İkiz Gebelikte Normal Doğum Mu? Sezaryen Mi?

0 Yorum yapıldı
İkiz Gebelikte Normal Doğum Mu? Sezaryen Mi?

İkiz Gebelikte Normal Doğum Mu? Sezaryen Mi?

  • 2.1BPAYLAŞIM

  • 285ZİYARET

  • 0YORUM

İkiz gebelikte normal doğum mu, sezaryen mi sorusu anne ve baba adaylarının aklını karıştıran araştırma yaptıkları konuların başında gelmektedir. Anne ve babalar bir yandan normal doğumun avantajlarını araştırırken bir yandan da sezaryenin artılarını eksilerini araştırarak bebeklerinin hangi doğum yöntemiyle dünyaya geleceği konusunda kafa yorarlar. Biz de bu yazımızda ikiz gebelikte normal doğum mu, sezaryen mi hangisini tercih etmeniz gerektiğini detaylıca anlatacağız. 

Öncelikle ikiz bebeklerin doğumu tüm doğumları incelediğimiz vakit %1-2 aralığındadır. Yani orana baktığımız zaman ikiz bebek doğum oranı bir hayli düşüktür. Bu oran önceleri daha da azdı. Tıp dünyasının gelişimiyle birlikte ikiz bebeklerin dünyaya gelme sayıları da arttı. İkiz doğumlarının artmasının sebeplerinden en önemlisi tüp bebek uygulamasıdır. Zaten ikiz doğumlarına baktığımız vakit bu doğumların yarısının tüp bebek tedavisiyle olduğunu görürsünüz. Geri kalan doğumların dörtte biri aşılama yöntemiyle geri kalanı da yani dörtte bir kısmı da kendiliğinden olmaktadır.

İkiz Gebelikte Normal Doğum Mu Sezaryen Mi Tercih Edilmelidir?

Bu seçimi yapmak için birçok kıstas vardır. İnsanlar bu kıstaslara bakarak ikiz gebelikte normal doğum mu sezaryen mi tercih edilmelidir sorusunun cevabını verirler. Bu kıstaslardan birisi anne karnındaki bebeklerin duruş şeklidir. Bunu size basitçe açıklayalım. İkiz bebekler doğum kanalına aynı anda değil sırayla girerler. İlk bebeğin duruşu bu seçimde çok büyük etkin olmaktadır. Eğer ki ilk bebeğin duruşu ters ise yani makat ile kanala girmesi durumunda normal doğum tercih edilmez ve sezaryen yöntemi seçilir. Eğer ilk bebek normal duruyor ikinci bebek ters duruyorsa ilk bebek normal doğum ikinci bebek sezaryen doğumla dünyaya gelebilir. Eğer iki bebek de normal bir şekilde duruyorsa o vakit normal doğum tercih edilir. Yine de bebeklerin normal durması durumunda bile anne, babanın isteğiyle sezaryen yöntemi tercih edilebilir.

Eğer ki bebeklerin kilosu 1500 kilogram altındaysa birçok uzmana göre normal doğum riskli olabilir. Fakat yine de bu konu hakkında net bir bilgi yoktur. Ama genel olarak bu tarz durumlarda tercih edilen doğum yöntemi sezaryen yöntemi olmaktadır. Bu da anne, babaların aklında olabilir. Doğru bilinen yanlışlardan bir tanesi de tüp bebeklerin kesinlikle sezaryen doğum ile doğabileceğidir. Hiçbir tıp kitabının veya uzmanların böyle bir önermesi bulunmamaktadır. Tüp bebekler de normal doğum yöntemiyle dünyaya gelebilirler. Fakat neredeyse anne, babaların tercihi %100 sezaryen doğum olmaktadır. Bunun için doktorunuzla görüşmenizde fayda vardır. Tüp bebeklerde de doktorların onay vermesi durumunda normal doğum tercih edilebilir. Fakat tabii ki tüp bebeklerin birçoğu sezaryenle dünyaya gelmektedir.

İkiz gebelikte sezaryen ihtimalinin artmasının bir nedeni de anne adayında ikiz gebelikte görülme sıklığı daha yüksek olan tansiyon, diyabet gibi rahatsızlıkların olmasıdır. Bu durumda doktorunuz size sezaryen önerebilir.

Yani anlaşıldığı üzere ikiz gebelikte normal doğum mu, sezaryen mi? bunu belirleyen birçok etken vardır. Doktorlar bu etkenlere göre karar verip bebekleri dünyaya getirirler. Bazı durumlarda doktorlar doğum yöntemini seçmeyi tamamiyle anne babaya bırakırken bazı tarz durumlarda zaten ikiz bebeklerin sezaryen doğması dışında başka bir seçenek bulunmaz. Fakat şu bilinmelidir ki doktorun tercihinden sonra hem anneler hem bebekler için herhangi bir risk olmayacaktır. Normal doğum insanlığın başından beri gerçekleştirdiği gayet güvenilir bir yöntemken sezaryen doğum da özellikle tıp dünyasının gelişimiyle birlikte hayatımıza girmiş birçok bebeği dünyaya getiren en az normal doğum kadar güvenli bir yöntemdir. Genel olarak bakmak gerekirse ikiz gebelikte sezaryen yöntemiyle çocukları dünyaya getirmek normal doğuma göre daha fazla tercih edilmektedir. Bunun da bir numaralı etkisi tüp bebek doğumudur. Çünkü tüp bebek doğumunda sezaryen doğum oranı neredeyse %100'dür.

0 KİŞİ Yorum Yaptı

285 KEZ ZİYARET EDİLDİ

Yorumlar (0)

  • Henüz bu içeriğe yorum yapılmadı.

Yorum Yazın

Kaç haftalık hamilesiniz? Gebelik Hesaplayıcı

Lütfen son adet başlangıç tarihinizi girin

Hafta hafta hamilelik Gebelik Haftaları

Annelerden Gelen Yorumlar

  • Selin Selin Gebelikte Kabakulak Hastalığı

    Gebelik sırasında kabakulak geçirmekten çok korkuyorum, çok bilgilendirici bir yazı olmuş....

  • Meral Meral Gebelikte Hemoroid

    Çok faydalı bir yazı. Paylaşan kalemin eline sağlık. Teşekkürler annegebelik ekibi. Sitenizi yeni keşfettim ama bundan sonra faydalanacağım....

Gebelik haftanız E-POSTA ADRESİNİZE GELSİN *Anneler için ücretsizdir

Hangi haftada olduğunuzu bilmiyorsanız buradan öğrenebilirsiniz