Kalori İhtiyacı Hesaplama

Kalori Hesaplama

Kalori ihtiyacı hesaplama, günlük kalori ihtiyacı, günlük protein ihtiyacı, günde harcadığınız kalori bilgilerini şuanki kilonuz üzerinden size verir.

Metabolizma hızınıza göre bu miktar değişkenlik gösterir.
Günlük kaç kalori almam gerekiyor diyorsanız aşağıdaki boşluğa kilonuzu yazıp hesapla butonuna 1 kere tıklayın. Çıkan sonuçlar sizlere yardımcı olacaktır.

Günlük kaç kalori almam gerekiyor?

Kalori ihtiyacı nedir diye sorabilirsiniz. Kalori ihtiyacı, 3 ana grup üzerinden tanımlanır.

 

1) Bazal metabolizma

 

2) Egzersizde harcanan enerji

 

3) Diyetle alınan besinlerin sindiriminde harcanan enerji

 

Kalori ihtiyacının en önemli belirleyici etkeni bazal metabolizmadır. Bu, günlük hiçbir aktivite içinde olmadığınız, yani uyurken, uzanırken, dinlenirken harcanan, vücudun temel işlevlerini yerine getirirken harcadığı kaloridir. Bazal metabolizmada harcanan enerji, günlük harcadığınız kalori miktarının %60 ila %80'ini oluşturur. Kilo vermede ve spor yapanlarda doğru dinlenmenin ve uykunun önemini burdan anlayabiliriz. Diyette olan bir insan için bazal metabolizma en önemli etkenlerden biridir. Vücut içi dönüşümlerin, transferlerin, organ işleyişlerinin devamı için bu enerji temel düzeydedir.
Peki bu hız neye göre değişir? Aileden gelen genetik faktörler, şuanki yaşınız, kilonuz, cinsiyetiniz, spor, vücut ısınız, yaşadığınız ortamın şartları gibi çok farklı sayıda faktör bu hızı etklier. Mesela düzenli egzersiz yapan birinin metabolizmasının daha hızlı çalışacağı ve daha fazla kalori yakacağı aşikardır. Spor ve fiziksel aktiviteler bu sebeple kilo verme ve sağlıklı yaşam için önemli bir faktördür. Dengeli ve doğru şekilde yapıldığında günlük kalori yakımınız ve ihtiyacınız da artacaktır.

 

Günlük kalori ihtiyacı nasıl hesaplanır diye sorabilirsiniz. Yukarıda da anlattığımız gibi günlük kalori ihtiyacı kişiden kişiye değişen bir ihtiyaçtır. Sitemizdeki kalori ihtiyacı hesaplama yöntemi, Harris-Benedict prensibi esas alınarak oluşturulmuştur. Bu hesaplama 1919 yılında Haris ve Benedict tarafından geliştirilmiştir. Bilimsel geçerliliği hala tartışma konusudur.

220 KİŞİ SORGULADI

1180 KEZ ZİYARET EDİLDİ

Yorumlar (0)

  • Henüz bu içeriğe yorum yapılmadı.

Yorum Yazın

Kaç haftalık hamilesiniz? Gebelik Hesaplayıcı

Lütfen son adet başlangıç tarihinizi girin

Hafta hafta hamilelik Gebelik Haftaları

Annelerden Gelen Yorumlar

  • Selin Selin Gebelikte Kabakulak Hastalığı

    Gebelik sırasında kabakulak geçirmekten çok korkuyorum, çok bilgilendirici bir yazı olmuş....

  • Meral Meral Gebelikte Hemoroid

    Çok faydalı bir yazı. Paylaşan kalemin eline sağlık. Teşekkürler annegebelik ekibi. Sitenizi yeni keşfettim ama bundan sonra faydalanacağım....

Gebelik haftanız E-POSTA ADRESİNİZE GELSİN *Anneler için ücretsizdir

Hangi haftada olduğunuzu bilmiyorsanız buradan öğrenebilirsiniz