Gebelikte Yumurtalık (Over) Kisti

0 Yorum yapıldı
Gebelikte Yumurtalık (Over) Kisti

Gebelikte Yumurtalık (Over) Kisti

 • 2.1BPAYLAŞIM

 • 364ZİYARET

 • 0YORUM

Kistler, vücudun bütün dokularında oluşabilen kist duvarları dokusu adı verilen bir duvarla çevrili ve içi sıvı madde içeren kitlelerdir. Vücudumuzdaki bütün organlarda kistler görülebilir ve bu kistler organlarda fonksiyon bozukluklarına sebep olur. Bu nedenle organlardaki bu kistlerin fark edilmesi daha kolaydır. Yumurtalık kistleri ise bir kadının yumurtalıklarında veya üzerinde oluşan, oldukça yaygın, sıvı dolu keselerdir. Çoğu kist zararsızdır, ancak bazıları patlama, kanama veya ağrı gibi sorunlara neden olabilir.

Yumurtalık Kistinin Nedenleri

Normal bir kadın anatomisinde her adet dönemi içerisinde, yumurta taşıyan folikül kistleri çatlar. Bu kistlerin içinden çıkan yumurtalar eğer döllenirse hamilelik meydana gelir. Döllenmezse adet kanamaları oluşur. Hormonal dengesizlik yaşayan kadınlarda ise bu folikül kistleri çatlamaz. Büyümeye devam eden bu folikül kistleri, yumurtalıklardaki kistleri oluştururlar.

Gebelikte Yumurtalık Kisti Belirtileri

Diğer organlarda görülen kistlerin aksine Gebelikte Yumurtalık (Over) Kistleri herhangi bir belirti göstermeyebilirler. Bunun nedeni yumurtalıkların diğer organlarla temas etmemesidir. Over kistler genellikle rutin jinekoloji kontrollerinde tespit edilirler. Gebelikte Yumurtalık Kisti Ağrı Yapar mı? Yumurtalık kistlerinde belirtilerin görülebilmesi için kistlerin kendi etraflarında dönmeleri veya patlamaları gerekmektedir. Bu durumlar gerçekleşirse hastalarda ciddi ağrılar görülebilir. Bunun dışında hastalarda görülebilecek diğer belirtiler arasında idrar yolu şikayetleri vardır. Ayrıca karında şişkinlik ve ağrı da belirtiler arasında olabilir. Yumurtalık kistleri aynı zamanda sindirim problemlerine de sebep olmaktadırlar.

Yumurtalık Kistleri En Çok Kimlerde Görülür?

Yumurtalık kistleri adet görmeyen çocuklarda ve menopoz dönemindeki kadınlarda nadir olarak görülürler. En sık görülen kadın grubu ise yaşları 20 ila 44 arasında değişen kadınlardır. Ayrıca aile geçmişlerinde yumurtalık veya rahim kanseri bulunan kadınlarda bu kistlerin görülme ihtimali daha fazladır. Gebelikte Yumurtalık (Over) Kistleri görülebilir. Özellikle hamileliğin ilk aylarında yaşanan hormonal dengesizlikler sebebiyle kistlerin boyutları 10 cm'ye kadar çıkmaktadır. Gebelik ilerledikçe bu kistler genellikle küçülür hatta çoğu zaman kaybolurlar.

Gebelikte Yumurtalık Kisti Patlaması

Gebelikte yumurta kisti patlaması durumunda ağrı hisseden kadınlar olduğu gibi hissetmeyenler de vardır. Yumurtalık kisti patlaması sonucunda aşağıdaki belirtiler ortaya çıkabilir:

 • - Orta veya şiddetli ağrı. Bazı durumlarda, yumurtalık kisti patlaması ciddi ağrıya neden olabilir. Keskin ve ani olabilir ve ağrı alt karın bölgesinde ve hatta sırtta yerleşebilir.
 • - Vajinal kanama veya lekelenme
 • - Karın ağrısı, bulantı ve kusma
 • - Baş ağrısı ve baş dönmesi
 • - Ateş (enfeksiyon durumu oluşmuşsa)
 • Yumurtalık Kisti Tedavisi

Over kistlerinin yaklaşık %80'ni iyi huylu olarak tabir edilen kistlerdir. Gebelikte Yumurtalık (Over) Kistleri oranları da aynı sayıyı göstermektedir. Tek taraflı, mobil ve düzgün yüzeyli kistler iyi huylu olmaktadır. Ancak %15 ile %20 arasında değişen oranlara sahip olan kötü huylu kistlerin yüzeyleri pürüzlü, çift taraflı ve katı ve yapışıktır.

İyi huylu over kistlerinin tedavilerinde genellikle takip yöntemi uygulanır. Gebelikte yumurta kisti patlaması sonucu kistten çıkan sıvı dağılır ve çoğu zaman patlama kisti kendiliğinden iyileşir. Eğer kistlerde enfeksiyon söz konusu ise o zaman antibiyotik kullanımına gerek duyulur. 

Boyutları 10 cm'yi geçmediği halde hızlı büyüyen kistlerin kötü huylu olma ihtimalleri fazladır. Bu sebeple ultrason kontrollerinin ve kan tahlillerinin yapılması gerekmektedir. Bu testler sonucunda kötü huylu çıkan over kistleri ameliyat ile alınmak zorundadır. Yumurtalık kisti ameliyatları bariz ağrı belirtisi gösteren ve kötü huylu olma ihtimali olan vakalarda uygulanmaktadır. Eğer kistler büyükse ya da çok odalıysa ve kan akımında artma söz konusu ise o zaman kanser şüphesinden bahsedilebilir. 

Sonuç olarak yumurtalık kistlerinin büyük bir bölümü tehlike arz etmese de takip altında tutulmalıdır. Gebelikte Yumurtalık (Over) Kistleri ise içerdiği özel durum nedeniyle daha çok dikkat edilmesi gerekir. Gebelikte Yumurtalık (Over) Kistleri genellikle hamileliğin son dönemlerinde küçülme hatta tamamen kaybolma gözlemlenebilir.

0 KİŞİ Yorum Yaptı

364 KEZ ZİYARET EDİLDİ

Yorumlar (0)

 • Henüz bu içeriğe yorum yapılmadı.

Yorum Yazın

Kaç haftalık hamilesiniz? Gebelik Hesaplayıcı

Lütfen son adet başlangıç tarihinizi girin

Hafta hafta hamilelik Gebelik Haftaları

Annelerden Gelen Yorumlar

 • Selin Selin Gebelikte Kabakulak Hastalığı

  Gebelik sırasında kabakulak geçirmekten çok korkuyorum, çok bilgilendirici bir yazı olmuş....

 • Meral Meral Gebelikte Hemoroid

  Çok faydalı bir yazı. Paylaşan kalemin eline sağlık. Teşekkürler annegebelik ekibi. Sitenizi yeni keşfettim ama bundan sonra faydalanacağım....

Gebelik haftanız E-POSTA ADRESİNİZE GELSİN *Anneler için ücretsizdir

Hangi haftada olduğunuzu bilmiyorsanız buradan öğrenebilirsiniz