Lohusalıkta Günlük Bakım Ve Öneriler

0 Yorum yapıldı
Lohusalıkta Günlük Bakım Ve Öneriler

Lohusalıkta Günlük Bakım Ve Öneriler

  • 2.1BPAYLAŞIM

  • 416ZİYARET

  • 0YORUM

Lohusalıkta Günlük Bakım Ve Öneriler

40 haftalık maratonun sonuna gelmiş durumdasınız artık.

 

Doğum sürecinin sonucunda bebeğinize kavuşmuş olmanıza rağmen ironik olarak “bebeğinizden ayrılmış olma” duygusu yaşıyor olmanız olağandır. Fakat gerçekte bebeğiniz hemen yanıbaşınız da.

 

Büyük bir iş başarmışlığın sevinci içerisinde de olabilirsiniz. Çünkü zor bir işin sonucunu yanınızda taşıyorsunuz artık. 

 

Fakat doğum sonrası herşey yeni başlıyor aslında anne adayı için. 

 

Hamilelikte hassas davranan anne adayları için lohusalık gibi zorlu bir süreç bekliyor artık.

 

Doğum Sonrası!

Doğum sonra ki süreç sağlık açısından oldukça önemlidir. Çünkü ciddi anlamda dikkat edilmesi gereken hususlar var. Hastanede de bulunduğunuz sürece yakın takipte olacaksınız. Doktorlar tarafından nabız, kanama oranı ve tansiyon ölçümü kontrol altında olacaktır. 

 

Özellikle normal doğum geçiren anneler ilk idrarırını yapmakta çekinir ve korkarlar. Bunun yol açtığı mesane de idrar toplanması sonucu rahimin toparlanmasını engeller. Bu durumda enfeksiyon kapmasına yol açabilir. Bu nedenle doktorlar 6-8 saat sonunda hala idrar yapamamış annelere sonda takarak mesanenin boşaltılmasını önerir.

 

Bazı annelerde göbek altında serteleşen ve toparlanan bir kitle hissedilir. Aslın da bu kitle bebek doğduktan sonra kasılarak toparlanma sürecine giren rahimdir.

 

Evde Doğum Sonrası

Normal doğumun tamamen sorunsuz bitmesi ile genel olarak 12-24 saatlik bir takip sonrası; sezeryan ile doğum yapan ise genellikle 48-72 saatlik takip sonrasında doktor izni ile evinize geri dönüş sağlarsınız. 

 

Bu yazımızı okumalısın: Doğum Sonrası Hemoroit Nedenleri!

 

Doğum Sonrası İdrar

Eve dönmeniz ile kendinizi iyi hissettiğiniz andan itibaren bol bol dinlenmelisiniz. İhtiyaç edildiği halde gelen idrarı ertelemek yerine zamanında idrarırınızı boşaltın. Çünkü idrar yolu enfeksiyonun önüne geçmek için bu konuda hassas davranılması gerekir. 

 

Daha fazlasını mı istiyorsun; Doğum Sonrası Hakkında Herşey!

Bağırsak Hareketliliği

Gerçekleşen normal doğum sonrası geçici bir kabızlık yaşamanız olağandır. Lif bakımından zengin gıdalardan beslenmeye özen gösterir, bol sıvı alarak tuvalet ihtiyacı zamanın da hemen karşılanırsa bu şikayetten kurtulabilirsiniz. Bütün bu önerilere rağmen kabızlık sorunu yaşıyorsanız bir doktor önerisi ile alınabilecek ilaçlarla bunun önünü kesebilirsiniz. 

 

Doğum sonrası kabızlık hakkında herşey: Doğum Sonrası Kabız Olmaz Nedenleri!

 

Banyo

Normal doğum sonucu eve gidildiğinde duş şeklinde banyo alınabilir. Fakat sezaryan doğum yaptıysanız doktor tavsiyesi üzerine duş alınmalıdır. Sezaryan sonrası genelde dikiş yerine sıkılan sprey yada bandaj sayesinde Doğumdan sonra ki ertesi gün ama bu uygulama uygulanmadıysa 3 gün sonrasında duş alınabilir. 

 

Beslenme ve ilaçlar

Doktor öneride bulunmadığı sürece dilediğiniz gıdayı tüketebilirsiniz. Bunda dikkat edilmesi gereken tek husus aşırı karbonhidratlı ve yağlı yiyeceklerden uzak durmaktır. 

 

Hamilelik süreci boyunca kullanmakta olduğunuz demir (vitamin) içerikli ilaçaları lohusalık döneminde de devam etmeniz oldukça önemlidir. 

 

Merak ettiğin herşeyi 'Anneler Köşemizden' okuyabilirsin.

 

Doğum sonrası ev işleri

Sezaryan doğum yapmış kadınların ağır yük taşımaktan kaçınılmalıdır. Diğer yönden normal doğum yapmış ve kendini iyi hissettiği sürece ev işlerini tekrar yapmaya başlayabilir. 

