Hamilelikte Diş Ağrısının nedenleri ve İyi Gelen şeyler

0 Yorum yapıldı
Hamilelikte Diş Ağrısının nedenleri ve İyi Gelen şeyler

Hamilelikte Diş Ağrısının nedenleri ve İyi Gelen şeyler

  • 2.1BPAYLAŞIM

  • 413ZİYARET

  • 0YORUM

Hamilelikte Diş Ağrısının Nedenleri ve İyi Gelen Şeyler

Hamilelik dışında da sık sık yaşanan diş ağrısı oldukca can sıkan bir durumdur. Bu ağrının tedavisi için bazen uzun bir süre bile antibiyotik yada tedavi gerektirebilir. Diş ağrısı ve hamilelik bir arada olduğu zaman anne adadyları oldukça zorlanıyorlar. Üstelik hamilelik sürecinde anne adayları her ilacı kullanamadıkları için zor anlar yaşayabilirler. 

 

Hamilelikte Oluşan Dİş Ağrısı Problemleri 

Pek çok anne adayının muzdirip olduğu diş problemi oldukca zorlayan bir sürece koyar anne adayını. Hamilelik döneminde oluşan bu sorunun nedenlerini ve neler yapılabilir, ayrıntılı bir şekilde yazımızda görebilirsiniz.

 

1- Hamilelikte Diş Ağrısının Nedenleri

Östrojen ve progesteron hormanlarının hamilelikte artış göstemesi sonucu dişlerde plak birikiminin artmasına neden olur. Dişlerde biriken plaklar iyi temizlenmezse diş etlerinde kızarma vu bunun sebep olabileceği şişme ve kanamalar meydana gelir. Hamileliğin belirtilerin biri olan çok yemek yeme alışkanlığı ile daha sık diş bakımına yönelmelidri anne adayları. Bunun aksatılması ile birlikte diş problemleri meydana çıkar. 

 

Gebelikte Yoganın Önemi İçin Tıklayın.

 

2- Anne Adayı  Diş Doktoruna Ne Zaman Gitmeli?

Hamilelik öncesi planlamalar yapıldığın da buna diş doktora gitmeyi de eklemelisiniz. Çünkü hamilelik öncesi yapılabilecek diş tedavisi ile hamilelik sürecinde oluşabilecek diş problemlerinin önüne geçmiş olursunuz. Hamileliğin 3. ayında yapılabilecek bir diş tedavisi bebeğin sağlığı için pek önerilmeyen bir uygulamadır. Çünkü bebeğin organ gelişiminin başlama sürecidir. Fakat 2. trimester,  diş probelrinin giderilmesi için doktora gitmek için uygun bir zaman dilimidir. Diğer yandan son 3 ayda ise anne karnının büyüklüğü yüzünden diş koltuğuna rahat oturamayacaktır. Ama diş eti probleri için hamileliğin her ayında gidilebilir. 

 

Hamilelikte Asla Yapılmaması Gerekenler İçin Tıklayın. 

 

3- Hamilelikte Diş Ağrısı İçin Ne İyi Gelir?

Sağlık için de oldukca önemli olan yeşil çay diş ağrısı için de oldukca önemli bir içecektir.  Şişmiş diş etleri kontrol altına almak için ve plak birikimini de kontrol altına alamak için birebir iyi geliyor.  gün içerisin de bir bardak diş probleri için yeterli olacaktır. Hamilelik süreci boyunca salatalarda kullanılacak zeytinyağı da diş etleri için iyi gelecek başka bir alternatiftir. İçeceğinize atacağınız bal da anti-bakteriyel özelliği sayesinde diş bakımınızı destekler.

 

Hamilelikte Mide Yanmasına Neden Olan Nedir?

Hamilelik süreci boyunca anne adaylarının bir şikayet oldukları konu daha vardır ki o da mide yanmasıdır.  Sizin de mide yanması probleminiz varsa Hamilelikte Mide Yanması Neden Olur? Ne İyi Gelir? isimli yazımızı okuyabilirsiniz.

0 KİŞİ Yorum Yaptı

413 KEZ ZİYARET EDİLDİ

Yorumlar (0)

  • Henüz bu içeriğe yorum yapılmadı.

Yorum Yazın

Kaç haftalık hamilesiniz? Gebelik Hesaplayıcı

Lütfen son adet başlangıç tarihinizi girin

Hafta hafta hamilelik Gebelik Haftaları

Annelerden Gelen Yorumlar

  • Selin Selin Gebelikte Kabakulak Hastalığı

    Gebelik sırasında kabakulak geçirmekten çok korkuyorum, çok bilgilendirici bir yazı olmuş....

  • Meral Meral Gebelikte Hemoroid

    Çok faydalı bir yazı. Paylaşan kalemin eline sağlık. Teşekkürler annegebelik ekibi. Sitenizi yeni keşfettim ama bundan sonra faydalanacağım....

Gebelik haftanız E-POSTA ADRESİNİZE GELSİN *Anneler için ücretsizdir

Hangi haftada olduğunuzu bilmiyorsanız buradan öğrenebilirsiniz