Hamilelikte Spor!

0 Yorum yapıldı
Hamilelikte Spor!

Hamilelikte Spor!

  • 2.1BPAYLAŞIM

  • 437ZİYARET

  • 0YORUM

Hamilelikte Spor Yapmak Hakkında Merak Edilen Her Şey!

Bütün hamile adayların merak ettiği ve kafalarını kurcalayan konu başlığı; Hamilelikte Spor! Bu konunun bütün hamile adayları için ne kadar önemli bir konu olduğunu biliyoruz. 

İşte bu nedenle hamile adaylarının kafasına takılan bütün bu soruları bir araya topladık. 

Bu yazımız da sizler için yetersiz gelirse yorum yazarak diğer tecrübeli anne adaylarından yada annelerden fikirler edinebilirsin. 

 

Hamilelikte Spor Yapılabilir mi?

Özellikle yeni anne adaylarının oldukça merak ettikleri spor hakkında ilk akla gelen sorulardan biri egzersiz yapmalı mıyım yada en önemlisi yapabilir miyim? gibi sorulardır. 

Anne adaylarının kalp ve kan damarları sağlığı (kardiyovasküler sağlığı) oldukça  önem taşır, öncelikle bunu belirtelim. Çünkü fiziksel sağlığı yerinde olan bir anne adayının, doğum gibi oldukça zor bir işlevin gerçekleşmesin de oldukça kolaylık sağlayacaktır. İşte tam da bu yüzden sağlık durumunda sorun yaşamayan ane adaylarına doktor tarafından mutlaka spor yapılması gerektiği belirtilir. 


 

Bunlar yanı sıra, gelişen bebek için de bazı riskler taşıyabilir; bu riskler nelerdir hep birlikte bakalım; 

1- Vücut ısısının artması 

2- Rahime giden kan akışında azalma olması 

3- Anne adayının karın bölgesinde olası zarar görme.


 

Uyman gereken kuralları dikkatli uygularsan hamilelikte spor yapmanın bir zararını görmezsin. Bundan önce doktor gözetimi altında olması gerektiğini tekrardan belirtmekte fayda var. Şimdi faydalı bir spor için yapman ve dikkat etmen gereken herşey aşağı da; 

Vücuttaki ısı derecesine dikkat edilmelidir. Özellikle 39 derecenin üzerine çıkmamalıdır. Çünkü yüksek vücut ısısı demek, vücudun su kaybetmesi demektir. İşte bu yüzden sıcak havalarda aşırı aerobik hareketlerden kaçınılmalıdır. 

Hamilelik öncesi aerobik hareketleri yapma deneyimine sahipseniz şayet biraz daha düşük bir seviyede aerobik egzersizler yapabilirsiniz. Anne adayının hamileliğin ilk ayılarında ağır aerobik hareketlerden kaçınılmalıdır. Şayet hamilelik öncesi düzenli egzersiz yapmamışsan yüzüme ve yüzme en ideal seçenektir. 


 

Peki Ne Kadar Spor Yapılmalıdır?

Gün içine dağılımlı bir şekilde en az 30 dakikalık egsersiz yapımı en doğrusu olur. Fakat öncesine dayalı egzersiz deneyimi yoksa bunu günde 5 dakikaya indirgeyebilirsiniz. 


İlerleyen zamanlarda 10-15 dakika yükselterek devam edebilirsiniz. Hamilelik öncesi düzenli egzersiz yapımı var ise aynı düzeyde devam edilmelidir.


Aerobik egzersiz, kardiyovasküler sağlık için en iyisidir. 


Dakika da 110-120 kalp atışı sabit tutulması şartı ile, haftada en az 3 kere ve 15 dakikalik bir süre ile egzersiz yapılmalıdır.


 Bunlar yanı sıra haftada dört defa 4-5 km koşarak, en az 7 dakikada 1 km yol kat etmekte bir sakınca yoktur. 


Kişisel ve fiziksel verimliliğn yeterliliği ile sıkıntı yaşanmıyosan, istenilen sıklıkta ve tempoda egzersiz yapabilirsin. Hamileik sürecin de eğer spor yapmaya kararlı ve hırslıysan, öncesine dayalı birde spor geçmişine sahipsen; doktor izni ile bir saatten fazla hatta daha fazlada sürecek sporları yapmanızda bir sakınca yoktur.


Hangi durumlarda spor ve egzersizler zararlıdır? Bu yazımıza göz atmakta fayda var!

0 KİŞİ Yorum Yaptı

437 KEZ ZİYARET EDİLDİ

Yorumlar (0)

  • Henüz bu içeriğe yorum yapılmadı.

Yorum Yazın

Kaç haftalık hamilesiniz? Gebelik Hesaplayıcı

Lütfen son adet başlangıç tarihinizi girin

Hafta hafta hamilelik Gebelik Haftaları

Annelerden Gelen Yorumlar

  • Selin Selin Gebelikte Kabakulak Hastalığı

    Gebelik sırasında kabakulak geçirmekten çok korkuyorum, çok bilgilendirici bir yazı olmuş....

  • Meral Meral Gebelikte Hemoroid

    Çok faydalı bir yazı. Paylaşan kalemin eline sağlık. Teşekkürler annegebelik ekibi. Sitenizi yeni keşfettim ama bundan sonra faydalanacağım....

Gebelik haftanız E-POSTA ADRESİNİZE GELSİN *Anneler için ücretsizdir

Hangi haftada olduğunuzu bilmiyorsanız buradan öğrenebilirsiniz