 

Doğum Sonrası Ve Öncesi Dikkat Edilmesi gerekenler!

Dikiş yerlerinin bakımı

Ülkemizde özellikle tuvalet öncesi, sonrası için kullanılması için normal doğum sonrası genellikle dezenfektan madde içerikli sıvılar doktor tarafından tavsiye edilir. Tarif edildiği gibi bu sıvıları dikiş bölgesine uygulamayı ihmal etmemek gerek. Tuvalet temizliğini de önden arkaya doğru yapmaya özen gösterilmelidir. 

 

Doğum kesisinin dikişinde ülkemizde eriyen iplikler kullanıldığı için bu dikişlerin tekrardan alınmasına gerek yok. 

 

Sezaryen doğum yapan kadınlarda ise dikiş yerindeki sargının çıkarılması ile o bölgenin kuru ve temiz tutulması yeterli olacaktır. Fakat bazı doktorar iyileştirmeyi hızlandırmak adına pomadlar reçete ederler. Tarif edildiği gibi uygulmayı ihmal ettmemek gerek. 

 

Ülkemizde cilt tamiri için sezaryen sonrası çok farklı dikiş iplikleri kullanılabilir. Doktorunuz bu konu hakkında sizi bilgilendirecektir. 

 

Bu dikişlerde eriyen iplikler kullanıldıysa tekrardan aldırmaya gerek yoktur. 

 

Dikişlerde erimeyen ip kullanılmışsa genel olarak 4 veya 5. gün bu iplikler alınır. Tek tek dikilen bir cilt ise bunlar teker teker çıkarılacaktır. Devamlı bir dikiş ise bu da ciltte bulunan kesinin kenarından çekilerek çıkartılacaktır. Genel olarak bu dikiş açılımı işlemi herhangi bir ağrı vermez. 

 

Ayrıntılı bilgi için: Perine Bakımı Ve Önemi!

 

Adet kanamalarının Yeniden Başlaması

Adet düzenin diğer yazımızda da belirttiğimiz gibi tamamen emzirme sıklığına ve süresine bağlıdır. Annelerin ilk adet kanaması emzirmeyen annelerin 6-8 haftada görüldüğü, emziren annelerde ise 4. aydan sonra bir sürede gelir. 

 

Adetlerin gelmesi ile tekrar hamile kalınıcağının işareti olmakla beraber, hiç adet olmadan  da tekrar hamile kalınabileceğini bilmekte fayda var.

 

Merak ettiğin herşey için: Doğum Sonrası Adet Düzeni!

 

Doğum sonrası egzersizler

Doktorunuzun da tavsiye ettiği zaman diliminde en kısa sürede karın bölgesinde başlayan gevşemeyi toparlamak adına egzirsizlere başlamakta fayda var. 

 

Doğum sonrası kllo ve karın egzersizi için: Doğum SonrasıKarın Toparlama Hareketleri!

 

Cinselliğe dönüş

Doğumun yaşattığı zorlu bir sürecin ardından cinsel ilişki için belli bir süre soğuk yada isteksiz olabilirsiniz. Bu isteğin geri dönmesi 3. ayın sonuna kadar gecikme görülebilir. Doktor izni ile de doğum sonrası 3. haftadan itibaren ilişkiye başlanabilir. 

 

Ayrıntılı bilgimi istiyorsun: Hamilelikte Cinsel İlişki Zararlı mı?

 

Doktor kontrolü

Normal doğum yapan kadınların genelde bir hafta sonunda kesisi iyileşmişmi diye doktor kontrolğne giderken, sezaryen olmuş kadınların ise 4-5 gün dikişlerinin kontrole gerekirse alınması sağlanır. Bu süreler doktordan doktora değişebilir.

 

İkinci bir kontrol ise lohusalık sonlanması sonucu doğum kontrol yöntemleri hakkında doktorunuzla alacağınız kararla ilgili olucaktır. 

 

0 KİŞİ Yorum Yaptı

416 KEZ ZİYARET EDİLDİ

Yorumlar (0)

  • Henüz bu içeriğe yorum yapılmadı.

Yorum Yazın

Kaç haftalık hamilesiniz? Gebelik Hesaplayıcı

Lütfen son adet başlangıç tarihinizi girin

Hafta hafta hamilelik Gebelik Haftaları

Annelerden Gelen Yorumlar

  • Selin Selin Gebelikte Kabakulak Hastalığı

    Gebelik sırasında kabakulak geçirmekten çok korkuyorum, çok bilgilendirici bir yazı olmuş....

  • Meral Meral Gebelikte Hemoroid

    Çok faydalı bir yazı. Paylaşan kalemin eline sağlık. Teşekkürler annegebelik ekibi. Sitenizi yeni keşfettim ama bundan sonra faydalanacağım....

Gebelik haftanız E-POSTA ADRESİNİZE GELSİN *Anneler için ücretsizdir

Hangi haftada olduğunuzu bilmiyorsanız buradan öğrenebilirsiniz