Gebelikte Yoganın Önemi

0 Yorum yapıldı
Gebelikte Yoganın Önemi

Gebelikte Yoganın Önemi

  • 2.1BPAYLAŞIM

  • 499ZİYARET

  • 0YORUM

                                       

İnsan bünyesinin dengelerini sağlamak için yoganın önemini bilimsel olarak da bilinen bir yöntemdir. Diğer sporların aksine yoganın gevşetme ve rahatlatma metotlarının olduğunu vurgulayan Dr. Alay, alınan bilinçli nefes alma yöntemleri ile bedeninizdeki boyun, göğüs kafesi, omurga, pelvis kaslarını gevşeterek kan dolaşımını arttırır dinlenen bir zihin ile sakinleştirip, stresi azaltmaktır.” dedi. Yoganın başlama tarihini 12. Hafta olarak belirten Dr. Alay, bu süreç sonrası için herhangi bir risk faktörünün bulunmadığı taktir de kadınlarda önerdiklerini belirtirken, diğer yanda da şu bilgileri verdi: “Yapılacak olan egzersizlerle dikkat edilmesi gebelik süreci içerisinde oluşabilecek stresi azaltmak yanı sıra kasları güçlendirmek, eklemlerin esnemesini sağlamak, ideal bir kilo elde etmek ve rahat bir doğum gerçekleştirmektir.

 

Gebelikte rahatlığı amaçlayan bu değerli aktiviteyi bütün gebelere tavsiye etmektedir. Yoganın en belirgin amaçlarından keyifli bir hamilelik, stressiz ve sakin bir zihin ile gerçekleşebilecek bir doğum sürecidir. Gebeliğin sakin geçmesi ile sağlıklı bir bebek ve annede bilinen diğer temek amaçlarındandır. Gevşeme sonucu ve doğru nefes alma metodu ile fazla enerji sarf etmeninde önüne geçilmiş oluyor. Dr. Alay’ın belirttiği birkaç özellikleri daha sayacak olursak; dolaşım sisteminin düzene girmesi, ihtiyaç duyulan yüksek bir enerji, rahatlamış bir zihin ile Postürünüzun düzene girmesi.

 

Mutluluk hormonun atması ile stresinin önüne geçilmesi. Gebelik süreci içerisinde yapılan yoganın bedeni doğuma hazırlanmasını sağlar. Temel özelliklerinden biri olan doğru nefes alma yöntemi ile bebeğe giden kan akımını arttırır. Doğru nefes alma metodu ile, kadının doğumda ki eforu açısından da önemlidir. Bedene uygulanacak gevşeme hareketleri sonucu ruhsal rahatlama sağlayacak, kaslarınızı dinlendirecektir. Bedensel bir rahatlama yanı sıra ruhunda rahatlamasına gevşemesine yol açan yoga vücuttaki ödemleri azaltmakta, kramplarınızı önlemektedir. En büyük efor kaybeden bir diğer belirgin sorun olan kusma için de iyi denebilecek sonuçlar vadeden yoga, iştahı kontrol altına alarak yaşam enerjisini de yükseltir.

 

Beden ve bebek arasında ki bağınızı kuvvetlendirmektedir. Bir çok gebenin yanlış olarak bildiği bilginin aksine eski bir sezeryanlı yada tıbbi nedenler sonucu sezeryan olacak gebeler için de pozitif katkıları vardır. Çünkü sezeryan olsun normal doğum yapacaklar için olsun, esnetme, kas ve eklemlerin gevşetmesi sonucu hem anne hem çocuk için değerli bir egzersizdir. Dikkat edilmesi gereken en önemli bilgi ise 12. Haftadan sonra başlanması ve gebeliğin son dönemlerine kadar yapılacak olan bu egzersizler için alanında uzman bilir kişiler tarafında kontrollü olarak yapılması gerektiğidir. Düzenli katılım, bedene uygun hareketlerin birleşimi ile doğum sonrasında kadının bedeninin hızlı bir şekilde

0 KİŞİ Yorum Yaptı

499 KEZ ZİYARET EDİLDİ

Yorumlar (0)

  • Henüz bu içeriğe yorum yapılmadı.

Yorum Yazın

Kaç haftalık hamilesiniz? Gebelik Hesaplayıcı

Lütfen son adet başlangıç tarihinizi girin

Hafta hafta hamilelik Gebelik Haftaları

Annelerden Gelen Yorumlar

  • Selin Selin Gebelikte Kabakulak Hastalığı

    Gebelik sırasında kabakulak geçirmekten çok korkuyorum, çok bilgilendirici bir yazı olmuş....

  • Meral Meral Gebelikte Hemoroid

    Çok faydalı bir yazı. Paylaşan kalemin eline sağlık. Teşekkürler annegebelik ekibi. Sitenizi yeni keşfettim ama bundan sonra faydalanacağım....

Gebelik haftanız E-POSTA ADRESİNİZE GELSİN *Anneler için ücretsizdir

Hangi haftada olduğunuzu bilmiyorsanız buradan öğrenebilirsiniz