Hamilelikte Mide Yanması Ve Nedenleri

0 Yorum yapıldı
Hamilelikte Mide Yanması Ve Nedenleri

Hamilelikte Mide Yanması Ve Nedenleri

  • 2.1BPAYLAŞIM

  • 477ZİYARET

  • 0YORUM

Hamilelikte Mide Yanması Ve Nedenleri? Mide Yanmasına Ne İyi Gelir?

Hamilelikte ay ay değişen hormonlar nedeni ile dönemsel değişiklik gösteren sorunlar yaşar anne adayları. Bu sorunlar anne adaylarını da zaman zaman zora koyar. En çok şikayet ettikleri bazı sorunların başında da mide yanmasıdır. Mide yanması sorunu yaşayan anneler için bütün ayrıntılıları ile bu yazımızda bulabilrsiniz

 

Hamilelikte Mide Yanması Sebepleri ve Çözümleri

Her anne adayında görünebilecek sorunların başında gelen mide yanması bazı annelerde de görülmeyebilir. Bazı anne adaylarında hayatı olumsuz etkileyebilecek mide yanmaı için neler yapılabilr ve nasıl geçer ayrıntılı bir şekiilde bu yazımızda görebilirsiniz.

 

Hamilelikte bebeğin kişisel gelişimi için tıklayabilirisiniz.

 

1- Hamilelikte Mide Yanması Ne Zaman Başlar? 

 

Gebiliğin ilk aylarında mide yanması görğnmezken bazı anne adaylarının ise bütün hamilelik süreci boyunca yaşayabilecekleri bir sorun olur mide bulantısı. Fakat bazı anne adayalarının ise 5. aydan sonra mide yanması belirtileri baş gösterir ve doğuma kadar sürer. 

 

2- Mide Aynmasına Neler Sebep Olur?

 

Özelikkle anne adayının yatma saatlerinde başlayan mide yanması nedeniyle anne adayları oturarak uyumaya çalışır.Yemek yenildikten sonra ortaya çıkan mide yanmasının önüne geçmek içn anne adaylarının bun en aza indirgemek adına, yeme içmesine özen gösterilmelidir.

 

Hamilelikte sağlıklı beslenme için tıklayın.

 

3- Mide Yanmasını Aza İndirgemek İçin Neler Yapılabilir?

 

Özellikle sigaran uzak durulmalıdır.  Anne adayı yatmadan 3 saat önce su dışında birşey içmemeli ve birşeyler yememlidir. Anne adayı mide yanmasının neden olabileceiği baharat, aşırı yağlı yiyecekler, asitli yiyecek ve içecekler, çiğ sebzeler, alkol, kahve ve çikolata gibi yiyeceklerden uzak durmalıdır. Hızlı hızlı yemek yerine yavaş ve çüğnerek tüketim sağlamalıdır. Yatma saatine yarım saat kala bir bardak ılık su da mide yanması için iyi gelecektir. Yatığınızın başucuna koyacağınız 10 santimetre kadar takozu,  yatağı  yukarı kaldırmak için kullanarak, mide yanmasına  için iyi gelecektir. Bütün bu yöntemler faydalı gelmez ise doktora görünmelisiniz. Doktorun vereceği ilaçlarla kontrollu bir şekilde mide yanmasının önüne geçilebilir. 

 

Gebelik nedir yazımız için tıklayın.

 

4 Mide Yanmasına Ne İyi Gelir?

 

Mide yanması için ılık süt iyi gelecektir. Asitli meyveler dışındaki diğer meyvelerde başka bir alternatif olabilir. Lifli bir gıda olan badem de mide yanması için gelecektir. 

 

Hamilelikte 5 Ay Tavsiyeleri, 5 Aylık Gebelik Bilgileri

 

0 KİŞİ Yorum Yaptı

477 KEZ ZİYARET EDİLDİ

Yorumlar (0)

  • Henüz bu içeriğe yorum yapılmadı.

Yorum Yazın

Kaç haftalık hamilesiniz? Gebelik Hesaplayıcı

Lütfen son adet başlangıç tarihinizi girin

Hafta hafta hamilelik Gebelik Haftaları

Annelerden Gelen Yorumlar

  • Selin Selin Gebelikte Kabakulak Hastalığı

    Gebelik sırasında kabakulak geçirmekten çok korkuyorum, çok bilgilendirici bir yazı olmuş....

  • Meral Meral Gebelikte Hemoroid

    Çok faydalı bir yazı. Paylaşan kalemin eline sağlık. Teşekkürler annegebelik ekibi. Sitenizi yeni keşfettim ama bundan sonra faydalanacağım....

Gebelik haftanız E-POSTA ADRESİNİZE GELSİN *Anneler için ücretsizdir

Hangi haftada olduğunuzu bilmiyorsanız buradan öğrenebilirsiniz