İleri Yaş Gebeliği

0 Yorum yapıldı
İleri Yaş Gebeliği

İleri Yaş Gebeliği

 • 2.1BPAYLAŞIM

 • 293ZİYARET

 • 0YORUM

35 yaş üstü hamilelik sakıncalı mıdır? İleri yaşlarda (35 yaş üzerinde) gebelik hakkında bilmeniz ve dikkat etmeniz gereken noktalar nelerdir?

İleri Yaş Gebelikte Riskler:

 • İleri yaşlarda hamile kalmak; erken doğum, doğum kusurları vs. gibi bazı komplikasyonları daha olası kılar.
 • 35 yaşından büyükseniz, bebeğinizin belirli doğum kusurları için risk altında olup olmadığını anlamak için doğum öncesi tarama testleri yaptırmalısınız.
 • 35 yaşından büyük kadınlar hamile kalmakta zorlanabilirler. Bu durumu yaşıyorsanız, doktorunuzla konuşun.

35 Yaş ve Üstü Kadınlarda Hangi Gebelik Sorunları Görülebilir?

İleri yaşlarda kadınların, hamilelikten önce ve hamilelik sırasında komplikasyonlara neden olabilecek belirli sağlık sorunlarına maruz kalma ihtimali daha yüksektir: 

Mevcut diyabet: Bu, kanınızda çok fazla şeker (kan şekeri veya glikoz olarak adlandırılır) olduğundandır. Çok fazla kan şekeri, kan damarları, sinirler, gözler ve böbrekler dahil vücudunuzdaki organlara zarar verebilir. Mevcut diyabet, hamile kalmadan önce diyabetinizin olduğu anlamına gelir. 

Gebelik diyabeti: Bu, bazı kadınların 35 yaş üstü hamilelik sırasında yaşadığı bir diyabet türüdür. 

Yüksek tansiyon (hipertansiyon): Yüksek kan basıncı, kanın kan damarlarınızın duvarlarına karşı kuvvetinin çok yüksek olduğu durumdur.

Preeklampsi: Bu durum gebeliğin 20. haftasından sonra veya hamilelikten hemen sonra ortaya çıkabilir. Hamile bir kadının tansiyonu yüksek olduğunda ve böbrekleri ve karaciğeri gibi organlarının bazılarının düzgün çalışmayabileceğini öngörülür. Preeklampsinin belirtileri arasında idrarda protein bulunması, elde ve yüzde ani şişlikler ve ciddi baş ağrıları bulunur. 40 yaşından büyükseniz, preeklampsi için riskiniz genç kadınlardan daha yüksektir.  

İleri Yaş Hamilelikte Dikkat Edilmesi Gerekenler:

Hamilelikten önce;

 • - Diyabet, yüksek tansiyon ve depresyon gibi sağlık sorunlarınız için tedavi olun. Doktorunuzun, bu rahatsızlıklarınız için kullandığınız ilaçları bildiğinden emin olun. Hamilelik sırasında daha güvenli olan bir ilaca geçmeniz gerekebilir.
 • - Her gün 400 mikrogram folik asit içeren bir multivitamin alın. Folik asit, vücudunuzdaki her hücrenin, sağlıklı büyümesi ve gelişmesi için ihtiyacı olan bir vitamindir. Hamileliğin erken döneminde ve sırasında folik asit almak, bebeğinizde oluşabilecek nöral tüp defekti adı verilen omurilik sorunlarını ve bebeğinizin ağzında yarık dudak ve yarık damak adı verilen doğum kusurlarını önlemeye yardımcı olabilir.
 • - Sağlıklı kilo alın. Aşırı kilolu (çok ağır) veya zayıfsanız(çok az), 35 yaş üstü hamilelik sırasında sağlık problemleri yaşama olasılığınız daha yüksektir. Hamile kalmadan önce sağlıklı bir kiloya sahip olmak için, sağlıklı besinler yiyin ve her gün aktif şekilde spor yapın ya da yürüyün.
 • - Sigara içmeyin, alkol kullanmayın veya reçeteli ilaçları bilinçsiz kullanmayın. Bırakmak için yardıma ihtiyacınız olursa doktorunuza söyleyin.
 • - Kendinizi güvenli olmayan kimyasallardan evde veya işte koruyun. Temizlik ürünleri ve boya gibi bazı kimyasalların kullanılması, doğum sırasında kusurlu bir bebek sahibi olma riskinizi artırabilir.
 • - Stresinizi azaltın. Doktorunuz stresi azaltmanın yollarını bulmanıza yardımcı olabilir, böylece hamileliğinizi etkilemez.

Hamilelik sırasında;

 • - Kendinizi iyi hissediyor olsanız bile, doğum öncesi muayenelerinize mutlaka gidin. Düzenli muayeneye gitmek, doktorunuzun sizi ve büyüyen bebeğinizi daha iyi kontrol etmesini ve izlemesini sağlar. Hamile olduğunuzu öğrenir öğrenmez ilk olarak kadın doğum doktorunuza gidin. Doktorunuzla, doğum öncesi testleri ve ihtiyaç duyduğunuz aşılar hakkında konuşun. Grip aşısı gibi bazı aşılar hamilelik sırasında sizin için güvenli olabilir.
 • - Sahip olduğunuz sağlık durumları için tedaviye devam edin. Doktorlarınızı gebe olduğunuz konusunda bilgilendirin. Örneğin hipotroidiniz varsa endokrinoloğunuzla mutlaka görüşün. İlaç değişikliği veya doz ayarlaması yapabilir.  
 • - İleri yaş gebelikte beslenme son derece önemlidir. Sağlıksız bir beslenme düzeniniz olduğunu düşünüyorsanız diyetisyen yardımı alabilirsiniz. Doğru miktarda kilo alımı önemlidir. Hamilelikte alınacak kilo miktarı, hamilelikten önce ne kadar kilolu olduğunuza bağlıdır. Ne kadar kilo almanız gerektiği konusunda doktorunuzla konuşun. Sağlıklı beslenin, doğum öncesi vitamininizi alın ve spor yapın.
 • - Sigara içmeyin, alkol kullanmayın. Kahveyi ve çayı mümkün olduğunca azaltmaya çalışın.

İleri yaş gebelik bazı riskler taşısa da düzenli kontroller, sağlıklı beslenme, spor ve pozitif yaklaşımla sağlıklı bir bebek dünyaya getirebileceğinizi unutmayın.

0 KİŞİ Yorum Yaptı

293 KEZ ZİYARET EDİLDİ

Yorumlar (0)

 • Henüz bu içeriğe yorum yapılmadı.

Yorum Yazın

Kaç haftalık hamilesiniz? Gebelik Hesaplayıcı

Lütfen son adet başlangıç tarihinizi girin

Hafta hafta hamilelik Gebelik Haftaları

Annelerden Gelen Yorumlar

 • Selin Selin Gebelikte Kabakulak Hastalığı

  Gebelik sırasında kabakulak geçirmekten çok korkuyorum, çok bilgilendirici bir yazı olmuş....

 • Meral Meral Gebelikte Hemoroid

  Çok faydalı bir yazı. Paylaşan kalemin eline sağlık. Teşekkürler annegebelik ekibi. Sitenizi yeni keşfettim ama bundan sonra faydalanacağım....

Gebelik haftanız E-POSTA ADRESİNİZE GELSİN *Anneler için ücretsizdir

Hangi haftada olduğunuzu bilmiyorsanız buradan öğrenebilirsiniz