Hamilelikte Yapılan Egzersizin Anne ve Bebeğe Sağladığı 12 Fayda

0 Yorum yapıldı
Hamilelikte Yapılan Egzersizin Anne ve Bebeğe Sağladığı 12 Fayda

Hamilelikte Yapılan Egzersizin Anne ve Bebeğe Sağladığı 12 Fayda

  • 2.1BPAYLAŞIM

  • 456ZİYARET

  • 0YORUM

Hamilelikte Yapılan Egzersizin Anne ve Bebeğe Sağladığı 12 Fayda

Hamileliğin bütün negatif belirtilerini mi yaşıyorsun; bel ağrısı, bacaklara giren kramplar, uykusuz geceler ve kabızlık! 

İşte tam bu sorunlarını azaltmak için aradığın şeyi sunuyoruz sana; Egzersiz! 

Normal hamilelik sürecinde olan bütün anne adaylarına uzmanların tavsiyesidir egzersiz yapmak! Hergün olmasa bile sık sık, günde 30 dakika yada orta seviyli egzersiz yapmaları uygun olur. 

Anne adayları eskiye oranla artık gündelik egzerszi yapmaya daha çok önem veriyorlar artık. Çünkü doğum aşamasın da sağladığı faydaların yanı sıra sağlıklı yaşam için gerekliliğinin de bilincindeler artık. 

Anne dışında bebeğe de faydaları saymakla bitmez. Yapılan araştırmalara göre, egzersiz yapan anne adaylarının kalp atış hızında ki ve oksijen düzeyinde ki değişikliklerin bebeği uyardığını belirtiyorlar. 

Yapılan egzersiz sırasın da rahim için de hissedilen ses ve titreşimler de bebekleri uyarıyor. Düzenli egzersiz bebeğe faydası çok. Gelelim bebeğe ve sana sağladığı faydalara!

 

1. Direnç Artırır

 

Yapılan egzersiz dayanıklılık ve gücü arttırır. Bilinen aksine çok fazla dinlenmek yorucu ve bitkin hissetmeni sağlayabilir. Gün içinde yapacağın kısa bir egzersiz ile enerji dolu hissetmeni sağlayabilir, aktif bir gün geçirmeni ve daha iyi hissetmeni sağlayabilir. 

 

2. Kaliteli Uyku Demektir!

 

Yapılan egzersizler sayesinde kaliteli bir uyku uyumanı sağlar. Gebelik sırasında bir çok anne adayını uyku problemi yaşadığını biliyoruz. Uykuya dalındıktan sonra uykunun kesintisiz sürmesi oldukça sorunlu bir süreçtir. Fakat yapılan düzenli egzersizler sayesin de kadınlar çoğunlukla uyur ve daha zinde uyanırlar.

Rahat Bir Hamilelik ve Doğum Geçirmenin En Doğal Yolu: Nefes Egzersizleri!

 

3. Gebeliğe Dayalı Şekeri Önlemek

 

Genel sağlık açısından da oldukça faydalıdır. Mesala hamile kadınlarda oldukça yaygın olan gebelik şekeri hastalığını önlemeye yararlıdır. 

 

4. Stres ve Kaygıyı Azaltmakta Birebir

 

Gelgit yaşanan duygu durumunu düzene sokar. Moral yükseltmekte de oldukça etkisi var egzersizin. Çünkü yapılan egzersiz sayesinde beynin endorfin hormonu (vücuda doğal bir mutluluk ve neşe veren kimyasal) salgılamasının sağlanması ile ruh halini düzene koyar. Bu nedenle stres ve kaygıyı yok denecek derecey indirgeler. 

 

5. Sırt ve Bel Ağrılarını Azaltır

 

Hamile kadınların en çok şikayetçi oldukları bir konu; bel ve sırt ağrıları! Bu iki sorunlu ağrıyı azaltma etkisi vardır. Egzersizle güçlenen karın ve sırt kasları, hamile kadınları, bela olan bu ağrıları karşı iyi hissetmelerini sağlar. Düzenli gerinme ile, gerginliğin biriktiği nokları bulma ve ağrı hissedilen kasları rahatlamada yardımcı olur. Bunun yanı sıra her zaman ve heryerde yapabilme özelliği var. 

 

Hamilelikte Sırt ve Ağrısı için daha fazlasını istiyorsan, bu ağrılarla baş edebilme rehberimize bakmakta fayda var.

