Gerçek Doğum Sancıları

0 Yorum yapıldı
Gerçek Doğum Sancıları

Gerçek Doğum Sancıları

 • 2.1BPAYLAŞIM

 • 540ZİYARET

 • 0YORUM

Gerçek Doğum Sancıları

Doğum sancıları, doğumun yaklaştığını belirten en belirgin belirtilerindendir. Peki çekilen her sancı, doğum belirtisi midir acaba? Gerçek doğum sancılarının belirtileri nelerdir? Hadi, bu farklı iki sancının arasında ki farklara hep birlikte bakalım.

Doğum başlangıcına az kalmışken, basşlayan sancıların doğru mu, yalan mı söylüyor? Bu soruların cevabına hep birlikte bakalım. Bu yazımız da yalancı ve gerçek doğum sancılarının belirtilerini bulacaksın. 

 

Peki Doğum Sancısı Nedir?

Bebeğin dünyaya gelmeye hazır olduğunun göstergesi olan, rahmin aşırı kasılma sonucu ara ara ortaya çıkan acılı sürece denir. Çekilen sancıların sebebi ise rahmin kendini doğuma hazırlamaya çalışmasından kaynaklıdır. Çekilen bu sancılar ve rahmin açılması sonucu bebek yavaş yavaş aşağıya doğru iner ve buradan dünyaya gözlerini açar. 

 

Doğum sancısı nasıl olur?

Anne adaylarını heyecanlandıran asıl doğum belirtisine geldik! Doğuma yaklaşan annelerin gerçek doğum sancısı başladığın da artık bebeğin dışarı çıkmaya hazır olduğu anlamına gelir. Gelelim gerçek doğum sancıların belirtilerine;

 • Öncelikle "gerçek doğum sancısı kaç dakikada bir gelir" sorusunun cevabına bakıp, ilk belirtinin detayına inelim. Çok düzenli bir ilerleyiş sağlayan doğum sancıları, 5 dakikada 1, 10 dakikada 3 kez gibi belli aralıklarla gelir. Vakite geçtikçe ağrılar artar ve sancıların arasında ki mesafe süresi azalır. Gerçek doğum sancılarını yalancı doğum sancılarından ayırt etmenizin en büyük belirtilerinden biridir bu düzenli ve aralıklar gelen sancılar. 
 • Doğum sancısı nerede oluşur ona bakalım şimdi! Özellikle bel bölgesinde başlar. 
 • Sancıların oluşturduğu ağrıları geçirmek için pek fazla bir alternatif yoktur, fakat hafif dokunuşlarla yapılacak masaj belki ağrıları az da olsa azaltabilir. 

Hamilelik öncesi sonrası yapacağın spor yada egzersizlerle hazır ol doğuma!

 

Doğum sonunda yaşayacağın gerçek doğum sancıları, bebeğin dünyaya gelmesini sağlamak için rahim ağzının genişliğini arttırmaktır. Doğum zamanı geldiğin de artık, sancı çekilen her saat başına 1 cm açılma görülecek rahimde. Yeteli açılma gerçekleşinceye kadar bu sancılar devam eder. Hazır hale gelen rahim ağzı sonucu doğum anı başlar. 

0 KİŞİ Yorum Yaptı

540 KEZ ZİYARET EDİLDİ

Yorumlar (0)

 • Henüz bu içeriğe yorum yapılmadı.

Yorum Yazın

Kaç haftalık hamilesiniz? Gebelik Hesaplayıcı

Lütfen son adet başlangıç tarihinizi girin

Hafta hafta hamilelik Gebelik Haftaları

Annelerden Gelen Yorumlar

 • Selin Selin Gebelikte Kabakulak Hastalığı

  Gebelik sırasında kabakulak geçirmekten çok korkuyorum, çok bilgilendirici bir yazı olmuş....

 • Meral Meral Gebelikte Hemoroid

  Çok faydalı bir yazı. Paylaşan kalemin eline sağlık. Teşekkürler annegebelik ekibi. Sitenizi yeni keşfettim ama bundan sonra faydalanacağım....

Gebelik haftanız E-POSTA ADRESİNİZE GELSİN *Anneler için ücretsizdir

Hangi haftada olduğunuzu bilmiyorsanız buradan öğrenebilirsiniz