Hamilelikte Depresyon

0 Yorum yapıldı
Hamilelikte Depresyon

Hamilelikte Depresyon

  • 2.1BPAYLAŞIM

  • 558ZİYARET

  • 0YORUM

BEBEĞİN GELİŞİMİNİ OLUMSUZ ETKİLEYEN DEPRESYON!

 

Gebelikte yaşanan olası bir depresyon sonucu gebelik süresini kısalttığı gibi çocuğun daha az kiloda doğmasına sebep olduğunu söyleyebilir. 

 

 

Her 100 kişiden 5'inde bulunduğunu bilimsel çalışmalar sonucu belirlendiği depresyon problemini hormonsal değişimlere bağlı olduğu bilinen başka bir gerçektir. Tam da bu sebepten dolayı kadınlar da erkeklere oranla  2 kat daha sık görüldüğü tespit edilmiştir. Hayattan zevk alamama, mutsuzluk, iştahsızlık ve uyku düzenini bozabilen bir hastalık olduğu için, depresyon, hayatın her döneminde yaşanabilir olması ile birlikte gebelik sürecinde de görülebilir bir problemdir.


Genel olarak anne adaylarının çevrersel baskı, hormansal değişim, gebelik döneminde yaşadığı stresten kaynaklı olarak depresyon ortaya çıkmaktadır. Yeni anne adaylarının özellikle çocuğuna bakamayağı endişesi sarar ve kendini mutsuz, keyifsiz, umutsuz hisseder. Diğer yandan uyku düzeni bozuktur. hiç bir iş yapmak istemez. 


Eskiye oranla yaptığı ve keyif aldığı hiç birşeyden keyşf alamaz. Bu sebepler yüzünden gebelik dönemin de oluşan depresyon ile bebeğin gelişim etkilenir, düşük kilolu olmasına sebebiyet vereceği gibi gebelik sürecinin kısattığıda billinen başka bir gerçektir. İşte tam bu sebeplerden dolayı depresyon için hızlı bir şekil de kontrol altına alınmalıdır. 


 

GEBELİKTE YAŞANAN DEPRESYONUN BEBEĞİ ETKİLERİ

 

Tedavi başlangıcın da hasta ile ortak karar almak oldukça önemli bir noktadır. Anne adayının depresyonu hafif niteliğindeyse konuşarak yada davranış geliştirici yöntemler uygulanırken orta şiddetli bir depresyon yaşayan ane adayının ise ilaç tedavisi uygulanabilir.


Fakat gebelik süreci içinde olan anne adayı ilaçların bebek için zararlı olduğunu düşünebilir. Aksine gebelikte kullanılan ilaçların,  gebeliğin 3. ayından sonra bebeğin gelişimini etkelenmediği bilmeniz de fayda var. 


 

Günümüz teknelojisi ile artık gegbelik süreci boyunca çoğu ilacı gerektiği sürece  güvenle içebileceğimizi bilmeniz gerek. Depresyon tedavisinin bir an önce başlanması için rahat bir şekilde doktora gidilmelidir. Depresyon problemi olan anne adayları düzenli egzersiz, sevdikleri işlerle oyalanması, eşiyle kaliteli zaman geçirerek tedavi süreci boyunca oldukça etkili bir uygulama olacaktır. 

0 KİŞİ Yorum Yaptı

558 KEZ ZİYARET EDİLDİ

Yorumlar (0)

  • Henüz bu içeriğe yorum yapılmadı.

Yorum Yazın

Kaç haftalık hamilesiniz? Gebelik Hesaplayıcı

Lütfen son adet başlangıç tarihinizi girin

Hafta hafta hamilelik Gebelik Haftaları

Annelerden Gelen Yorumlar

  • Selin Selin Gebelikte Kabakulak Hastalığı

    Gebelik sırasında kabakulak geçirmekten çok korkuyorum, çok bilgilendirici bir yazı olmuş....

  • Meral Meral Gebelikte Hemoroid

    Çok faydalı bir yazı. Paylaşan kalemin eline sağlık. Teşekkürler annegebelik ekibi. Sitenizi yeni keşfettim ama bundan sonra faydalanacağım....

Gebelik haftanız E-POSTA ADRESİNİZE GELSİN *Anneler için ücretsizdir

Hangi haftada olduğunuzu bilmiyorsanız buradan öğrenebilirsiniz