Gebelikte Tüyler Nasıl Alınır?

0 Yorum yapıldı
Gebelikte Tüyler Nasıl Alınır?

Gebelikte Tüyler Nasıl Alınır?

  • 2.1BPAYLAŞIM

  • 397ZİYARET

  • 0YORUM

Kadınlar için tüylerin alınması her zaman uğraştırıcı bir problem olmuştur. Ama bu  probleme çözüm bulmak özellikle de gebelikte daha sıkıntılı bir süreç yaratır. Çünkü genital bölgenin temizliği diğer zamanlara göre daha önemli hale gelmiştir. Gebelikten dolayı seçenekler de sınırlanmıştır. Gebelikte yapılan epilasyon yöntemine bağlı olarak enfeksiyon riski artabilir. Bu da sizin ve bebeğiniz için tehlikeli bir durumu işaret eder.

Gebelikte Ağda

Günümüze kadar tüylerin alınması için farklı farklı yöntemler kullanılmıştır. Bunun ilk bilineni ve en çok kabul göreni ağdadır. Uzmanlar hamilelikte ağda yapılabildiğini söylerler. Ancak hijyene dikkat etmek gerekir. Oluşabilecek herhangi bir enfeksiyon ciddi durumlar yaratabilir. Uzmanlar son aylarda ağda yapılmasını tavsiye etmiyorlar. Bunun sebebi olarak da erken doğum ihtimali oluşabileceğini söylüyorlar. Bu konunun unutulmamasında fayda vardır. Bunun yanında son aylarda yapılan ağda canınızı çok acıtabilir. Bunun nedeni gebeliğin ilerlemesiyle birlikte cildin daha hassas olmasıdır. Doktorunuzun önerdiği kremler acınızı hafifletebilir. Ama son aylarda ağda yaptırmamak en güvenlisidir. Son aylarda ağdayı kendinize yapmak oldukça zorlaşacaktır. Bunun için güzellik merkezine başvurulmaktadır. Ancak hiçbir güzellik merkezinde %100 hijyenden emin olamazsınız. Enfeksiyon riski artabilir. Bu yüzden eğer gitmek istiyorsanız güzellik merkezinin koşullarını iyi araştırmalısınız. Kullanılan eşyaların ve kılıfların değiştiğinden emin olmanız gerekiyor. Bunun aksi olduğunda gitmemeniz sizin için daha sağlıklıdır. 

Gebelikte Tüy Dökücü Krem

Ağdaya alternatif olarak tüy dökücü krem kullanımı da diğer bir yöntem olarak karşımıza çıkar. Ancak uzmanların çoğu tüy dökücü krem kullanmayı gebelikte tavsiye etmiyorlar. Bunun başlıca nedeni kremin içinde kimyasal maddeler barındırmasıdır. Ve içerdiği bu kimyasalların bazılarının kana karışma ihtimalinin bulunmasıdır. Bu riski göz önüne alarak tüy dökücü krem kullanmamak sizin için daha iyi olacaktır.

Gebelikte Lazer Epilasyon

Tüylerin alınması gündeme geldiğinde insanların aklına gelen diğer bir yöntem ise lazer epilasyondur. Lazer epilasyonu yapılırken tüylerin köküne gönderilen ışık enerjisinin herhangi bir radyasyon etkisi yoktur.

Ancak zararlı bir etkisi olmasa bile bu konuda yeterli araştırma olduğunu söylemek oldukça zor. İlerde şu an bilinmeyen birçok zararı ortaya çıkabilir. Bunu göz ardı etmemekte fayda vardır. Ne olursa olsun bu yöntemi kullanmamak her ihtimale karşı daha iyi olacaktır. Bu modern yöntem yerine geleneksel yöntemleri seçmek daha faydalı olabilir.

Gebelikte Epilatör Kullanımı

Hamilelik sırasında epilatör kullanılması güvenlidir ve bebek bu tüy alma tekniğinden etkilenmez. Fakat hamileliğin ilerleyen haftalarında hassas olduğunuz ve göbeğiniz büyüdüğü için acı verici ve uygulaması zor olabilir.

Gebelikte Jilet

Gebelikte tüylerin alınması için son yöntem olarak jilet kullanımından bahsedebiliriz. Hamilelikte jilet kullanımı çok fazla tercih edilir. Bunun en önemli nedeni kullanımının çok kolay ve fiyatının ucuz olmasıdır. Jilet tüylerin alınması için oldukça pratik bir yöntemdir. Özellikle vulvadaki tüyleri alırken jiletin güvenli kullanımına dikkat etmek gerekir. Bunun yanında hijyene dikkat etmek son derece önemlidir. Her epilasyon sonrası jileti değiştirmek hijyen açısından gereklidir. Aksi takdirde jiletin içinde biriken mikroplar enfeksiyona neden olabilir. Bu da istenmeyen bir durumdur. 

Gebeliğin son aylarında karın ve meme tüylerini almanız bu bölgelerde uyarıya sebep olup erken doğuma neden olacağından önerilmemektedir.

Gebelikte Genital Bölge Temizliği

Gebelikte tüylerin alınması işlemi için birçok yöntem mevcuttur. Bunlardan birini kullanıp tüyler alındıktan sonra sırada genital bölgenin temizlenmesi işlemi vardır. Bunun için en etkili ve zararsız yöntem su kullanılarak temizlik yapılmasıdır. Kimyasal ürünler ile yapılan temizlik genital bölgenin PH dengesini bozabilir. Aynı zamanda gebelikte cildin daha hassas olduğundan bahsetmiştik. Bu riskleri göz önünde bulundurarak kimyasal ürün kullanımından kaçınmak gereklidir. Bu hem sizin hem de bebeğiniz için önemlidir. Gebelikte genital bölgenin temizliği oldukça önemlidir. Herhangi bir enfeksiyon oluşma ihtimalini ortadan kaldırmak için önlemler almak mümkündür. Pamuklu iç çamaşırları giymek faydalıdır. Banyodan sonra genital bölgenizin nemli olmamasına dikkat etmek gerekir. Nemli kalan bölge mantar oluşumuna yol açabilir. Bunun yanında su tüketimini arttırmak genel sağlığınız için faydalı olduğu gibi vajinal bir enfeksiyona maruz kalmamak için de iyi bir önlemdir.

0 KİŞİ Yorum Yaptı

397 KEZ ZİYARET EDİLDİ

Yorumlar (0)

  • Henüz bu içeriğe yorum yapılmadı.

Yorum Yazın

Kaç haftalık hamilesiniz? Gebelik Hesaplayıcı

Lütfen son adet başlangıç tarihinizi girin

Hafta hafta hamilelik Gebelik Haftaları

Annelerden Gelen Yorumlar

  • Selin Selin Gebelikte Kabakulak Hastalığı

    Gebelik sırasında kabakulak geçirmekten çok korkuyorum, çok bilgilendirici bir yazı olmuş....

  • Meral Meral Gebelikte Hemoroid

    Çok faydalı bir yazı. Paylaşan kalemin eline sağlık. Teşekkürler annegebelik ekibi. Sitenizi yeni keşfettim ama bundan sonra faydalanacağım....

Gebelik haftanız E-POSTA ADRESİNİZE GELSİN *Anneler için ücretsizdir

Hangi haftada olduğunuzu bilmiyorsanız buradan öğrenebilirsiniz