Gebelikte Yumurta Tüketimi

0 Yorum yapıldı
Gebelikte Yumurta Tüketimi

Gebelikte Yumurta Tüketimi

 • 2.1BPAYLAŞIM

 • 471ZİYARET

 • 0YORUM

Bir annenin hamilelik döneminde beslenmesi, bebeğin gelişimi üzerinde doğrudan etkisi olduğu için özel dikkat gösterilmesi gereken bir konudur. Beslenmesine besleyici yiyecekler dahil etmek, hem çocuğun hem de annenin iyiliği için önemlidir. Herhangi bir gıda maddesini bir bireyin günlük beslenmesine eklemeden önce, vücudun bundan çıkartacağı faydaları ve olabilecek yan etkilerini anlamak gerekir. Yumurta, genellikle hamilelik sırasında güvenli ve besleyici gıdalar olarak kabul edilir. 

Hamile kadınlar yumurta yiyebilir mi?

Hamilelikte yumurta yemek uygun mudur?”, çok sayıda anne bu soruyu merak edebilir. Bu sorunun cevabı evet olsa da, yumurta tüketmeden önce alınması gereken bazı önlemler vardır.
Yumurta mineraller, vitaminler ve iyi yağ ile dolu süper bir besindir. Hamilelikte yumurta yemek, tüm bu temel besinleri anne ve bebeğe sağlayacaktır.

Çiğ veya haşlanmamış yumurta yemek yerine, yumurtada bulunan zararlı bakterileri yok edeceğinden hamilelik sırasında haşlanmış yumurta tüketmeniz tavsiye edilir. Paketleme tarihini kontrol ederek tazeliğini sağlamak ve sadece temiz yerlerden satın almak gibi, yumurta alırken alınacak bazı önlemler kirlenme olasılığını azaltacaktır.

Gebelikte Yumurtanın Yararları

Yumurtalar, vitamin dolu gıda maddeleridir ve anneye zengin bir temel besin kaynağıdır. Aşağıda sıralanan noktalar, hamilelikte yumurta yemenin önemini vurgulamaktadır:

Yüksek Protein İçeriği: Proteinler hücrenin yapı taşlarıdır ve bebeğin gelişimine yardımcı olur. Uygun miktarda yumurta yemek, bebeğinizin sağlıklı büyümesi için gerekli miktarda protein sağlayacaktır.

Beyin Gelişimi: Yumurtalar, beynin büyümesi ve genel gelişimi için önemli olan kolin içerir. 

Kalori Alımı: Her yumurta yaklaşık 70 kalori içerir ve bebeğin ve annenin iyi bir şekilde büyümesi için gerekli olan günlük kalori ihtiyacının bir bölümünü karşılar.

Kolesterolü Düzenlemeye Yardımcı Olur: Yumurta tüketimi, vücuttaki kolesterol birikimini dengelemeye yardımcı olur. 

A, D, E, K Vitaminleri Bakımından Zengin: Yumurtalar, yağda çözünen dört vitamini, özellikle de A vitamini içerir. Vitamin A, önemli bir besindir, hamilelik sırasında gelişmekte olan akciğerler, böbrekler, kalp gelişimine yardımcı olur.

Diğer Besinler: Yumurta, göz ve görme gelişimi için önemli olan lutein ve zeaksantin gibi antioksidanlar bakımından zengindir. Ek olarak, yumurtalar ayrıca D vitamini, B12 vitamini ve B2 vitamini gibi temel vitaminleri sağlar.

Gebelikte Yumurta Yeme Riskleri

Yumurta, hamile kadınlar için zengin bir besin kaynağı olsa da, özellikle doğru tüketilmediği takdirde onunla ilişkili riskleri de vardır.

1. Salmonella Zehirlenmesi

Çiğ, pişmemiş yumurtalar Salmonella adı verilen hastalığa neden olan bir bakteri barındırabilir. Bu bakteriler, kusma, ishal, yüksek ateş, baş ağrısı, karın ağrısı ve dehidratasyona neden olacak gıda zehirlenmesine neden olabilir. Bazı durumlarda, bu belirtiler erken doğuma veya  düşük olmasına neden olabilecek kadar ciddi olabilir. 

2. Diğer Riskler

Yumurta sarısı tüketimi, hamilelerin  yüksek kolesterol seviyesine sahip olması durumunda da zorluklara yol açabilir. Yumurta tüketimi, deri döküntüleri, burun tıkanıklığı, kurdeşen ve diğer problemler gibi alerjilere de neden olabilir.

Hamile Bir Kadın Kaç Yumurta Yiyebilir?

Önerilen yumurta alımı, kolesterol seviyenize bağlı olarak günde bir ila iki yumurta arasında değişir. Her yumurta yaklaşık 185 mg kolesterol içerir ve vücudun günlük yaklaşık 300 mg ihtiyacı vardır. Yüksek kolesterol varsa her gün yumurta yemek komplikasyonları artırabilir ve bundan kaçınılmalıdır.
Günlük tüketilecek yumurta sayısı, beslenmenizin kalanındaki kolesterol içeriğine göre yapılmalıdır. 

Doğru Yumurta Nasıl Seçilir?

