Gebelikte Yüksek Tansiyon

0 Yorum yapıldı
Gebelikte Yüksek Tansiyon

Gebelikte Yüksek Tansiyon

  • 2.1BPAYLAŞIM

  • 333ZİYARET

  • 0YORUM

Yüksek tansiyon, diğer adıyla hipertansiyon hamile olmayan insanlarda dahi risk oluşturmaktadır. Gebeliğe kadar herhangi bir tansiyon sorunu yaşamayan kadınlarda da ortaya çıkabilen gebelikte tansiyon yüksekliği görülme oranları, her 100 gebelikte 6'dır. Eğer tedavi edilmezse, yüksek tansiyon anne, bebeği veya her ikisi için ciddi sağlık komplikasyonlarına neden olabilir. Bununla birlikte, çoğu durumda, hipertansiyon önlenebilir ve tedavi edilebilirdir.

Gebelikte Tansiyon Kaç Olmalı?

Normal tansiyon değerleri, büyük 12 (120 mmHG) , küçük 8 (80 mmHG) olarak kabul edilir. Gebelerde hipertansiyon 20. haftadan sonra ortaya çıkabilir. Büyük tansiyonun 14, küçük tansiyonun ise 9'un üzerinde olması durumda teşhisi gerektirir. Gebelikte yaşanan hipertansiyon probleminin, doğumu izleyen 12. haftaya kadar  geçmesi beklenir. Eğer 12. haftadan sonra hipertansiyon geçmez ise kalıcı olarak nitelendirilir. 

Gebelikte hipertansiyon tanısının konulabilmesi için annenin 4 saatte bir tansiyonunun ölçülmesi gerekmektedir. En az 2 ölçüm bu değerleri veya üstünü gösteriyor ise gebelik hipertansiyonu teşhisi konmaktadır.

Gebelikte ilaç kullanımı en son çözüm olarak düşünülmektedir. Bu sebeple tansiyon değerleri 16/11'in altında kalan gebelerde ilaç kullanımına hemen başlanmaz. İlaç yerine hastalara diyet önerilir. 

Hamilelikte Yüksek Tansiyon Bebeğe Zarar Verir Mi?

Gebelikte tansiyon yüksekliği dikkat edilmesi ve üzerinde durulması gereken bir konudur. Bunun nedenlerden birisi, yükselen tansiyon değerlerinin idrarda protein kaybına sebep olmasıdır. Diğer bir tehlikeli nokta ise, böbrek ve karaciğerlerde hasar oluşumuna sebep olmasıdır. Bu tehlikelerin yanında annenin felç geçirme ihtimali de vardır. Eğer bir kadın ilk hamileliği esnasında gebelik hipertansiyonu geçirmiş ise daha sonraki hamileliklerinde de aynı sorunu yaşama ihtimali artmaktadır.

Gebelikte yüksek tansiyon değerlerinin 16/11'in üzerine çıktığı durumlarda ise tehlike artık fetüs için de geçerli olmaya başalar. Gebenin tansiyonunun belirtilen bu değerlerin üzerine çıkması durumunda erken doğum riski oluşur. Fetüs için diğer önemli bir risk ise gelişim geriliğine sebebiyet vermesidir. Ayrıca bu değerlerin üzerinde seyreden tansiyon, plasentanın rahimden erken ayrılmasına da sebebiyet vermektedir. Gebelik hipertansiyonun en kötü riski ise bebek kayıplarıdır. 

