Kış Aylarında Gebelik

0 Yorum yapıldı
Kış Aylarında Gebelik

Kış Aylarında Gebelik

 • 2.1BPAYLAŞIM

 • 278ZİYARET

 • 0YORUM

Gebelik, anne adayları için zor bir süreç olabiliyor. Bu durum annenin psikolojik durumu, gebelik yaşama hali ve bedensel durumuna göre değişir. Kış aylarında gebelik, yaz aylarına göre daha kolaydır. Bu aylarda anne adayı yaz aylarına göre daha vitaminli beslenebilir. Kış sebze ve meyveleri, yaza oranla daha çeşitlidir. Kış mevsiminde bağışıklığı destekleyecek nitelikte gıdalar bolca bulunur. Özellikle A ve C vitamini olan havuç, brokoli, turunçgiller, ıspanak, turp, kereviz, ayva, lahana, nar, karnabahar gibi birçok ürün bu mevsimde çıkar. Ayrıca her gebenin haftada en az iki kere tüketmesi gereken gıda olan balık da kışın daha fazladır. Balık içinde B vitamini, folik asit ve mineraller çokça bulunur. Özellikle omega açısından zengin olan balık bebeğin zeka gelişimi için oldukça faydalıdır.

Kış aylarında hastalanma riski yüksektir. Bu nedenle kış aylarında gebelik yaşayan anne adayı giydiklerine ve beslenme şekline mutlaka dikkat etmelidir. Anne adayı protein, mineral, vitamin, yağ ve karbonhidrat bulunan ürünleri mevsimsel ürünlerden tercih etmelidir. Bu besinler doğru alındığında halsizlik, kabızlık ve hızlı kilo alma sorunlarını da ortadan kaldırır.

Kış Gebelerinin Yapması Gerekenler

 • - Kış mevsimi, her insanda egzersiz yapmaya üşendirici bir etki bırakır. Hava soğuk olduğu için kişiler dışarı çıkmaya, hareket etmeye üşenebilir. Bu nedenle özellikle kış aylarında gebelik yaşayan kadınlar hızlıca kilo alabilir. Her anne adayı sağlıklı kilo alabilmek için mutlaka egzersiz ve yürüyüş yapmalıdır. Haftada en az üç gün yürüyüş yapılmalı, imkân varsa pilates, yoga gibi aktivitelere gidilmelidir. Kış ayında güneş az olduğu için anne adayı D vitamini almak adına da dışarıda yürüyüş yapabilir. Sahil kenarları ve parklar bunun için ideal yerlerdir. Yürümekte zorlanan anne adayları dışarıda bir saat oturarak da havadan faydalanabilir.
 • - Kış aylarında gebelik yaşayan anneler pamuklu kıyafetler tercih etmelidir. Sentetik ve naylon giysiler terleme yapacağından anne adayının hastalanmasına neden olabilir. Pamuklu kıyafetler hava aldığından anne adayı rahat edecektir. Özellikle iç çamaşırları pamuklu ürünlerden tercih edilmelidir.
 • - Özellikle buzlu havalarda dışarı çıkmamaya, çıkılması gereken durumlarda da güvenli ayakkabılar giymeye dikkat edilmelidir.

 • - Anne adayları önceden verem gibi bir hastalık geçirdiyse kış mevsimi gelmeden doktora başvurmalıdır.
 • - Herhangi bir bulaşıcı hastalık kapılmaması için kalabalık alanlardan uzak durulmalıdır. Kış mevsimi solunum yolu hastalıklarının kolayca geçiş yapması için müsait bir mevsimdir. Boğaz enfeksiyonu, yüksek ateş, titreme, akciğer enfeksiyonu gibi hastalıklar hamilelikte görülmesi uygun olmayan hastalıklardır. Bu hastalıklara yakalanan gebeler mutlaka doktora başvurmalıdır. Doktor onayı olmadan kesinlikle ilaç kullanılmamalıdır. Grip olan anne adayları panik yapmamalıdır. Çok yüksek ateş olmadığı takdirde bebeğe zarar gelmeyebilir. Anne adayı grip olursa sık sık yatmalı, dinlenmelidir. Halsiz kalmamalı, vitaminli beslenmelidir. 
 • - Kış aylarında gebelik, cilt için zor olabilir. Bu aylarda, cilt kuruduğundan bol bol nemlendirmek gerekir. Vücutta kuruluğa bağlı çatlaklar meydana gelebilir. Bu çatlaklar için de doktorunuzun önerdiği bakım yağları kullanabilirsiniz.
 • - Bu aylarda gebeler, kapalı ve havasız ortamlarda bulunmamalıdır. Evlerinde ya da iş yerlerinde sık sık cam açarak kirli havanın dışarı çıkması ve temiz havanın da içeri girmesi sağlanmalıdır. Gebeler yoğun hava kirliliği olan yerlerden uzak durmalıdır. Bu yerler fabrika gibi alanların sık bulunduğu yerler olabilir. Toksik maddeler bebeğin iç organlarına zarar verme riskine sahiptir. 
 • - Kış aylarında su ihtiyacı yaza göre azalır. Fakat annenin ve bebeğin suya ihtiyacı vardır. Günlük içilmesi gereken su miktarı belirlenmeli ve su içmek ihmal edilmemelidir.
 • - Kış aylarında sıcak içecekler içme ihtiyacı hissedilir. Böyle durumlarda kahve ve çay yerine ıhlamur gibi bitki çayları tercih etmek daha sağlıklı olacaktır.

0 KİŞİ Yorum Yaptı

278 KEZ ZİYARET EDİLDİ

Yorumlar (0)

 • Henüz bu içeriğe yorum yapılmadı.

Yorum Yazın

Kaç haftalık hamilesiniz? Gebelik Hesaplayıcı

Lütfen son adet başlangıç tarihinizi girin

Hafta hafta hamilelik Gebelik Haftaları

Annelerden Gelen Yorumlar

 • Selin Selin Gebelikte Kabakulak Hastalığı

  Gebelik sırasında kabakulak geçirmekten çok korkuyorum, çok bilgilendirici bir yazı olmuş....

 • Meral Meral Gebelikte Hemoroid

  Çok faydalı bir yazı. Paylaşan kalemin eline sağlık. Teşekkürler annegebelik ekibi. Sitenizi yeni keşfettim ama bundan sonra faydalanacağım....

Gebelik haftanız E-POSTA ADRESİNİZE GELSİN *Anneler için ücretsizdir

Hangi haftada olduğunuzu bilmiyorsanız buradan öğrenebilirsiniz