Hamileliğin 6. Ayı

0 Yorum yapıldı
Hamileliğin 6. Ayı

Hamileliğin 6. Ayı

 • 2.1BPAYLAŞIM

 • 568ZİYARET

 • 0YORUM

6. Ayındaki Bebeğin Anne Karnındaki Durumu

 • Bu ayın en belirgin değişikliklerin biri anne karnında bebeğin hareketlerinin hissedilmesidir. Zaten hareketlidir bebekler, fakat bebeklerin annelere hareklerinin hissettirdiği 19. ve 23. haftalar arasında yani anne karnında ki 6. ayıdır. İlk hamilelikleri olmayan anne adayları bu hareketleri 16. haftada hissetmeye başlayabilir. 
 • Yeni annelerde, karnındaki bebeğin hareketlerini hissedemiyorum diye panik olmaya gerek yoktur. Yeni anneler özellikle bebek hareklerlerine alışık olmadığı için hissedemeyebilir. Baba adayları ise bebeğin bu ay da kemik yapısının güçlenmesi nedeni ile bebeğin hareketlerini hissetmeye başlayabilir. 

6. Ayındaki Bebeğin gelişimi

 • Bu ay da bebekte ki en büyük değişim kaslarda ki gelişimidir. İçgüdüsel olarak kas gelişimini sağlamak için bebekte hareketlilik başlar. Anne karnında ki kol, bacak oynatmaları ve solunum hareketlerin sebebi budur. 6. ayında bebek anne karnında kaslarını kullanmazsa doğduğu anda en önemli ihtiyacı olan solunumu yapamayabilir. Yeni dünyaya geldiğinde emme, yakalama reflekslerinin antremanını yapmış oluyor bir nevi anne karnında. 
 • Bir diğer önemli nokta daha vardır ki 6. ayın sonlarına doğru bebek ilk sesleri duymaya başlar. Anne karnındaki bebeğin duyduğu ilk ses ise anne kalbidir.  6. ayındaki bebek anne ile farklı bağlantılar kurmaya devam eder. Annesinin bağırsak sesleri dahil dışardan gelen sesleri de duymaya başlar. Bu ayda kulak kemiklerinin hala gelişim gösterdiği için dışardan sadece ince sesleri duyabilir. Gelişim içinde olan bebeğin bu ayda ses hafızası oluşturmaya başlar ve 6. ayın sonlarında görüntü olmadığı için seslerle ilgili rüyalar görmeye başlar. 

 

 

7. ayında, anne karnındaki bebeğin gelişimini okumak için tıklayın.

0 KİŞİ Yorum Yaptı

568 KEZ ZİYARET EDİLDİ

Yorumlar (0)

 • Henüz bu içeriğe yorum yapılmadı.

Yorum Yazın

Kaç haftalık hamilesiniz? Gebelik Hesaplayıcı

Lütfen son adet başlangıç tarihinizi girin

Hafta hafta hamilelik Gebelik Haftaları

Annelerden Gelen Yorumlar

 • Selin Selin Gebelikte Kabakulak Hastalığı

  Gebelik sırasında kabakulak geçirmekten çok korkuyorum, çok bilgilendirici bir yazı olmuş....

 • Meral Meral Gebelikte Hemoroid

  Çok faydalı bir yazı. Paylaşan kalemin eline sağlık. Teşekkürler annegebelik ekibi. Sitenizi yeni keşfettim ama bundan sonra faydalanacağım....

Gebelik haftanız E-POSTA ADRESİNİZE GELSİN *Anneler için ücretsizdir

Hangi haftada olduğunuzu bilmiyorsanız buradan öğrenebilirsiniz