Gebelikte Yolculuk

0 Yorum yapıldı
Gebelikte Yolculuk

Gebelikte Yolculuk

  • 2.1BPAYLAŞIM

  • 322ZİYARET

  • 0YORUM

Gebelik süresince seyahat etmenin, gebeliğe zarar verecek bir durum olduğunu düşünenlerin sayısı azımsanamayacak kadar çoktur. Bu sebeple uzun mesafe yolculukları tercih edilmemekte veya ertelenmektedir. Ancak düşünülenin aksine gebelik sürecinde yapılacak araba veya uçak seyahatlerinin tehlikeli bir yanı bulunmamaktadır. Ancak anne adaylarının güvenliğini sağlayacak ve tehlikeli durumları engelleyecek bir takım önlemler alması gerekmektedir.  Bunlardan bir kaçı, anne adayının güvenli  olacağını düşündüğü bir araç ile seyahat etmesi, konforlu bir ortamda bulunması ve gerekli güvenlik kurallarına tam olarak uyulması gerekmektedir. Araba veya uçak yolculukları için, hamilelerin uyması gereken bir takım kurallar ve önemler bulunmaktadır.
Gebelikte Yolculukta Dikkat Edilmesi Gerekenler
- Gebelikte yolculuk sakıncalı mı? Sağlıklı bir hamilelik sırasında seyahat etmek tüm olası önlemleri alırsanız hiç sorun olmaz. Doktorunuz size seyahat izni verirse, ikinci trimester seyahat için en güvenli zamandır.
- Anne adayları için, gebelik döneminde erken doğum, kanama veya düşük riski bulunuyor ise uzun mesafeli yolculuklara çıkmamaları önerilmektedir. Bu durum bebek ve annenin, doktora  ulaşımında engel taşıması nedeniyle dikkat edilmelidir. 
- Eğer hamilelik süreci sorunsuz ve sağlıklı bir şekilde ilerliyor ise, anne adayları için araba ve uçak yolculuğunu tercih etmelerinde herhangi bir sakınca bulunmamaktadır. 
- Anne adaylarının yolculuklarını kendi tercih ve gerekliliklerine göre ayarlamalarında önem vardır. Yolculuklar, kısa molalı olmalı, anne adayı yolculuk esnasında besin alışverişini aksatmamalı ve bol bol su içmelidir.  
- Seyahat esnasında gerekli olan tüm emniyet kurallarına uyulmalı, dikkatli ve temkinli bir yolculuk geçirilmelidir. 
- Seyahatler esnasında anne adaylarının rahat edebilmelerini sağlayan destekleyici yöntemler tercih edilmelidir. Hamilelerin rahat bir ortam tercih etmeleri, bel ve karın bölgesini korumaları, doktor tavsiyesine göre alınabilecek tıbbi destekleri almalı ve yanlarında gerekli yiyecek ve içecekleri bulundurmaları gerekmektedir. Gerekliliklere uyulması durumunda seyahatlere çıkılmasının hamileliğe engel bir yanı bulunmamaktadır.
Gebelikte Araba Yolculuğu
- Araba içerisinde bulunan emniyet kurallarına tam ve eksiksiz olarak uyulması gerekmektedir. 
- Emniyet kemerinin takılı olması her zaman için en önemli kuraldır. 
- Çok zorunlu bir durum olmadıkça arabayı kullanmak tercih edilmemelidir. Ani girebilecek olan kramp ve kasılma durumlarında sürücü ve diğer yolcular için tehlikeli bir durum oluşturabilir. 
- Koltukların rahatı ve eğimi belinizi ve oturma pozisyonu en doğru şekilde desteklemelidir. Çok eğik bir vaziyette koltuk kullanımı, bel ve karın ağrılarına, bebeğinizin karın içerisindeki pozisyonunun kısıtlanmasına neden olabilir.
- Sık aralıklar ile mola verilmesi, kasların esnemesi ve kan dolaşımına yardımcı olması bakımından gereklidir. Uzun sureli yolculuklarda mola sürelerini  anne adayının ihtiyaçlarına göre ayarlanması önemlidir. 
- Hamileliğin ilerleyen aşamalarında, uzun mesafeli yolculuklara çıkmadan önce, mutlaka doktor onayı ve bilgisi alınmalıdır. Tavsiye edilmesi durumunda gerekli önlemler alınarak, yolculuğa çıkılmalıdır.
- Gebelikte seyahate çıkma kararının verilebileceği en uygun zamanlar 13-24.  Haftalar arasında olmasıdır. 36- 38. haftalar doğuma en yakın zamanlar olması durumdan riskli bir süre olarak değerlendirilmektedir.
