Hamilelikte 4. Ay bilgileri ve Aşamaları

0 Yorum yapıldı
Hamilelikte 4. Ay bilgileri ve Aşamaları

Hamilelikte 4. Ay bilgileri ve Aşamaları

  • 2.1BPAYLAŞIM

  • 481ZİYARET

  • 0YORUM

Her üç ayda bir trimestera süreci aşama aşama adlandırılır. İlk üç Ay 1. trimester, ikinci üç ay 2. trimester ve son 3 ay da 3. trimester olarak adlandırılır. 2. trimestera girme süreci ise 4 ay başlar. 

 

GEBELİKTE 4 AY BİLGİLERİ

4. ay da hamilelik diğer aylara oranla daha raht bir süreçtir. çünkü kusma ve bulantılar yavaş yavaş geçmeye başlamıştır. Ve anne adayının hayat kalitesinin arttığı gözlemlenir bu süreçte. Anne adayının folik asit kullanımı ile mide yanmaları, ekşimeleri, göğüslerdeki hassasiyet ve kabızlık devam edecektir. 

 

 1 Annede Hamilelik Lekeleri 4. Ayda başlar

4. ayına gelen anne adayının bu ayla birlikte lekeler meydana gelir. Ve bu lekeler kişiden kişiye değşiklik gösterdiği için bazı annelerde geçebilirken, bazı annelerde kalıcı olabilir. Bunun için doğal yada kimyasal bakımla önünü almak gerek. 

 

Doğum lekerinin çözümü için tıklayın. 

 

2- Oluşan Çatlaklar İçin Krem Kullanma Zamanı 

Bu ayla beraber kilo alımıda başlayacaktır. Bu hızlı değişimle birlikte vücutta çatlaklar oluşacaktır. Anne adayları bu çatlakları daha az düzeye çekmek adına çatlak kremleri kullanmaya başlamalıdır. Geç başlanan uygulama geç gitmesine sebep olacaktır çatlakların. Fakat bu konu ile ilgli hassas olmakta fayda var derim ve doktor kontrolu ile alınıp kullanılması gerektiğini belirtmekte fayda vardır. 

 

3- Bebekte Gelişim Zamanı

9.11 santimetreye boyunda olan bu ayda ki bebeğin ağırlığı 100 grama ulaşmış olacaktır. Bebeğin büyümesi ile yüzü de yavaş yavaş şekil almaya başlar. Bu gelişimi ile bebeğin vücudu ultrasyon sonucu belirgin bir hal alır. Kas gelişimi tam gerçekleşmediği için parmak sayıları bile belirgindir. 4. ayda uzayan kol ve bacakları ve omurgası son şeklini alır. 

 

4. Ay Bebekte Gelişim İçin Tıklayın.

 

4- 4. Ayda Bebeğin Cinsiyeti Belli Oluyor

4. ayda belirgileşen vücudu ile cinsiyeti de artık belli olur. Bazı bebeklerin göstermemei yanı sıra artık ultrasyonla genelinin cinsiyeti belirgindir. Cinsiyet öğrenilmeyen bebeklerin yine de ilerleyen zamanla tam olarak öğrenilebilir.

 

5- Bebek Refleksleri Gelişiyor

Siz ultrasonda net olarak göremeseniz de bebeğinizin refleksleri de gelişmeye başlıyor. Mimikler yapabiliyor. Kaşlarını çatabiliyor, gözlerini kısabiliyor. Tabii bunları bilinçli bir şekilde yapmıyor. Eğer denk gelirseniz baş parmağını emdiğini bile ultrasondan görebilirsiniz.

 

Bebeğin Fizyolojik Özellikleri İçin Tıklayın.

 

6 Kemik Kasları Gelişiyor

 

4. ayda bebeğin kemik kasları sertleşmeye başlar. Etten ziyade daha sağlam bir yapıya bürünür. Bu süreçten sonrada gelişimi devam eder kasların. Yavaş yavaş organlarda oluşmaya başlayacaktır. Karaciğeri safra üreten bebeğin böbrekleri de bu ayda çalışmaya başlar. Bebek amnion sıvısını yutarak idrarla çıkartır.

 

Hamilelik Lekeleri İçin Etkili Çözüm Önerileri

Bu ayın başlaması ile annelerde lekeler oluşmaya başlar ve bunu için etkili tedavi  yada doğal bakımlar yapılmalıdır. 

0 KİŞİ Yorum Yaptı

481 KEZ ZİYARET EDİLDİ

Yorumlar (0)

  • Henüz bu içeriğe yorum yapılmadı.

Yorum Yazın

Kaç haftalık hamilesiniz? Gebelik Hesaplayıcı

Lütfen son adet başlangıç tarihinizi girin

Hafta hafta hamilelik Gebelik Haftaları

Annelerden Gelen Yorumlar

  • Selin Selin Gebelikte Kabakulak Hastalığı

    Gebelik sırasında kabakulak geçirmekten çok korkuyorum, çok bilgilendirici bir yazı olmuş....

  • Meral Meral Gebelikte Hemoroid

    Çok faydalı bir yazı. Paylaşan kalemin eline sağlık. Teşekkürler annegebelik ekibi. Sitenizi yeni keşfettim ama bundan sonra faydalanacağım....

Gebelik haftanız E-POSTA ADRESİNİZE GELSİN *Anneler için ücretsizdir

Hangi haftada olduğunuzu bilmiyorsanız buradan öğrenebilirsiniz