Kadınlarda Doğum Sonrası Leke Oluşumu

0 Yorum yapıldı
Kadınlarda Doğum Sonrası Leke Oluşumu

Kadınlarda Doğum Sonrası Leke Oluşumu

 • 2.1BPAYLAŞIM

 • 451ZİYARET

 • 0YORUM

Kadınlarda Doğum Sonrası Leke Oluşumu

Gebelik döneminde değişkenlik gösteren hormanlardan kaynaklı değişimler sonucu lekelerin oluşması normaldir. Gebelik sürecin de oluşan bu k-lekelerin güneş ile buluşması daha çok arttığı bilnen başka bir gerçektir. tedavi sürecini aşan lekeler kalıcı olabilir. Kesin bir çözümü olmayan bu sorunun hafifde olsa giderilmesi mümkündür. Alınabilecek önlemlerle lekeler azaltılabilr.

 

 


Peki hamilelik lekeleri için neler yapılmalı?

 • Doğum lekesi olarak adlandırılan ve genellikle kahverengi olmakla birlikte cilde uygun tedaviler yapılarak azaltılarabilir. Hormon değişikliği sonucu çıkan bu lekeler, hamilelelik sürecinde ortaya çıkması normaldir. Genellikle yüz ve karın bölgesinde çıkan bu lekeler, eğer zamanlı ve doğru bir tedavi yapıp sonuç almak isterseniz 6 ay beklemeniz gerekecektir. Alanın da uzmanlaşmış bir dermatoloji hekimine başvurulmalıdır. bu süreç için de güneşle temas halinde olunmamalı. Güneşle temas olacaksa da güneş kremi kullanmayı ihmal etmemeniz gerekir. Kapalı havalar da bile güneş kremi kullanılmalı. Bu işleyiş sonucu lekelerin oluşumunun önüne geçmiş olursunuz.
 • Tedavi sürecine daha varsa eğer makyajla geçici olarak kapatabilirsiniz. Sadece yüzde çıkmayan bu lekeler, boyun ve göğüs dekoltesinde de ortaya çıkabileceğini de göz önünde bulundursak güneşle teması bu bölegeleri de korumalısınız. Çünkü güneşe maruz kalan lekelerin geçmesi mümkün olmaz. Güneşle temas haline geçen lekeler de, ciltteki pigmentasyon (renk verici maddenin birikimi) artar. İşte bu nedenle lekeler kalıcı bir alır. 
 • Bu lekeler sadece hamilelik sürecin de oluşan bir etken değildir. Kullanılan doğum kontrol hapı da buna etken sağlayabilir. Bunlar yanı sıra ultraviyole ışınlarıyla etkileşim haline geçen makyaj ürünlerinin kullanımı sonucu ve ağda  sonrası güneşe maruz kalmakta kadınlarda hamilelik lekesi oluşmasına sebep olabilir.

Kadınların genel olrak tercih ettiği tedavi yöntemleri;

renk açıcı kremler,

bitkisel karışımlar,

güneş kremleri,

peeling ve lazer tedavileri

 • Kalıcı bir tedavi sürecine gidilmediği sürece bu yöntemler azaltma ve sonradan oluşma olasılığını ortadan kaldırmaz. Bunun için kalıcı bir tedavi yöntemine gidilmeli ve hamilelik lekesi için uygulanan maske, medikal tedavi yöntemine başlamak ve üç ay boyunca devam ettirmek şarttır. Devamında 9 ay boyunca sürecek bir koruyucu tedavi sürecine gitmek gerekir. Bu şekilde lekelerin ortadan kalkması konusunda en etkili adımlar atılmış olacaktır.

0 KİŞİ Yorum Yaptı

451 KEZ ZİYARET EDİLDİ

Yorumlar (0)

 • Henüz bu içeriğe yorum yapılmadı.

Yorum Yazın

Kaç haftalık hamilesiniz? Gebelik Hesaplayıcı

Lütfen son adet başlangıç tarihinizi girin

Hafta hafta hamilelik Gebelik Haftaları

Annelerden Gelen Yorumlar

 • Selin Selin Gebelikte Kabakulak Hastalığı

  Gebelik sırasında kabakulak geçirmekten çok korkuyorum, çok bilgilendirici bir yazı olmuş....

 • Meral Meral Gebelikte Hemoroid

  Çok faydalı bir yazı. Paylaşan kalemin eline sağlık. Teşekkürler annegebelik ekibi. Sitenizi yeni keşfettim ama bundan sonra faydalanacağım....

Gebelik haftanız E-POSTA ADRESİNİZE GELSİN *Anneler için ücretsizdir

Hangi haftada olduğunuzu bilmiyorsanız buradan öğrenebilirsiniz