Gebelikte Vejeteryenlik

0 Yorum yapıldı
Gebelikte Vejeteryenlik

Gebelikte Vejeteryenlik

  • 2.1BPAYLAŞIM

  • 68ZİYARET

  • 0YORUM

Sağlıklı yaşam şekilleri zaman içerisinde oldukça popular biçimde tercih edilmeye başlanmıştır. Sağlıklı ve doğal gıdaların kullanımı artmış, katkısal madde içeren ürünlerin tüketiminde azalmalar görülmüştür. Günümüzde pek çok kişi vejetaryen beslenme programını takip etmektedir. Bu beslenme biçimi et, tavuk ve balık gibi hayvan ürünlerini tüketilmesinin tercih edilmediği bir yaşam biçimidir. Bu tercih hayvanlara zarar verilmemesi, kişisel sağlık problemleri veya dini gerekçelerden kaynaklanabilmektedir. 

Vejetaryen beslenme programına sahip bir çok kişi arasında elbette hamile kadınlar da bulunmaktadır. Çoğu anne adayı hamilelik sürecinde bebeğin gelişimi konusunda yaşadığı endişelerden dolayı tercih ettiği beslenme programından tavizler vermeye veya  bu programı terk etme yoluna gitmiştir. Ancak vejetaryen yaşam tarzının hamilelik üzerinde olumsuz bir etkisi yoktur.  Anne adayları için doktorlarından alacakları uygun ve dengeli diyet programları ile normal ve sağlıklı bir hamilelik süreci geçirmeleri mümkündür. Anne adayları için dikkat edilmesi gereken husus, et benzeri hayvansal gıdalardan elde ettiğimiz protein desteğini, ek gıda takviyesi ve destekleyici ürünler ile sağlamasıdır. 

Vejetaryen Beslenme Programında Dikkat Edilmesi Gerekenler

Vejetaryen anne adayları için dikkat etmeleri gereken en önemli unsurlardan biri ise B12 vitamini eksikliğinden kaçınmaları olacaktır. Anne adayları için B12 eksikliği, sinir sistemi ve bağışıklık sisteminde bazı sorunlara yol açabilmektedir. Bebeklerin gelişimine katkı sağlayan önemli bir destek vitamin olan B12, ıspanak, soya ve karalahana gibi gıdalardan temin edilmelidir. Hamilelik sürecinde anne adayının süt ve süt ürünlerini bolca tüketmesi B12 eksikliğini gidermede faydalı bir yöntemdir.

Ancak vejetaryenlik gibi benzer bir yaşam tarzı olan veganlık tercih edilmiş ise süt tüketimi bu durum farklı beslenme programı ile düzenlenebilir. Veganlık vejetaryenlik de olduğu gibi et, tavuk ve balık gibi hayvansal gıdaların yanında süt ve yumurta gibi hayvanlardan elde edilen hiç bir ürünün kullanılmaması şeklinde görülmektedir. Bu durumda anne adayları badem sütü, soya sütü veya tofu tercih etmelidir.

Ayrıca protein tüketiminin desteklenmesi yumurta gibi yüksek protein deposuna sahip ürünlerin tercih edilmesi ile yapılmalıdır. Yumurta tüketiminin olmaması durumunda kuru fasulye, nohut, mercimek gibi kuru bakliyatların yanında fındık, badem ve ceviz gibi kuru yemişlerin tüketilmesi gerekmektedir.

Kalsiyum eksikliği anne ve bebeklerin sağlığı için bir diğer dikkate dilmesi gereken konudur. Süt ürünlerinin tüketilmesinin yanında, kalsiyum desteği içeren meyve suları, susam veya  yeşil yapraklı sebzeleri tüketmelidir.  Vegan anne adayları için süt tüketimi dışında alternatif gıda ürünlerinin kullanımı kalsiyum dengesi açısından oldukça önemlidir. Anne adaylarının gebelik sürecinde dikkat edeceği bir diğer durum demir eksikliğidir. Et ve et ürünlerinden takviye ettiğimiz demiri, yeşil yapraklı sebzelerden, soyalı besinlerden, kuru yemişlerden pekmez ve tahıllardan karşılayabilirler. 

Bunun yanında C vitamini konusunda anne adaylarının dikkat etmeleri gerekmektedir. Turunçgil tüketimi anne ve bebek açısından oldukça önemli ve sağlıklı bir yaklaşımdır. Anne adaylarının hamilelik süresinde bol meyve tüketimi ve C vitamini takviyesi yapmaları gerekmektedir. Bu bağışıklık sisteminin güçlenmesine ve vücudunun direnç kazanmasına yardımcı olacaktır. Annenin direnç sistemin görülecek bir zayıflık, bebek açısından da olumsuz bir takım etkilere sebep olabilir.Bu nedenle direnç sisteminin güçlendirilmesi, besin tüketiminin dengeli ve sağlıklı bir biçimde arttırılması gerekmektedir.

Genel  olarak hamilelik döneminde beslenme koşullarına dikkat edilmesi, anne ve bebek için yaşanılacak riskleri en aza indirecektir. Vejetaryen beslenme şeklini benimseyen anne adayları için ek destekleyici gıdaların tüketimi oldukça önemlidir. Protein ve vitamin eksikliklerini bol bol meyve ve sebze tüketimi ile karşılamaları gerekmektedir. Bu konuda doğal gıdaları tercih etmeleri de oldukça önemlidir. 

0 KİŞİ Yorum Yaptı

68 KEZ ZİYARET EDİLDİ

Yorumlar (0)

  • Henüz bu içeriğe yorum yapılmadı.

Yorum Yazın

Kaç haftalık hamilesiniz? Gebelik Hesaplayıcı

Lütfen son adet başlangıç tarihinizi girin

Hafta hafta hamilelik Gebelik Haftaları

Annelerden Gelen Yorumlar

  • Selin Selin Gebelikte Kabakulak Hastalığı

    Gebelik sırasında kabakulak geçirmekten çok korkuyorum, çok bilgilendirici bir yazı olmuş....

  • Meral Meral Gebelikte Hemoroid

    Çok faydalı bir yazı. Paylaşan kalemin eline sağlık. Teşekkürler annegebelik ekibi. Sitenizi yeni keşfettim ama bundan sonra faydalanacağım....

Gebelik haftanız E-POSTA ADRESİNİZE GELSİN *Anneler için ücretsizdir

Hangi haftada olduğunuzu bilmiyorsanız buradan öğrenebilirsiniz