Gebelikte Uçak Yolculuğu
- Hamilelikte yapılması planlanan uçak yolculuklarından önce mutlaka doktora danışılmalı ve fikir alınmalıdır. Uçak yolculuğunun yüksek basınç ve sarsıntılı bir yolculuk sunabileceği göz önüne alınarak, doktor kontrolünde bir seyir planı çizilmelidir.
- Gebelikte uçak yolculuğu ne zaman yapılmalı? Yolculuk için en uygun zamanlar ilk üç aydan sonra olan 13. Hafta ile 24. Hafta arasıdır. Fakat uçak yolculuğu için en önemli husus bir çok hava yolu firmasının hamile olan yolcuları için koydukları kuralların dikkatle incelenmesidir. Hava yolu firmaları, uçakta meydana gelebilecek doğum veya benzeri durumlar açısından hamilelik süresini dikkatte alacak sınırlamalar koymuş olabilir. Bu sınırlamalar genel olarak 28 ve 35. Haftalar arasında doktor raporu ile hamilerin uçak yolculuğu tercih edebileceği yönündedir. Ancak 36.  hafta ve sonrası için hamilelerin uçak ile yolculuk yapmasına izin verilmemektedir.
- Uçuş için koridor koltuğu seçmeniz size daha iyi bir hareket alanı sağlar ve koltuğa girip çıkmanız da daha rahat olacaktır. Artan tuvalete gitme ihtiyacınız düşünüldüğünde bu size kolaylık sağlayacaktır.
- Ağır valizler taşımamaya özen gösterin.
- Yanınıza atıştırmalık, bulantı önleyici yiyecekler alın. 
- İniş ve kalkış sırasında basıncın kulağınızı rahatsız etmemesi için sakız çiğneyebilir veya yudum yudum içebilirsiniz.
- Bol ve katmanlı giyinin. Sıcak havalarda da seyahat etseniz uçak klimasından etkilenebilirsiniz. 
- Havayolunuzun ücretsiz olarak sunabileceği şeyleri öğrenin, böylece el bagajınıza gereksiz şeyleri koymak zorunda kalmazsınız.
- Pasaportunuz, kimlik kartınız, biletleriniz, seyahat belgeleriniz, cep telefonunuz,şarj cihazınız,  ilaçlarınız ve tıbbi belgeler dahil tüm önemli bilgileri el bagajınızla birlikte taşıyın.
- Yolculuk ve bekleme süresi uzadığında kullanmak için bir bel yastığı taşıyabilirsiniz.
- Hava alanlarındaki metal detektörlerden geçmek istemiyorsanız, güvenliğe bildirmeyi unutmayın. Geçmek durumunda kalırsanız da unutmayın ki, bu detektörler size ve bebeğinize zarar vermesi muhtemel olmayan düşük enerjili radyasyon kullanırlar. 
- Uçaktaki kabin basıncı bebeğe zarar vermemektedir. Ancak, bazı kadınlarda kabindeki hava basıncı nedeniyle kalp atışı ve kan basıncı artabilir.
- En önemlisi, bulantı, baş dönmesi veya başka bir rahatsızlık hissettiğinizde yardım istemek konusunda tereddüt etmeyin.
Gebelikte Gemi Yolculuğu
- Deniz yolu ile seyahat etmeyi tercih edecek olan anne adayları için dikkat edilmesi gereken en önemli husus, taşıtların sallanmaları sonucu oluşabilecek mide bulantılarıdır. Çok dalgalı ve rüzgarlı günlerde deniz seyahatlerinin tercih edilmemesi gerekmektedir. 

0 KİŞİ Yorum Yaptı

322 KEZ ZİYARET EDİLDİ

Yorumlar (0)

  • Henüz bu içeriğe yorum yapılmadı.

Yorum Yazın

Kaç haftalık hamilesiniz? Gebelik Hesaplayıcı

Lütfen son adet başlangıç tarihinizi girin

Hafta hafta hamilelik Gebelik Haftaları

Annelerden Gelen Yorumlar

  • Selin Selin Gebelikte Kabakulak Hastalığı

    Gebelik sırasında kabakulak geçirmekten çok korkuyorum, çok bilgilendirici bir yazı olmuş....

  • Meral Meral Gebelikte Hemoroid

    Çok faydalı bir yazı. Paylaşan kalemin eline sağlık. Teşekkürler annegebelik ekibi. Sitenizi yeni keşfettim ama bundan sonra faydalanacağım....

Gebelik haftanız E-POSTA ADRESİNİZE GELSİN *Anneler için ücretsizdir

Hangi haftada olduğunuzu bilmiyorsanız buradan öğrenebilirsiniz