bu süreçte kabız kalmak en kötü ihtimallerdendir. Ikınma zorlama yada oluşabilecek dolgunluk hissi, perine bölgesinde görülebilecek problerin başını çekecektir. Bu yüzden bol bol sıvı ve lifli gıdalar tüketmelisin.

 

Bu konu seni ilgilendiriyor: Doğum Sonrası Kabızlık Olma Nedenleri Neler? 

 

6- Bunlar dışında alternatif tedavi yöntemleri nelerdir!

Birçok uzman doktorun ilaç dışında alternatif çözümler sunduğu perine bakımı için; bunların arasından en çok tercih edilenler ılık oturma banyoları ve buz kompresleri.

 

Günde iki kere olacak şekilde bir küvetin ya da kabın içerisine koyacağın ılık suya 20 dakikalık periyodlarla oturabilirsin. Dikkat etmen gereken tek şey suyun kesinlikle çok sıcak olmaması!

 

Eldiven içerisine koyacağın suyu dolapta dondur. Sonrasın da yumuşak bir beze sardığın buz kütlesini perine bölgesine uygula. Dolapta bulunan kırık buz parçalarını bir havluya koyarak ya da içi jel dolu soğuk kompresleri uygulayarak da deneyebilirsin. Günde 1 kez olmak üzere 20 dakika uygulama yeteli olacaktır bir günde. 

 

7- Kendini zorlamaktan kaçın!

Perine bölgesini zorlayacak hareketler, bu bölgeyi yorar ve iyileşmesi geçikir. İyileşme sürecine girmeyinceye kadar ağır yük ve işlerden kaçınmalısın. 

 

Süreklilik devam eden; oturma, yatma, uzanmak ya da ayak da kalmak gibi işlevlerden kaçınılmalıdır. Çünkü bu aynı hareketlilik perine bölgesini zorlar. Yumuşak bir yastık, yana yaslanarak yatma gibi şekillerde perine bölgesinin iyileşmesine katkısı olacaktır. Hamile yastıkları yada simit şeklinde olan yastıklar işine yarayacaktır. 

 

8- Olmazsa olmaz egzersiz!

Doğum anını kolay geçirmek adına yapılan Kegel egzersizleri, perine bölgesinde ki kan dolaşımını dolayısı ile iyileşmeni hızlandıracaktır. Bu yüzden lohusalığında, bu egzersizleri kendini çok yormayacak şekilde gerçekleştirmeni öneririz.

 

Kegel egzersizi hakkında herşey: Kegel Egzersizleri Nedir?Nasıl Yapılır?

 

9- Peki hangi durumlarda doktora başvurmalısın?

Artan kanama miktarı,

Açık kırmızı bir renk alan kanama,

Çok ağır rahatsız edici bir koku oluştuysa,

Perine bölgesindeki kesik de oluşabilecek kızarıklık yada iltihap,

Yükselen ateş,

Karın bölgesinde ağrı oluşması sonucu hemen bir uzamana gitmen gerektiğinin işaretidir. Çünkü bu tür promlemler enfeksiyona işaret ediyor olabilir. 

Artık bir annesin ve bebeğini daha iyi kucaklayıp ve sevmek için herşey yolunda olmalı. Bunu için doğum sonrası bilmen gereken herşey için: Doğum Sonrası Annelerin merak ettiği Şeyler? 

0 KİŞİ Yorum Yaptı

777 KEZ ZİYARET EDİLDİ

Yorumlar (0)

  • Henüz bu içeriğe yorum yapılmadı.

Yorum Yazın

Kaç haftalık hamilesiniz? Gebelik Hesaplayıcı

Lütfen son adet başlangıç tarihinizi girin

Hafta hafta hamilelik Gebelik Haftaları

Annelerden Gelen Yorumlar

  • Selin Selin Gebelikte Kabakulak Hastalığı

    Gebelik sırasında kabakulak geçirmekten çok korkuyorum, çok bilgilendirici bir yazı olmuş....

  • Meral Meral Gebelikte Hemoroid

    Çok faydalı bir yazı. Paylaşan kalemin eline sağlık. Teşekkürler annegebelik ekibi. Sitenizi yeni keşfettim ama bundan sonra faydalanacağım....

Gebelik haftanız E-POSTA ADRESİNİZE GELSİN *Anneler için ücretsizdir

Hangi haftada olduğunuzu bilmiyorsanız buradan öğrenebilirsiniz