Gebelikte Toksoplazma

0 Yorum yapıldı
Gebelikte Toksoplazma

Gebelikte Toksoplazma

  • 2.1BPAYLAŞIM

  • 60ZİYARET

  • 0YORUM

Toksoplazma; gondii parazitlerinin sebep olduğu bir rahatsızlıktır. Eğer önlem alınmazsa çok ciddi sonuçlar doğurabiliyor. Gebelikte toksoplazma ise daha ciddi sonuçlara davet çıkarabilir. Doktorlar; anne adaylarının alacağı basit önlemler ile bu rahatsızlığı önleyebilir. Toksoplazma; bulaşıcı bir enfeksiyon olması sebebi ile insana 3 farklı şekilde bulaşabilir. Enfekte bir tüylü hayvanın (kedi,köpek vs.) dışkısına çıplak elle dokunup daha sonra elin yeterince temizlenmeden yiyeceklerle temas etmesi, enfekte bir hayvanın etinin iyice pişirip mikroplarını öldürmeden yemek ve tüm bunların sonucunda da enfekte bir gebe kadının anne karnındaki bebeğe enfeksiyonu bulaştırması. Doktorlar toksoplazma rahatsızlığının yetişkin bireylerde kendini çok göstermediğini daha doğrusu yetişkin bireylerin bu mikrobu ayakta atlatarak grip gibi geçirdiğini söylüyorlar. Bu durumda bu bireyler doktora bile gitmeden yeterince istirahat ederek atlatabilmeleri mümkündür. Ancak gebelikte toksoplazma yaşanması bu şekilde gerçekleşmez. 

 

Gebelikte toksoplazma yaşanması durumunda gondii parazitlerinin anneye geçmesi demek bebeğe de geçmesi anlamına gelir. Kan yolu ile anneden bebeğe geçen parazitlere konjenital toksoplazma adı verilir. Eğer gebeliğin erken dönemlerinde ise bu mikrop etkisini daha fazla gösterebilir. Ancak gebelik ilerleyen zamanlarında ise; parazitlerin etkisi kendini çok hissettirmez. Gebe kadınlar evlerinde evcil hayvan beslemeleri durumunda toksoplazma riskini göze almışlar demektir. Ancak bu yine de kesin bir yargı değildir. Her kedi toksoplazma enfeksiyonu taşır diye bir şey yoktur. Toksoplazma enfeksiyonu taşıyan kediler genellikle daha küçük yaştaki kedilerdir. Eğer evinizde kedi besliyor ve toksoplazma riskini minimize etmek istiyor iseniz; kedinizi sık sık dışarıda gezdirin, kumunu sık sık değiştirin ve asla çiğ et yedirmeyin. Ayrıca yine kedinizin; mutfakta ya da mutfak tezgahında gezmemesine de özen gösterin. Eğer kedinin kumunun değiştirilmesi gerekiyor ise bunu anne adayının yapması pek tavsiye edilmez. 

 

Gebelikte Toksoplazmadan Nasıl Korunulur?

Her gebe kadın; gebelikte toksoplazmadan nasıl korunulur diye merak edebilir. Bu son zamanlarda çok karşılaşılan bir sorudur çünkü artık evde beslenen evcil hayvanların sayısı gitgide artmaktadır. Anne adayı toksoplazma riskinden korunmak istiyor ise; ellerini bol bol yıkaması gerekir. Bu el yıkama olayı özellikle kedilerle temastan sonra daha önemli hale gelmiştir. Eğer anne adayı; bahçe işleriyle çok uğraşıyor, toprakla çok temas halinde bulunuyor ise mutlaka ellerini daha sık yıkamalı ya da bu işlerini eldiven yardımı ile tamamlamalıdır. Doktorların anne adaylarına özellikle bir vurgusu daha vardır ki o da; etleri çok pişmiş yemeleri gerektiğidir. Anne adayları eğer toksoplazmadan korunmak istiyor ise; çiğ ya da az pişmiş et yemekten kaçınmalıdır. Anne adayları bu konuda bir diğer hususa daha dikkat etmelidir ki o da; et kestiği bıçakları iyi dezenfekte etmeleri gerektiğidir. Genelde etler tahtada kesilir ve et tahtaları iyi dezenfekte edilmediğinde toksoplazma riski taşır. 

Gebelikte toksoplazmadan korunmanın yolları arasında; güvenmediğiniz yerlerde yeşil sebze tüketmemek de vardır. Dışarıda tüketilen yeşil yapraklı sebzeler genellikle istediğimiz şekilde yıkanmaz ve bunlar da yine toksoplazma riski taşır. Anne adayları ayrıca; açık süt yani pastorize edilmemiş süt içmemelidir. Bunlar da yine yeterince hijyenik ortamlarda yapılmaz ve yine toksoplazma enfeksiyonu riski taşır. Eğer anne adayı evde kedi besliyor ise; kedisini sokakta yalnız başına dolaşmasına izin vermemelidir. Kendi gözetiminde ya da güvendiği bir kişinin gözetimi altında gezdirilmesine müsaade etmelidir. Ayrıyeten kedinin kumunu değiştirmesi gibi işleri de yine kendisi yapmamalı bir kişinin yardımına başvurmalıdır. Anne adayları bu hususlara dikkat etmez ise bebeğinin hayatını riske atmış demektir. 

0 KİŞİ Yorum Yaptı

60 KEZ ZİYARET EDİLDİ

Yorumlar (0)

  • Henüz bu içeriğe yorum yapılmadı.

Yorum Yazın

Kaç haftalık hamilesiniz? Gebelik Hesaplayıcı

Lütfen son adet başlangıç tarihinizi girin

Hafta hafta hamilelik Gebelik Haftaları

Annelerden Gelen Yorumlar

  • Selin Selin Gebelikte Kabakulak Hastalığı

    Gebelik sırasında kabakulak geçirmekten çok korkuyorum, çok bilgilendirici bir yazı olmuş....

  • Meral Meral Gebelikte Hemoroid

    Çok faydalı bir yazı. Paylaşan kalemin eline sağlık. Teşekkürler annegebelik ekibi. Sitenizi yeni keşfettim ama bundan sonra faydalanacağım....

Gebelik haftanız E-POSTA ADRESİNİZE GELSİN *Anneler için ücretsizdir

Hangi haftada olduğunuzu bilmiyorsanız buradan öğrenebilirsiniz