Gebelikte Varis Oluşumu

0 Yorum yapıldı
Gebelikte Varis Oluşumu

Gebelikte Varis Oluşumu

  • 2.1BPAYLAŞIM

  • 273ZİYARET

  • 0YORUM

Gebelikte varisler, gebelik sürecinde sık gözlemlenen sorunlardan biridir. Hamile kadınların % 45 inde görülen bir durumdur. Bunlarında yaklaşık % 10 unda bu varisler kalıcı olabilmektedir. Varisler, çoğunlukla bacaklarda gelişir. Ancak, onları vulvada (vajinal açıklıkta) veya rektumda da görebilirsiniz. Rektumun varisli damarları hemoroid olarak da bilinir. Gebelikte varis oluştuysa, muhtemelen bebeğiniz 3 ila 4 aylıkken tedavi görmeden geçebilirler. Ancak bazı kadınlar için bu bir yıl kadar sürebilir.
Gebelikte Varis Neden Olur?
Gebelik boyunca görülen varisler, genellikle rahimde gelişmekte olan bebeğin kasıklarda bulunan atar damarlara uyguladığı basınç sonucu oluşur. Gerek hormonal değişimler, gerekse alınan kilolar nedeniyle varis oluşumu artmaktadır. 
Özellikle bacaklarda bulunan atardamarların elastikiyetinin bozulmasıyla kan hareket etmede zorlanır. Bu nedenle de varisler oluşur. Gebelik süreci, varis oluşumuna daha da zemin hazırlar. Çünkü; kan hacmi artarak bebeğin ihtiyaçlarını karşılamaya çalışır. Bu yüzdende damarlarda çok fazla kan bulunmasıyla beraber bacaklarda kanın çoğalması artar.
Gebelikte Varis Belirtileri 
Varisler gebelik süresince bazen dayanılmayacak acılara ve de bacaklarda güzel görünmeyen görüntülere neden olmaktadır. Ciltte oluşan mor ve örümcek ağına benzeyen damarlarla kendini gösteren varisler büyüdükçe şiddetli ağrılar, yorgunluklar, sıcaklık hissi, kramp gibi şikayetlere yol açar. Varisler genellikle sol bacakta daha fazla ortaya çıkmaktadır ve bu durum hamileliğin son haftalarında daha da artmaktadır.
Gebelikte Varisi Önlemek için Neler Yapılabilir?
Kolay ama önemli olan kurallara dikkat etmeniz varis oluşumunun önüne geçebilir. Hamilelikte varisi önlemek için alınabilecek tedbirleri bilmenizde fayda var. 
- Yürüyüş yapın, hareketsiz olmayın ve uzun süre ayakta kalmamaya da dikkat edin. 
- Bacak bacak üstüne atarak kan dolaşımını yavaşlatmayın. 
- Otururken kan dolaşımına fayda sağlayacak hareketleri yapın. 
- Dinlenir vaziyette iken ayaklarınızı vücudunuzdan yüksekte tutmaya özen gösterin. 
- Ağır yüklü şeyleri kaldırmayın. 
- Bol bol su ve sıvı tüketin ve fazla tuzu gıdalardan uzak durun. 
- Uzun süre boyunca araba kullanmayın.
- Yüksek topuklu giymeyin ve ayağınıza uygun bir kaç düz tabanlı ayakkabılar seçin. 
- Varis çorapları giyin. 
- Sırtüstü yatmayın sol tarafa doğru yatın. 
- Çok sıcak suyla duş almayın. 
- İç çamaşırları da dahil dar olan giysilerden uzak durmanız gebelikte varis oluşumunu engeller ve azaltır. 
- Gebelik süresince varislerden korunmak için stres ve üzüntüden de uzak durmanız gerek. 
Gebelikte Varis Tedavisi
Gebelikte varis tedavisinde, oluşan varisler için varis çorabını giymenizi öneririz. Gebelikte varis çorabı, varisli damarlara yardımcı olabilir ve yayılmalarını önleyebilir, çünkü çoraplar kanın kalbinize geri akmasını kolaylaştırır.
Bunun yanında, bol su tüketin, yanınızda daima su şişesini taşıyın. Dar giysiler giymeyin. Uzun süre ayakta durmayın, günde 1 saat açık havada yürüyüş yapmaya özen gösterin. Fazla kilo almamaya özen gösterin. Tuzlu yiyeceklerden mümkün mertebe uzak durun, sebze ve meyve bol bol tüketin. Hareketli olun, ağır yük kaldırmayın. Otururken dinlenir vaziyette ayağınızı uzatarak altına bir yastık koyun ve her fırsatta bacaklarınızı dinlendirin. Genellikle bu yöntemlerle varis sürecini yönetebilirsiniz. İleri aşamada ise hamilelikte varis tedavisi için bir çok yöntem vardır. Kapakçık yetersizliği olan damarlarda deforme durumu olduysa ortadan kaldırmak çok önemlidir. Bu damarı ortadan kaldırmak için; lazer ve radyo dalgaları kullanılarak bir tedavi yöntemi oluşturulur. Çoğunlukla lokal anestezi ve sedasyon denilen uyku hali ile yapılan bu tedavi yöntemi ile bazen anesteziye bile gerek kalmaz. Aynı gün içinde hastalar ameliyat olarak evlerine dönebilirler. . Alınacak basit yöntemler ve erken tedavi, hastalığın çok ilerlemesini önler ve daha hızlı ve daha kolay bir sonuç almanıza yardım eder.

0 KİŞİ Yorum Yaptı

273 KEZ ZİYARET EDİLDİ

Yorumlar (0)

  • Henüz bu içeriğe yorum yapılmadı.

Yorum Yazın

Kaç haftalık hamilesiniz? Gebelik Hesaplayıcı

Lütfen son adet başlangıç tarihinizi girin

Hafta hafta hamilelik Gebelik Haftaları

Annelerden Gelen Yorumlar

  • Selin Selin Gebelikte Kabakulak Hastalığı

    Gebelik sırasında kabakulak geçirmekten çok korkuyorum, çok bilgilendirici bir yazı olmuş....

  • Meral Meral Gebelikte Hemoroid

    Çok faydalı bir yazı. Paylaşan kalemin eline sağlık. Teşekkürler annegebelik ekibi. Sitenizi yeni keşfettim ama bundan sonra faydalanacağım....

Gebelik haftanız E-POSTA ADRESİNİZE GELSİN *Anneler için ücretsizdir

Hangi haftada olduğunuzu bilmiyorsanız buradan öğrenebilirsiniz