Gebelikte Uykusuzluk

0 Yorum yapıldı
Gebelikte Uykusuzluk

Gebelikte Uykusuzluk

  • 2.1BPAYLAŞIM

  • 302ZİYARET

  • 0YORUM

Kadınların çoğu hamilelik sırasında bir dereceye kadar uyku bozukluğu yaşar ve önemli sayıda kadın için uyku bozukluğu oldukça şiddetli olabilir. Vücudunuzda meydana gelen fiziksel değişimler ile çoğu zaman yaklaşmakta olan anneliğe eşlik eden kaygılar arasında, uykuya dalmakta ya da uykuda kalmakta bazı zorluklar yaşamak yaygındır. Bazı gecelerde hiç uyuyamıyormuş gibi hissedebilirsiniz - ancak muhtemelen düşündüğünüzden daha fazlasını uyuyorsunuzdur.
Uykusuzluk Nedir?
Uykusuzluk, uykuya dalmakta, uykuda kalmakta (gece boyunca sık sık uyanmak) veya her ikisinde de zorluk yaşamak demektir. Kadınlar gebeliğin tüm aşamalarında uykusuzluk yaşayabilir, ancak birinci ve üçüncü trimesterlerde daha yaygındır. Gece yarısı banyo molaları, kontrolden çıkan hormonlar ve tıkanıklık ve mide ekşimesi gibi hamilelik sorunları arasında, yatağınızda çok kalamıyor olabilirsiniz. Gebelikte uykusuzluk bebeği etkiler mi? İyi haber: Uykusuzluk sizin içi zor olsa da, bebeğiniz için zararlı değildir.
Hamile bir kadının kaç saat uyuması gerekir ?
Bir yetişkinin 7 - 9 saatlik uyku süresi olması gerekir. Hamile bir kadın biraz daha fazla uykuya ihtiyaç duyabilir veya gündüz kısa bir uykuya dalabilir. Bu, özellikle anne yorgun ve bitkin hissederken önemlidir.
Hamilelik sırasında, kadının vücudu birçok değişime uğrar. Kalp gibi bazı organlar çok daha fazla çalışırlar. Bu nedenle, bazı ekstra uyku saatleri yararlıdır.
Hamilelikte Uykusuzluk Sebepleri
Hamilelik sırasında bir kadının tüm vücudu değişir ve bu değişikliklerin çoğu uykunun bozulmasına neden olabilecek şeylerdir. 
Aşağıdakileri içeren birçok faktör, hamilelik sırasında uykusuzluğa veya uyku kalitesinin düşmesine katkıda bulunabilir:
• İlk trimesterde yorgunluk, bulantı, kusma
• Değişen uyku pozisyonu
• Uyku apnesi
• Sırt ağrısı
• Mide ekşimesi
• Bacak krampları
• Gece boyunca sık sık idrara çıkmak için kalkmak
• Sık ve canlı rüyalar
• Özellikle 33 hafta sonra karnınızın büyüklüğünün artması nedeniyle rahatsızlık
• Bebeğin hareketi
• Kaygı
• Hormonal değişiklikler
Hamilelikte uykusuzluk problemi ne kadar yaygındır?
Uykusuzluk anne adaylarının yaklaşık% 75'ini etkiler, özellikle üçüncü trimesterde , uykunuz büyüyen karnınızdan dolayı daha rahatsız hale gelebilir.
En çok uyumaya ihtiyaç duyduğunuz bir zamanda ve çok yorgun olmanıza rağmen uykuya dalmakla mücadele etmek sinir bozucu olabilmektedir. 
Hamilelikte uykusuzluğu önlemek için neler yapabilirsiniz?
Endişelenmeyin: Unutmayın: uykusuzluk size veya bebeğinize zarar veremez. Sizi uyanık tutan endişeleriniz varsa, onlar hakkında eşinizle, bir arkadaşınızla veya doktorunuzla konuşun ve gündüz saatlerinde onları çözmeye çalışın - ya da yazmayı deneyin.
Beslenmenizi gözden geçirin: İyi beslenin ve bol miktarda B Vitamini alın - yeterli miktarda yoksa uykusuzluğa katkıda bulunabilir. Ayrıca, özellikle öğleden sonra veya akşamları, sizi uyanık tutacağından kafein ve çikolatadan da uzak durmalısınız. Yemek yeme zamanınızı erkene alın ve yatmadan önce yemek yemeyin - bu mide ekşimesini önlemeye yardımcı olur ve vücudunuza yiyeceklerinizi sindirmek için yeterli zaman verir.
Yatmadan önce rutininiz olsun: Bir rutine girmek, vücudunuzun yatma vakti geldiğinde size uyum sağlamasına neden olur. Her gün yaklaşık aynı saatte uyumaya ve kalkmaya çalışın. Meditasyon yapın, sizi rahatlatmak için rahatlatıcı bir müzik dinleyin ya da ılık bir banyo yapın. Eğer rahatsızsanız, ya da uyuyamazsanız, oda sıcaklığını kontrol edin – bu durumda bir pencere açmak yardımcı olabilir. Yatağın ve yastıkların rahat olduğundan emin olun – bacaklarınızın arasına koyacağınız bir vücut yastığı size yardımcı olabilir. Ses veya ışık sizi rahatsız ediyorsa, kulaklık ve göz maskesi edinin. Eşinizin horlaması sizi uyanık tutarsa, şimdilik başka bir odada uyumayı düşünün. 