 

6. Bacakta Oluşan Krampları Engeller

 

Hamilelik boyunca şikayet edilen başka bir sorun daha vardır ki o da bacak kramplarıdır. Hamilelik boyunca yapılan egzersizler, gerilen ve kasılan kasları gevşetmekte birebirdir. Bütün vücut dahil bacaklara grien kramplara çok faydalıdır.

 

Bacak krampları yüzünden sorun yaşıyorsan Hamilelikte Bacak Krampları İle Başa Çıkma Rehberi yardımına hazır.

 

7. Bağırsak Sorununu Düzenler

 

Hamilelik sürecinde en çok şikayet ve sorun yaşayacağın bir konu daha kabızlık olabilir. Bunu düzenli egzersiz ile aşabilirsin. Hareketli vücut  demek hareketli bağırsaklar demektir, unutma! Gün içinde 20 dakikalık bir yürüyüş bile bağırsak sistemini hareketlendirebilir. 

 

8. Doğum Anını Kolaylaştırır

 

Bir diğer faydası ise doğumu kolaylaştırmkatır. Çabuk ve kolay bir doğumu garantilemese de, hamilelik aşamasında yapılan egzersizler sayesinde kısa süreli olmasını yada müdahale gerekmeyen doğumlar olmasını sağlayabilir. Bunun yani sıra rahat bir doğum için hamilelik sırasında pelvisi güçlendirmek gerekir.

 

İŞte bunun için hamilelik süresince yapabileceğin egzersizlerle tanışmanı istiyoruz: Doğumu Kolaştıran Egzersizler!

 

9. Doğum Sonrası Forma Kavuşmanı Sağlar 

 

Hamilikte yapılan egzersiz sayesinde doğum sonrası vücut toparlanmasında oldukça faydalıdır. Hamilelikte formda kalan vücut doğum sonrası için de fiziksel durumunu düzeltmekte zorluk çekmeyecektir. Diğer bir iyi yanı ise doğum sonrası içinde egzersiz programına kolay bir şekilde ayak uydurabilirsin.

 

Doğumdan önce ve sonra spor yaparak kısa sürede eski formuna dönebilirsin: Hamilelikte Spor!

 

10. Sağlıklı Bir Bebek Doğmasını Sağlar

 

Hamilelik sürecinde egzersiz yapanların bebekleri daha sağlıklı olduğu ve sağlıklı kilolara sahip olduğu daha formda olduğu belirtilmiştir. Doğum esnasında daha az stres yaşar ve doğum stresini daha çabuk atlatır. 

11. Bebeğin Daha Zeki Olmasını Sağlar

 

İnanması zor olabilir ama araştırmalara göre, hamileyken egzersiz yapan anne adaylarının bebekleri genel zeka testlerinde ortalamada daha fazla puan aldıklarını göstermekte. Yanı kısacası yapılan egzersizler hem senin kas gücünü artmasında hemde bebeğin beyin gelişmine oldukça faydası vardır. 

 

12. Bebeklerde Kolik Riskini Azaltır

 

Düzenli egzersiz ile bebek daha rahat olur. Diğer yandan egzersiz yapan hamile annelerin bebekleri gece daha rahat uyuduğu gözlemlenmiştir. kesizntisiz bir uyku için daha erken alışkanlık yapar bebeğe. Bebeğin kolik eğilimleri daha az olur. Bebeğin kendi kendini teskin etme yetenekleri daha fazla olur.

 

Doğum sonrası kabusun: Kolik Nedir? Kolik Bebek Annelerinin Bilmesi Gereken Her Şey

0 KİŞİ Yorum Yaptı

456 KEZ ZİYARET EDİLDİ

Yorumlar (0)

  • Henüz bu içeriğe yorum yapılmadı.

Yorum Yazın

Kaç haftalık hamilesiniz? Gebelik Hesaplayıcı

Lütfen son adet başlangıç tarihinizi girin

Hafta hafta hamilelik Gebelik Haftaları

Annelerden Gelen Yorumlar

  • Selin Selin Gebelikte Kabakulak Hastalığı

    Gebelik sırasında kabakulak geçirmekten çok korkuyorum, çok bilgilendirici bir yazı olmuş....

  • Meral Meral Gebelikte Hemoroid

    Çok faydalı bir yazı. Paylaşan kalemin eline sağlık. Teşekkürler annegebelik ekibi. Sitenizi yeni keşfettim ama bundan sonra faydalanacağım....

Gebelik haftanız E-POSTA ADRESİNİZE GELSİN *Anneler için ücretsizdir

Hangi haftada olduğunuzu bilmiyorsanız buradan öğrenebilirsiniz