Gebelikte Ultrason

0 Yorum yapıldı
Gebelikte Ultrason

Gebelikte Ultrason

 • 2.1BPAYLAŞIM

 • 104ZİYARET

 • 0YORUM

Anne adaylarının gebelikte ilk ultrason muayenesi ne zaman yapılır diye sürekli soru sordukları oluyor. Bu nedenle ideal ultrasonografik sürecin ne zaman olduğuna ilişkin kesin bilgiler aktarmamız gerekecektir. Böylece anne - bebek bağıntısı her açıdan yakından kontrol altına alınarak bebeğin gelişiminin doğru zamanda ve de en kısa süre içerisinde her açıdan kontrolleri gerçekleştirilecektir.

Gebelik Döneminde İdeal Ultrason Muayenesi

Gebelikten itibaren ilk 3 ay yani 11 - 13. haftalar arasında ultrasonografik kontrol ve tetkiklere başlanması kadın doğum uzmanı hekimlerce ideal zaman dilimi olarak belirtiliyor. Bu nedenle anne adaylarının ilk üç aylık zaman diliminde bebeğin karındaki hareket şekli, bebeğin kan dolaşımının değerlendirilmesi ve de beslenme sürecine yönelik olarak bu dönemden itibaren önde gelen niteliklerden birisi olarak karşımıza çıkıyor.

 

 

İlk 3 Aylık Ultrason Raporunda Neler Yer Alır?

 • Gebelik kesesinin adeti ve yerleşimi
 • Gebelik kesesinin gelişim süreci
 • Bebeğin kalp ritmi
 • Rahim ağzının kontrolü
 • Bebeğin kan dolaşımı
 • Bebeğin suyunun miktarı
 • Bebeğin ense kalınlığının ölçülmesi
 • Bebeğin burun kemiğinin incelenmesi
 • Bebeğin beyin, mide, omurga, bağırsaklar, mesane gibi vücut gelişiminin incelenmesi başlıca ilk 3 aylık ultrasonografi cihazlarıyla elde edilebilecek bulgular arasında yer almaya devam ediyor. İşte söz konusu bu sürece ilişkin olarak aktarıldığı zaman bebeğin her yönden gelişiminin gerçekten de sağlıklı temellere dayandığı önem teşkil etmektedir.

Renkli Doppler ve Biyofizik Profil İnceleme

Bebeğin damar yapısının incelenmesi, vücut gelişiminin incelenmesi ve de kan dolaşımının tetkik edilmesi amacıyla renkli doppler inceleme sürecine geçilmektedir. Genellikle ilk üç aylık bebeğin gelişimine ilişkin ultrason raporunda karşı karşıya kalınan anormallik durumlarında bu incelemeler gerçekleştirilmektedir. Böylelikle anne karnındaki bebeğin her açıdan gelişim sürecinin yakından tanınmasına olanak tanınır. İşte yer verilen tüm bu kriterlerin yanı sıra skorlama yani biyofizik inceleme yöntemiyle bebek suyunun miktarı, bebek kan miktarı, solunum incelemesi gibi her türlü kontroller de yine gerçekleştirilmektedir. Bu da gebelikte ultrason açısından mutlak surette üzerinde durmamız gereken konudur.

Detaylı Ultrason Muayenesi Nasıl Yapılır?

Detaylı (ayrıntılı) ultrasonografi sürecinde sırasıyla şu adımlar uygulanır:

 • randevu alma
 • fetal kalp ultrasonografi
 • renkli doppler ve biyofizik inceleme

detaylı ultrasonografi sürecine yönelik olarak karşımıza çıkan durumdur.

Öncelikle randevu alınır. Genellikle gebeliğin 18. haftasından 23. haftasına kadar uzanan süreçte bu durum gerçekleştirilmektedir. 

Fetal Kalp Ultrasonografi ve Ekokardiyografi Süreci

Anne karnındaki bebeğin ilk kalp tetkiki ilk üç aylık zaman dilimini kapsayan 11. - 13. haftadan itibaren gerçekleştirilir. Fetal kalp ultrason muayenesinde kalp anomalisine sahip aileler, şeker hastalığı yani diyabet hastalığı olan anne adayları, sara hastalığı olan anne adayları ve de tek yumurta ikizleri başlıca risk faktörü olarak yer alır. Bu ultrasonografik incelemede zaten söz konusu alanlara dönük olarak ayrıntılı bir şekilde her anlamda detaylıca bilgiye yer verilmesi mümkün kılınacaktır. Ortada duran tüm bu özellikleri çerçevesinde yer verilirse öne çıkan hamilelikte ultrason görüntüleri arasında yer alır.

 

Bütün bu süreçlerin yanı sıra detaylı ultrason tetkikleri içerisinde kuşku yok ki biyofizik inceleme yapılması ve renkli doppler incelemeye yer verilmesi son derece önde gelen niteliklerden birisi olarak karşımıza çıkmaktadır. 

Yer verilen tüm bu ultrason tetkikleri inceleme altına alındığı zaman gerçekten de ortak nokta olarak önemini bir kere daha meydana getirdiğini kesinlikle dile getirmemiz mümkün kılınacaktır. Bu yer verilen özellikler bağlamında anne adayının her açıdan sağlıklı kalabilmesi ve bebeğinin de doğum sürecinde her anlamda bütün sağlık kontrollerinin muntazam aralıklarla düzenli bir şekilde yerine getirilmesi gerçekten de gereklidir. Bu herhangi bir şekilde ortaya çıkabilecek olası risk faktörlerini tamamen sıfıra indirecektir.

0 KİŞİ Yorum Yaptı

104 KEZ ZİYARET EDİLDİ

Yorumlar (0)

 • Henüz bu içeriğe yorum yapılmadı.

Yorum Yazın

Kaç haftalık hamilesiniz? Gebelik Hesaplayıcı

Lütfen son adet başlangıç tarihinizi girin

Hafta hafta hamilelik Gebelik Haftaları

Annelerden Gelen Yorumlar

 • Selin Selin Gebelikte Kabakulak Hastalığı

  Gebelik sırasında kabakulak geçirmekten çok korkuyorum, çok bilgilendirici bir yazı olmuş....

 • Meral Meral Gebelikte Hemoroid

  Çok faydalı bir yazı. Paylaşan kalemin eline sağlık. Teşekkürler annegebelik ekibi. Sitenizi yeni keşfettim ama bundan sonra faydalanacağım....

Gebelik haftanız E-POSTA ADRESİNİZE GELSİN *Anneler için ücretsizdir

Hangi haftada olduğunuzu bilmiyorsanız buradan öğrenebilirsiniz