Gebelikte Yüksek Tansiyon İçin Risk Faktörleri

Gebelik hipertansiyonu ve preeklampsi için risk faktörleri şunları içerir:

- Önceden var olan hipertansiyon

- Gebelik öncesi diyabet

- İkizlere veya üçüzlere sahip olmak

- Önceden mevcut böbrek hastalığı

- Bazı otoimmün hastalıklar

Aşağıdakiler bir kişinin hipertansiyon geliştirmesi için risk faktörleridir:

- Ailede yüksek tansiyon öyküsü olması

- Aşırı kilolu olmak

- Yüksek kolestrol

- Stres

- Sigara içmek

- Alkol içmek

- Sık egzersiz yapmamak

- İleri yaşta hamile kalmak

- Önceki bir hamilelik sırasında yüksek tansiyon geçirmiş olması

Gebelikte Yüksek Tansiyonun Tedavisi

Gebelikte tansiyon yüksekliği yaşayanlar preeklampsi riski taşıdıkları için kadın doğum uzmanları tarafından yakından takip edilirler. Preeklampsi gebelerin vücut organlarının ciddi bir biçimde tehdit eder. Preeklampsi tanısı konulurken, hipertansiyonun yanında eşlik eden baş ağrısı, görme problemleri, hızla kilo almak ve el ve yüzde oluşan ödemler dikkate alınır. Bazı gebeliklerde preeklampsi yaşama riski daha fazladır. Bu riski tetikleyen faktörler arasında ise gebenin hamilelikten önce de hipertansiyon hastası olması vardır. Diğer faktörler ise gebenin 35 yaşından büyük olması ve ilk hamilelik olmasıdır. Preeklampsiyi etkileyen diğer etmenler ise şişmanlık, bağışıklık sisteminde oluşan  bozukluklar ve böbrek hastalıklarıdır.

Gebelikte yüksek tansiyon tanısı alan hamilelerin, doktorları tarafından sürekli kontrollerinin yapılması gerekmektedir. Eğer gebelerde daha öncesine dayanan bir preeklamsi yoksa ve tansiyon değerleri 16/11'in altında seyrediyorsa hekimler genellikle ilaca başvurmazlar. Bu tür hamilelikte doktorlar doğru beslenme şekillerini ve hamileyi yormayacak hafif egzersizleri tercih ederler. Bu önlemler sayesinde gebelikte yüksek tansiyon kontrol altına alınır. Ayrıca hamilelik süresince aşırı kilo alımından kaçınılması ve tuz tüketiminin minimum düzeyde tutulması da önemlidir.

Preeklamsi olasılığı olan gebelerde ise tansiyon ilaçlarının kullanımı zorunlu hale gelmektedir. Bununla birlikte hamileliklerinin geri kalana dönemlerinde yatak istirahati yapmaları da anneleri ve bebekleri risklerden korumak için önemlidir. Eğer hamilede preeklamsi tanısı konmuşsa bunu tedavi etmenin tek yolu doğumdur. Bebeği doğurma kararı alınırken hamileye ve bebeğe ait riskler iyice belirlenmelidir. Bebeğin anne karnında mı yoksa yoğun bakım şartların damı daha  iyi gelişim göstereceği belirlenmelidir. Doğum kararının alındığı durumlarda ise genellikle sezaryen doğum gerçekleşmektedir.

Sonuç olarak gebelikte yüksek tansiyon, gerek anne gerekse bebek için tehlike yaratacak bir hastalıktır. Bu sebeple takibinin çok iyi yapılması gerekmektedir.

0 KİŞİ Yorum Yaptı

333 KEZ ZİYARET EDİLDİ

Yorumlar (0)

  • Henüz bu içeriğe yorum yapılmadı.

Yorum Yazın

Kaç haftalık hamilesiniz? Gebelik Hesaplayıcı

Lütfen son adet başlangıç tarihinizi girin

Hafta hafta hamilelik Gebelik Haftaları

Annelerden Gelen Yorumlar

  • Selin Selin Gebelikte Kabakulak Hastalığı

    Gebelik sırasında kabakulak geçirmekten çok korkuyorum, çok bilgilendirici bir yazı olmuş....

  • Meral Meral Gebelikte Hemoroid

    Çok faydalı bir yazı. Paylaşan kalemin eline sağlık. Teşekkürler annegebelik ekibi. Sitenizi yeni keşfettim ama bundan sonra faydalanacağım....

Gebelik haftanız E-POSTA ADRESİNİZE GELSİN *Anneler için ücretsizdir

Hangi haftada olduğunuzu bilmiyorsanız buradan öğrenebilirsiniz