Yatak odanızı serin, karanlık ve sessiz tutun. Hava karardığında vücudumuz doğal olarak vücudun uykuya geçmesine yardımcı olan bir hormon olan melatonin üretmeye başlar. Serin ve sessiz bir oda, rahat bir uyku uyumanız için yardımcı olur.
Gündüz uykularını kısa tutun. Gün boyunca uzun uykular, uyku rutininizi bozar ve geceleri uyumanızı zorlaştırabilir. 
Yatağınızı sadece uyumak için kullanın. Yatağınız uyku için ayrılmalıdır. Her şey - internette gezinmek, okumak, televizyon izlemek, çalışmak, yemek yemek veya telefonda konuşmak, beyninizin yatağı uyku ile ilişkilendirmeyi öğrenmesi için yatak odasının dışına çıkmalıdır.
Akıllı telefonlar ve tabletleri kapatın. Ekranların ve mavi ışıklı LED cihazlarının yatmadan bir veya iki saat önce kullanımını sınırlayın veya ortadan kaldırın. Bu mavi ışık beyindeki melatonin salınımını engelleyerek bütün gece boyunca uyku döngünüzü bozar.
Günlük egzersiz yapın, ancak yatma vaktine çok yakın değil. Akşamları egzersiz yapmak yatma vaktinde gevşemenizi ve uykuya dalmanızı zorlaştırabilir, bu nedenle daha erken bir zaman hedefleyin. Yürüme, yüzme veya hamilelik yogası gibi düşük etkili etkinlikler uykusuzluğa karşı savaşmaya yardımcı olabilir.
Uyuyamıyorsanız kalkın. Eğer 20 ila 30 dakikalık bir denemeden sonra uyuyayamazsanız, ayağa kalkın ve etrafta gezindikten sonra tekrar uyumaya çalışın. 
Saatleri saymayın. Her ne kadar çoğu insana sekiz saatlik uyku yetiyorsa da ,bazıları daha azına, bazıları ise daha fazlasına ihtiyaç duyar. Bu nedenle, belirli sayıda uyku saatini hedeflemek yerine, hamilelik sırasında uyuduğunuz saatlerde ne hissettiğinizi kendinize sorun. Eğer kronik olarak yorgun değilseniz, aslında yeterince dinlenmeye başlamış olabilirsiniz.
Uykusuzluğa yardımcı olabilecek alternatif tedaviler:
• Lavanta, papatya veya ylang-ylang esansiyel yağları uyumanıza yardımcı olabilir. Damlaları yastığınıza değil bir hava yayıcıya koyun, böylece her seferinde taze yağ kullanabilirsiniz.
• Bach Çiçekleri: genel stresi ve sizi uyanık tutan her türlü gerginliği azaltabilir. Bunların etkili olduğuna dair iyi bir kanıt yok, ancak birçok kadın onları faydalı buluyor.
• Masaj, aromaterapi ve refleksoloji rahatlamanıza yardımcı olabilir - eşinizden omuz masajı istemeniz bile iyi bir başlangıçtır.
• Eğer sırt ağrısı veya diğer fiziksel problemler sizi uyanık tutuyorsa, osteopati, fizyoterapi ağrılarınızı azaltabilir.
Gebelikte uyku ilacı kullanılır mı?
Uyumanıza yardımcı olacak herhangi bir ilacı kullanmadan önce doktorunuzla konuşun. Aldığınız her ilaç - hatta tamamen zararsız görünen reçetesiz ilaçlar - bebeğiniz üzerinde zararlı bir etkiye sahip olabilir.
Uykusuzluğunuz çok kötüyse
Eğer gerçekten uykusuzluk ile mücadele ediyorsanız, doktorunuzla konuşun. Bazen uykusuzluk, bir depresyon belirtisi olabilir. Düşük ruh hali, iştahsızlık, genel hayata ilgisizlik veya sürekli endişe gibi belirtiler yaşıyorsanız, lütfen doktorunuza başvurun. Hamileliğiniz boyunca sizi hem fiziksel hem de duygusal olarak desteklemek için bir pskolog olasılığını düşünebilirsiniz.
Hamileliğinizin sonuna yaklaşıyorsanız ve uykusuzluğunuz hala kötüyse, doğum izninize erken başlamak isteyebilirsiniz, böylece gevşemeyi deneyebilirsiniz ve bebeğiniz gelmeden önce biraz uyumak isteyebilirsiniz.
 

0 KİŞİ Yorum Yaptı

302 KEZ ZİYARET EDİLDİ

Yorumlar (0)

  • Henüz bu içeriğe yorum yapılmadı.

Yorum Yazın

Kaç haftalık hamilesiniz? Gebelik Hesaplayıcı

Lütfen son adet başlangıç tarihinizi girin

Hafta hafta hamilelik Gebelik Haftaları

Annelerden Gelen Yorumlar

  • Selin Selin Gebelikte Kabakulak Hastalığı

    Gebelik sırasında kabakulak geçirmekten çok korkuyorum, çok bilgilendirici bir yazı olmuş....

  • Meral Meral Gebelikte Hemoroid

    Çok faydalı bir yazı. Paylaşan kalemin eline sağlık. Teşekkürler annegebelik ekibi. Sitenizi yeni keşfettim ama bundan sonra faydalanacağım....

Gebelik haftanız E-POSTA ADRESİNİZE GELSİN *Anneler için ücretsizdir

Hangi haftada olduğunuzu bilmiyorsanız buradan öğrenebilirsiniz