Normal Doğum Nasıl Gerçekleşir

0 Yorum yapıldı
Normal Doğum Nasıl Gerçekleşir

Normal Doğum Nasıl Gerçekleşir

  • 2.1BPAYLAŞIM

  • 581ZİYARET

  • 0YORUM

Normal doğum hakkın da bilinmesi gerekenler!

Günümüzde sezeryan isteği çoğunlukta olduğu düşünülse de, aksine şuan genel olarak bir normal doğuma yönelme söz konusudur.  Normal doğuma yönelme sonucu, anne adaylarının kafasın da bazı sorular da yer edinir. Özellikle normal doğum ve sezeryan doğum aarasında gelgitler yaşıyor. Bu karmaşıklığın sebebi de özellikle doğum sonrası ve süresidir. Peki, normal doğum nasıl ve ne kadar bir sürede gerçekleşiyor? Son görülen adetin üzerinden 40 geçmesi ile normal doğum gerçekleşir. Fakat bu süre kişisel farklılık gösterebilir. Bazı acil durumlar nedeni ile erken doğum sağlanabilirken, bu durum tam tersi 40 hafta 10 gün sonra da normal doğum gerçekleşebilir. Yavaş süren doğum süreci ile haftası geçmesine rağmen doğum gereçekleşmiyorsa şayet suni sancı uygulanır. Oksitosinin , serumla yada iğne enjekte ederek anneadayına belirli aralıklarla verilmesine suni sancı nedir. Oksitosin rahmin kasılmasını sağlayan bir hormon türüdür. Gerekli durumlarda anneye yardımcı olması nedeni ile uygulanır. 

 

 

Peki Normal Doğum Nasıl Gerçekleşir?

Doğal doğum olan normal doğum, tamamen fizyolojik bir olaydır. Plasentanın yukarı çıkması ile bebeğin doğum kanalına gelmesi ile normal doğum başlamış olur. Hafif kasılmalar ve ilk başlarda seyrekliğin hakim olmasıyla devam eder, diğer yandan bu kasılmaların saatte 1 yada bir iki günde sürebilir. Farklı bir beliriti olmadığı sürece bu durum da doktora gidilmeye gerek yoktur. Sıklaşmaya başlayan kasılmalar ve ağrılar başlar ve bu kasılmalar sıklığı 5 dakikaya çıkması durumun da hstaneye gidilmelidir. Diğer yandan gelen su yada oluşan kanama sonucu da hemen hastaneye gidilmelidir. 

Bunların yanı sıra bir diğer başlangıc belirtisi de 8-10cm  rahim ağzının açılması. Rahim ağzının tam açılması ile bebeğin doğmasına olan süre içerinde doktor, doğru şekilde ve sıklıkta ıkınmasını sağlaması gerektiriyor anne adayını. İlk etapta bebeğin başının çıkması ile hekimler yardımıyla omuzlar, vücudu ve bacakları çıkartılır. Bebeğin çıkması sonrasın da plasentanın (döleşi) da çıkarılmasıyla doğum biter. Plasentanın çıkması doğumdan bağımsız bir şekilde yarım yada 1 saat gibi bir sürede gerçekleşir. Bunları oldukça titiz bir şekilde gerçekleşmesi gerekiyor aksi halde rahim için de kalan plasenta parçası, kanama ve enfeksiyona neden olabilir. 

 

Epidural ile normal doğum!

Epidural anestezi belden aşasının uyuşturulması demektir ve normal doğumda uygulanan bir anestezidir. 4 cm bir rahim açıklığı ve düzenli sıklıklarda gelen sancılar sonucu, annenin bu sancıyı duymaz ama kasılmalarını hisseder durumda olması için bu anestezi uygulanabilir. Doğum esnasın da herhangi bir sıkıntı meydana gelmez ise normal doğum devam eder ve anne doktor kontrolün de ıkınmalara devam eder. Faka taksi bir durumun meydana gelmesi ile bebek vakum ile çekilebilir ki bu da bebeğe zarar vermez.

Normal doğum sonrası!

Anne normal doğumun geçekleşmesi ile birliklte bebeği kucağına alır ve ilk sevgi etkileşimi gerçekleşmiş olur. Normal doğum yapmış anne sonrasında toparlanması oldukca kısa sürer ve bebeğini kolayca emzirebilir. 24 saatlik bir hastane bekleyişinden sonra herhangi bir sorun oluşmadığı sürece taburcu olur. Fakat doğum sonrası annede oluşan dikişleri pansuman yapması gerekir.

0 KİŞİ Yorum Yaptı

581 KEZ ZİYARET EDİLDİ

Yorumlar (0)

  • Henüz bu içeriğe yorum yapılmadı.

Yorum Yazın

Kaç haftalık hamilesiniz? Gebelik Hesaplayıcı

Lütfen son adet başlangıç tarihinizi girin

Hafta hafta hamilelik Gebelik Haftaları

Annelerden Gelen Yorumlar

  • Selin Selin Gebelikte Kabakulak Hastalığı

    Gebelik sırasında kabakulak geçirmekten çok korkuyorum, çok bilgilendirici bir yazı olmuş....

  • Meral Meral Gebelikte Hemoroid

    Çok faydalı bir yazı. Paylaşan kalemin eline sağlık. Teşekkürler annegebelik ekibi. Sitenizi yeni keşfettim ama bundan sonra faydalanacağım....

Gebelik haftanız E-POSTA ADRESİNİZE GELSİN *Anneler için ücretsizdir

Hangi haftada olduğunuzu bilmiyorsanız buradan öğrenebilirsiniz