Hamilelikte Bacak Krampları Neden Olur?

0 Yorum yapıldı
Hamilelikte Bacak Krampları Neden Olur?

Hamilelikte Bacak Krampları Neden Olur?

  • 2.1BPAYLAŞIM

  • 649ZİYARET

  • 0YORUM

Hamilelikte Bacak Krampları Ve Nedenleri!

"Bacak krampları ne zaman baş gösterir?" sorusu ile başlayacağımızı bu yazımız da ; özellikle 2. ve 3. trimesterinde başlayan baldırlarda gezinen ve en çok da geceleri ortaya çıkan bu sancılı , sıkıntılı kasılma ve krampların nedenlerine bakalım hep birlikte. Geceleri uykuları bölecek sıklıkta olan bu kramplar ikinci ve üçüncü 3 aylık dönemde yaygın olduğu biliniyor. 


Bebeğin bacak damarlarına yaptığı baskı sonucu kan dolaşımının yavaşlaması ile krampların oluştuğu söylenebilir. Fakat kesin bir bilgi olmadığını belirtmekte fayda vardır. Yani bacaklardaki kan damarlarının sıkışmasına bağlı olarak meydana çıktığını söyleyebiliriz.


Bunun yanı sıra hamlelik dönemi boyunca ağırlaşan vücudu taşımanın yorgunluğunun da etkisi olabilir. Hamileliğe bağlı olarak irileşen göğüsler, gün geçtikçe büyüyen karın ve alınan aşırı kilolara bağlı olarak bacaklara yüklenen ağırlık ile her zamankinden daha fazla bacaklara yük binmiş oluyor.  


Bir diğer sebep ise fazla fosfor  yanı sıra, yetersiz kalsiyum ve magnezyum tüketimine bağlı olarak beslenmeyle de ilişkilendirilir bacak krampları. 


Hamilelik boyunca günah keçisi olan hormonları bu sebepten dolayıda suçlanmaya hazır bekler vaziyettedir. Bütün ağrıların sebebi hormonlarda sorumlu olabilir!


 

Doğum kolaylaştıran egzersizler için tıklayın.

 

Peki Hamilelikte Oluşan Kramplar Nasıl Önlenir?

Saydığımız sebepler ne olursa olsun bu kramp ve ağrıları önlemek veya hafifletmek mümkündür. Peki bacaklarda ve baldırlarda oluşan kramp ve ağrıları hafifletmek için neler yapılabilir hep birlikte bakalım:


1- Günden en az 8-10 bardak olmak üzere su içmeye özen göster. 

2- Dengeli bir beslenme ile bol kalsiyum ve magnezyum içeren sağlıklı bir diyet ile beslenmene dikkat et. Hamilelikte sağlıklı beslenme nasıl olmalı? yazımız sana yardımcı olacak.

3- Kesin olmamakla birlikte, bazen soğuk bir zemine basarak spazmları geçirmeye yardımcı olabilir. 

4- Bacaklara yüklenen ağırlığın acısını hafifletmek amaçlı gün için de mümkün oldukça ayaklarını yukarı kaldırmaya çalış. Mutlaka yoğun geçen günlerinin arasına dinlenme saatleri koy. Duvara yaslayarak bacakları dinlendirebilir yada kanepe koluna koyarak yapabilirsiniz. 


Bu sorunla da sık sık karşılaşacaksın: Hamilelikte Ayak Şişmesine Neler İyi Gelir?


 

Bir Kaç Öneri Daha!

1- Özellikle gün içinde ayakta çok fazla ayakta duruyorsan, bacakları sıkmayan varis çorabı (destek çorabı) giy. Düzenli bir şekilde ayakların esnet.

2-  Ayaklara sıcak su ve masajı da uygulayabilirsin. 

3-  Topuklu ayakkabılardan uzak durun, alçak topuklu tercihiniz olsun. Düzenli bir yürüyüş; kramp anında da  yürüyüş yapabilirsin. BBaşlarda faydasını göremeyebilirsin ama yürümek krampı açar. 

0 KİŞİ Yorum Yaptı

649 KEZ ZİYARET EDİLDİ

Yorumlar (0)

  • Henüz bu içeriğe yorum yapılmadı.

Yorum Yazın

Kaç haftalık hamilesiniz? Gebelik Hesaplayıcı

Lütfen son adet başlangıç tarihinizi girin

Hafta hafta hamilelik Gebelik Haftaları

Annelerden Gelen Yorumlar

  • Selin Selin Gebelikte Kabakulak Hastalığı

    Gebelik sırasında kabakulak geçirmekten çok korkuyorum, çok bilgilendirici bir yazı olmuş....

  • Meral Meral Gebelikte Hemoroid

    Çok faydalı bir yazı. Paylaşan kalemin eline sağlık. Teşekkürler annegebelik ekibi. Sitenizi yeni keşfettim ama bundan sonra faydalanacağım....

Gebelik haftanız E-POSTA ADRESİNİZE GELSİN *Anneler için ücretsizdir

Hangi haftada olduğunuzu bilmiyorsanız buradan öğrenebilirsiniz