İkiz Gebelik Nedir?

0 Yorum yapıldı
İkiz Gebelik Nedir?

İkiz Gebelik Nedir?

  • 2.1BPAYLAŞIM

  • 382ZİYARET

  • 0YORUM

Normal hamilelikte, tek bir yumurta bir sperm tarafından döllenir ve rahme yerleşerek çeşitli evrelerin geçilmesiyle doğum gerçekleşir. İkiz gebelik ise iki ayrı yumurtanın iki farklı sperm tarafından döllenmesiyle oluşur. Veya tek bir sperm tarafından döllenen yumurta daha sonra ikiye bölünür. Bu iki yolla da ikiz gebelik gerçekleşmiş olur. İkiz gebeliğin normal gebelikle pek çok ortak noktası olduğu gibi belirli farkları da vardır. Bu farklar çeşitli konularda kendilerini gösterirler. Tek spermin yumurtaya girip bölünme aşamasında ikiye ayrıldığı gebeliklerde tek yumurta ikizleri, iki ayrı spermin iki ayrı yumurtayı dölledikleri gebelik durumunda ise çift yumurta ikizleri oluşur. Bunlar da yine kendi aralarında farklılık gösterebilir. 

Tek Yumurta İkizleri Nasıl Oluşur ?
Tek yumurta ikizleri, döllenmiş yumurtanın ikiye bölünmesi sonucunda oluşurlar. Çift yumurta ikizlerinden henüz bu aşamada farklılık göstermeye başlarlar. Tek yumurta ikizlerinin cinsiyetleri her zaman aynı olur. Ayrıca genotip ve fenotip olarak birbirinin aynısıdırlar. Ayırt etmek çok zordur. Dış görünüşleri birebir aynıdır. Adeta birbirinin kopyasıdırlar, genetik yapıları dahi aynıdır. Tek yumurta ikizlerinin bu denli benzer olma nedeni tek yumurtanın bölünerek benzer kalıtsal özellikleri taşımasından kaynaklanır.

Çift Yumurta İkizleri Nasıl Oluşur?

Çift yumurta ikizleri, iki spermin farklı iki yumurtayı döllemesi sonucunda oluşurlar. Tek yumurta ikizlerine göre farklılık yaratan durumların sebebi de budur. Tek yumurta ikizleri aynı yumurtadan bölündüğü için kalıtsal olarak çok benzerken çift yumurta ikizlerinde böyle bir durum zorunlu değildir. Her ikiz, kendi plasenta ve amniyotik kesesine sahiptir. İkizler iki kız, iki erkek veya bir erkek ve bir kız olabilir. Birbirlerinin tıpatıp aynısı değildirler. Genetik özellikler farklılık gösterir.

İkiz Gebelik Neden Oluşur?
Çoğul gebeliklerin çoğu genelde ikiz gebeliklerdir. İkiz gebelikler kendiliğinden oluşuyorsa görülme sıklığı genelde 90 gebelikte bir civarındadır. Ancak çeşitli faktörler bu oranı arttırabilir. Ailede önceden ikiz gebelik olmuşsa kalıtsal yatkınlık sebebiyle ya da anne önceden ikiz gebelik geçirdiyse bu ihtimal daha da artabilir. Aynı zamanda yaygınlaşan tüp bebek uygulamaları da ikiz gebeliğin oluşma olasılığını arttıran faktörlerden biri hâline gelmiştir. 

İkiz Gebelik Belirtileri

İkiz bekleyen birçok kadın, yorgunluk, duygusal iniş çıkışlar, bulantı, kusma ve kabızlık gibi hamilelik belirtilerini daha belirgin ve erken yaşadıklarını fark ederler.

İkiz taşıyan kadınların aşırı yorgunluk veya halsizlik yaşamaları yaygındır. Vücut, artan enerji gereksinimlerine uyum sağlamak zorundadır. İkiz gebeliklerde mide bulantısı daha yoğun yaşanmaktadır.  

İkiz Gebelik Riskleri Nelerdir?

İkiz gebelik içerisinde bazı riskleri de barındırmaktadır ancak anlatacaklarımız yalnızca olasılıktır ve anne adaylarında herhangi bir endişeye yol açmamalıdır. Anne adayları düzenli olarak kontrollerini yaptırmalı ve gebelik süresince dikkatli davranmalıdır.

- İkiz gebelikte, henüz başından itibaren bulantı, kusma gibi şikayetler normal gebeliğe göre daha fazla olabilir.

- Bunun yanında erken doğum ve prematüre bebek riski ortaya çıkabilir. İkizlerin yaklaşık %60 ı 37 haftadan önce doğmaktadır.

- Düşük ihtimali biraz daha fazladır.

- İkizlerin doğum tartıları daha düşük ya da orantısız olabilir.

 - Anneyi de tekil gebeliklere göre daha fazla yorabilen bu gebelikler omurgada ağrılara, yürüyüşte dengesizliğe neden olabilir. Bunlar karşısında anne adayı dikkatli olmalıdır.

 - İkiz gebeliklerde annenin kilo alımı daha fazla (16-20 kg) olmaktadır.

 - İkiz gebeliklerde şişkinlik, varisler ve hemoroit daha sık görülmektedir.

İkiz Gebelikte Nelere Dikkat Edilmeli?
İkiz gebelikte yapılması gereken en önemli şeylerden biri normal gebeliğe oranla daha sık kontrole gitmektir. Herhangi bir sorun olup olmadığı bu sayede anında anlaşılabilir. Ayrıca ikiz gebelik tekli gebeliğe göre daha fazla enerji gerektiren bir gebelik olduğundan anne adayı beslenmesine ve kendisine oldukça dikkat etmelidir. Aksi taktirde kolayca bitkin düşebilir. İkiz gebelikler sonucunda genellikle sezaryen tercih edilmektedir ancak normal doğum yapmakta herhangi bir sakınca yoksa normal doğum rahat bir şekilde yapılabilmektedir. Panik yapılmadan doktor tavsiyesine uyarak gebelik sürecini geçirmek ve bu sırada gerekli kontrolleri yaptırmak bebeklerin sağlığı için en önemli etkendir. 

0 KİŞİ Yorum Yaptı

382 KEZ ZİYARET EDİLDİ

Yorumlar (0)

  • Henüz bu içeriğe yorum yapılmadı.

Yorum Yazın

Kaç haftalık hamilesiniz? Gebelik Hesaplayıcı

Lütfen son adet başlangıç tarihinizi girin

Hafta hafta hamilelik Gebelik Haftaları

Annelerden Gelen Yorumlar

  • Selin Selin Gebelikte Kabakulak Hastalığı

    Gebelik sırasında kabakulak geçirmekten çok korkuyorum, çok bilgilendirici bir yazı olmuş....

  • Meral Meral Gebelikte Hemoroid

    Çok faydalı bir yazı. Paylaşan kalemin eline sağlık. Teşekkürler annegebelik ekibi. Sitenizi yeni keşfettim ama bundan sonra faydalanacağım....

Gebelik haftanız E-POSTA ADRESİNİZE GELSİN *Anneler için ücretsizdir

Hangi haftada olduğunuzu bilmiyorsanız buradan öğrenebilirsiniz