 • - Paketlenmiş yumurtalar için son kullanma tarihini kontrol etmeyi unutmayın.
 • - Kabukları çatlamış yumurtaları bakterilere ve kire karşı hassas oldukları için satın almayın.
 • - Ülkemizde artık tavukların beslenmesinde genetiği değiştirilmiş yemler kullanıldığı için, mümkün oldukça organik yumurta tüketmeye çalışın. Bir yumurtanın organik olup olmadığını üzerindeki koddan anlayabilirsiniz. 0 ile başlayan koda sahip yumurtalar organiktir.

 • - Ayrıca pazarda saman içinde organik ya da doğal diye satılan yumurtalardan uzak durun. Onların hangi tavuklardan olduğunu, tarihini vs bilemezsiniz ve bu risk oluşturur.
 • -Tazelik testi yapın: Yumurtaları bir su kabına koyun. Yüzerlerse taze değillerdir ve dibe batarlarsa taze olarak kabul edilirler. 

Yumurtaları Saklamanın Doğru Yolu Nedir?

Yumurtaları salmonella bakterilerinden uzak tutmak için onları uygun şekilde saklamak önemlidir.

 • - Yumurtaları her zaman buzdolabında, bozulma ihtimalini en aza indirecek şekilde saklayın.
 • - Yumurtaları diğer yiyecek maddelerinden uzak tutun ve aldığınız kutuda saklayın.
 • - Kir ve bakteri içerebileceği için zarar görmüş kabukları olan yumurtaları kullanmaktan kaçının.
 • - Yumurtaların raf ömrünü geçmediğinden emin olun.
 • - Yumurtaları buzdolabı koymadan önce yıkamayın. Yıkanmış yumurtanın üzerindeki koruyucu tabaka yok olur ve küçük delikler açılır. Bu hem yumurtanın tüketim süresini kısaltır hem de mikroorganizmaların yumurtanın içine girmesini kolaylaştırır. Kullanacağınız zaman yıkayın. Yumurta kabuğuna dokunduğunuzda elinizi bolca yıkayın.
 • - Sert haşlanmış yumurtaları üç günden fazla buzdolabında saklamayın.

Hamile Kadınlar İçin Yumurta Pişirme

Hamilelikte yumurta pişirmek, hamile olmadığınız zamankiyle hemen hemen aynıdır. Burada önemli olan, pişirme işleminde salmonella bakterilerinin öldürülmesini sağlamaktır.

Bir yumurta pişirmek için, bir yumurta alın ve yaklaşık 10 dakika kaynatın.

Tavada yapacaksanız beyazı yarı saydam hale gelene kadar yumurtayı her iki taraftan da kızartın. Yumurta sarısı tamamen katı hale gelmelidir. Bu işlem yaklaşık beş dakika sürer.

Bununla birlikte, ısı yumurtaları etkileyebileceğinden, yumurtaların besin değerlerinin nasıl pişirildiğine bağlı olarak biraz değişeceğini unutmayın.

Yumurtaya karşı bir hassasiyetiniz oluştuysa sade yemekten ziyade baharat ve sebzeleri kullanarak yeni lezzetler deneyebilirsiniz.

Bazı tatlılar (ıslak kek vb) hazırlanırken yumurta pişmeden çiğ olarak katılır ve dondurulur. Bu tarz tatlılardan hamilelik süresince uzak durun.

Yumurta Tüketimi ile Bakteriyel Enfeksiyonları Önlemek İçin Öneriler

 • - Yumurtaları diğer yiyeceklerin yanına koymayın.
 • - Çiğ yumurtaların diğer kapların veya yiyecek maddelerinin üzerine sıçramasına izin vermeyin.
 • - Sıcak, sabunlu suyla temizlenmiş mutfak eşyaları kullanın.
 • - Pişirme işlemi tamamlandıktan sonra mutfak eşyaları, çevre / mutfak tezgahını ılık sabunlu suyla iyice temizleyin.
 • - Kalitesinden veya hazırlama koşullarından emin değilseniz, dışarıda yumurta yemeyi düşünmeyin.
 • - Çiğ yumurta içeren mayonez veya krema yemeyin.
 • - Olağandışı bir koku alırsanız veya yumurtanın rengi normalden farklıysa tüketmekten kaçının.

Sonuç

Kolayca elde edilebilir bir protein kaynağı olan yumurta, hamilelik beslenmesine mükemmel bir katkı sağlar. Bunları öğünlerinize dahil edin, yukarıdaki hususları göz önünde bulundurun ve besin değerlerinden en iyi şekilde yararlanın.

0 KİŞİ Yorum Yaptı

471 KEZ ZİYARET EDİLDİ

Yorumlar (0)

 • Henüz bu içeriğe yorum yapılmadı.

Yorum Yazın

Kaç haftalık hamilesiniz? Gebelik Hesaplayıcı

Lütfen son adet başlangıç tarihinizi girin

Hafta hafta hamilelik Gebelik Haftaları

Annelerden Gelen Yorumlar

 • Selin Selin Gebelikte Kabakulak Hastalığı

  Gebelik sırasında kabakulak geçirmekten çok korkuyorum, çok bilgilendirici bir yazı olmuş....

 • Meral Meral Gebelikte Hemoroid

  Çok faydalı bir yazı. Paylaşan kalemin eline sağlık. Teşekkürler annegebelik ekibi. Sitenizi yeni keşfettim ama bundan sonra faydalanacağım....

Gebelik haftanız E-POSTA ADRESİNİZE GELSİN *Anneler için ücretsizdir

Hangi haftada olduğunuzu bilmiyorsanız buradan öğrenebilirsiniz