Hamilelikte Oluşan Çatlaklara Çözüm

0 Yorum yapıldı
Hamilelikte Oluşan Çatlaklara Çözüm

Hamilelikte Oluşan Çatlaklara Çözüm

 • 2.1BPAYLAŞIM

 • 647ZİYARET

 • 0YORUM

Hamilelikte oluşan çatlaklar çözüm, ani ve aşırı kilo alımına bağlı olarak vücudun bazı bölgelerindeki derinin aşırı gerilmesi sonucu kolajen dokunun yırtılmasıdır. Meydana gelen bu durum neticesinde cildin bu bölgelerinde kırmızı, açık pembe ya da mor izler meydana gelir. Başlarda hafif bir şekilde beliren bu izler ilerleyen dönemlerde daha belirginleşerek gri ve beyazımsı bir renge dönüşebilirler. Hamilelikte çatlakların en çok oluştuğu bölgeler; karın, göğüs, bel, kolların iç kısımları, bacak ve kalça olmaktadır.

Hamilelikte Oluşan Çatlakların Nedenleri?

 • Ani ve aşırı kilo artışı
 • Cildin kuruması ve elastikiyetini kaybetmesi
 • Cilt yapısından dolayı genetik yatkınlık

Hamilelikte oluşan çatlaklar, neredeyse tüm anne adaylarında görülebilen bir durumdur. Cilt yapısı esnek ve cildin nem oranı dengeli olan kişilerde çatlaklar daha az görülebilir. Fakat annesinde hamilelikte bu tür sorun oluşmuş birisinde ya da ergenlik döneminde değişen kiloya bağlı olarak vücudunda çatlaklar oluşmuş olanlarda, hamilelikte vücut çatlağı görülme ihtimali daha fazladır. Kimi anne adayında hamileliğin başlarında belirmeye başlayan bu çatlaklar, kimi hamilelerde de son aylarda ortaya çıkabilmektedir. Hamilelikte oluşan çatlaklara çözüm arayan tüm hamile bayanlar bu konuda tedbirli davranmalı, ilk aylardan itibaren çatlakları önleyecek cilt bakımı yapmaya başlamalılar.

 

Hamilelikte Oluşan Çatlaklar Nasıl Giderilir

Hamileliğin ilk aylarından başlayarak çatlakların oluşabileceği bölgelere nemlendirici bakım yapılmalı. Hamilelikte oluşan çatlaklar nasıl giderilir bunun için yardımcı olan kozmetik kremler kullanılabilir. Bunun yanı sıra kakao yağı, zeytinyağı, jojoba yağı, badem yağı ve havuç yağı gibi vücut çatlaklarını önleyen doğal yağlar sürülerek masaj yapılabilir. Bunları kullanmadan önce doktora danışılmasında fayda vardır.

Hamilelik süresince sağlıklı ve dengeli beslenmeye özen gösterilmeli, aşırı kilo almamaya dikkat edilmelidir. Bu konuda doktorun tavsiye ettiği beslenme programına bağlı kalınmalıdır. E ve C vitamini içeren besinlerin hamilelikte oluşan çatlakları önlemekte faydalı olduğu bilinmektedir.

 

Cildin nemini yitirmemesi için yeterli miktarda sıvı tüketmeye, özellikle de su içmeye özen gösterilmelidir.

Hamilelikte Oluşan Çatlakların Tedavisi

 Hamilelikte oluşan çatlaklara çözüm nedir diye sorarsanız, bu çatlaklar oluştuktan sonra yapılacak tedavi ancak onların görünümünü azaltmaya yönelik olacaktır. Bu konuda en mantıklı çözüm baştan tedbirli olmak ve henüz bu çatlaklar oluşmadan önlemeye yönelik uygulamalar yapmak. Bu uygulamaları yapmaya ne kadar erken başlarsanız o kadar az çatlak oluşumuna maruz kalırsınız.

Hamilelik çatlakları henüz yeni belirginleştiğinde doktora başvurursanız tedavisi daha kolay olmaktadır. Bazı durumlarda vücutta oluşan çatlakların tedavisi doğumdan sonraki döneme bırakılabilir. Bu durumda yeni çatlakların oluşmasını önlemeye yardımcı olacak bir tedavi uygunar. Hamilelik sonrasında lazerle çatlak tedavisi sayesinde sorun çözülmeye çalışılır.

Alınan tüm önlemlere rağmen hamilelikte vücut çatlaklarını önlemek mümkün olmazsa da bu durumu çok fazla sorun yapmaya gerek yoktur. Bu dönemde en önemli şeyin anne ve bebeğin sağlığı olduğu unutulmamalıdır. Bunun dışında her sorun günümüzde ilerleyen tıp ve medikal estetik sayesinde çözülebilmektedir.

0 KİŞİ Yorum Yaptı

647 KEZ ZİYARET EDİLDİ

Yorumlar (0)

 • Henüz bu içeriğe yorum yapılmadı.

Yorum Yazın

Kaç haftalık hamilesiniz? Gebelik Hesaplayıcı

Lütfen son adet başlangıç tarihinizi girin

Hafta hafta hamilelik Gebelik Haftaları

Annelerden Gelen Yorumlar

 • Selin Selin Gebelikte Kabakulak Hastalığı

  Gebelik sırasında kabakulak geçirmekten çok korkuyorum, çok bilgilendirici bir yazı olmuş....

 • Meral Meral Gebelikte Hemoroid

  Çok faydalı bir yazı. Paylaşan kalemin eline sağlık. Teşekkürler annegebelik ekibi. Sitenizi yeni keşfettim ama bundan sonra faydalanacağım....

Gebelik haftanız E-POSTA ADRESİNİZE GELSİN *Anneler için ücretsizdir

Hangi haftada olduğunuzu bilmiyorsanız buradan öğrenebilirsiniz