Gebelikte Cep Telefonu Kullanımı

0 Yorum yapıldı
Gebelikte Cep Telefonu Kullanımı

Gebelikte Cep Telefonu Kullanımı

 • 2.1BPAYLAŞIM

 • 245ZİYARET

 • 0YORUM

Teknoloji çağının en önemli buluşu olarak ortaya çıkan cep telefonu zaman içerisinde toplumun en çok kullandığı teknolojik aletlerin başında gelmektedir. İnsan hayatını kolaylaştıran, günlük yaşantının vazgeçilmez bir unsuru olarak görülen cep telefonu kullanımının hamilelikte bebekler üzerindeki etkisi ise tartışılmaktadır. 

Cep telefonu markalarından yapılan açıklamalar ile telefonların yaydığı radyasyon ve benzeri ışınların insan sağlığına olumsuz bir etkisi olmadığı söylense de, birçok araştırmacı telefonların kişiler üzerinde kanser riskini arttırdığı, doğurganlığı azalttığı ve beyin hücrelerinin zamanla etkinliğini kaybetmesine yol açtığını ileri sürmektedir. İnsan hayatı üzerinde olumsuz etkileri ileri sürülen cep telefonlarının, elbette hamile bireyler ve bebekler üzerinde oluşturduğu birçok olumsuz etkenden bahsedilmektedir. 

Cep telefonlarının uzun vadede kullanım güvenliğinden emin olmak zordur. Cep telefonları yalnızca 1990'lı yıllardan beri yaygın olarak kullanılmaktadır. Bu uzun bir zaman gibi gözükebilir, ancak araştırma açısından, uzun vadeli sağlık etkilerinden emin olmak için yeterince uzun bir süre değildir.

Hamilelikte Telefon Kullanmak Zararlı mı?

Her ne kadar cep telefonun anne karnındaki bebekler üzerinde oluşturduğu olumsuz etkiler kanıtlanamasa da, 2000 den fazla bebek üzerinde yapılan araştırmalar sonucunda, anne adaylarının cep telefonu kullanımı, anne karnındaki bebeğin davranışlarında bozukluğa yol açtığı gözlemlenmiştir. Araştırmada gün içerisinde cep telefonu kullanımı üç ve üstünde olan bireylerin, doğacak bebeklerinde hiperaktivite, davranış bozukluğu, duygusal karmaşa ve ruhsal bozukluklar yaşama riskinin yüksek olduğu görülmektedir. 

Hamilelikte cep telefonu kullanımının bebeklerde nörolojik vakalara yol açabildiği,  doğan bebeklerde davranış bozukluğu görülebileceği vurgulanmaktadır. Ayrıca düşük riski taşıyan hamileliklerde, cep telefonu ile yayılan radyasyon miktarı sonucu bebeklerin düşük riskinin arttığı da gözlemlenmiştir.

Telefonu ile oldukça fazla zaman geçiren anne adayları için bu riskler, artabilmektedir. Ayrıca sadece bebek üzerinde değil anne üzerinde de olumsuz birçok etkisi olduğu gözlemlenmiştir. Görme bozukluğu, algı düşüklüğü, dikkat eksikliği gibi birçok etken anne adaylarında da gözlenmiştir. İleri boyutlarda radyasyon etkisi çocukta beyinsel ve fiziksel birçok ciddi tahribatlara yol açtığı tespit edildiğine göre, en ufak bir telefon dalgası dahi görmezden gelinmemelidir. Bu konuda dikkatli olmak ve bebeklerin sağlığını korumak oldukça önemlidir. 

Hamilelikte Telefon Kullanımında Dikkat Edilmesi Gerekenler

 • - Gün içerisinde telefon kullanma oranı gerekli bir durum söz konusu olmadıkça en aza indirilmelidir.
 • - Özellikle uyku esnasında yatakların yanı başında duran telefonların yaydığı radyasyon oldukça fazladır. Bu sebeple telefonların uyku sırasında bir başka odada bulunması veya yatak bölmesinden uzak bir yerde bulunması gerekmektedir.
 • - Telefon ile yapılacak konuşmalar mümkün olduğu sürece kulaklık ile uzak mesafelerden yapılmalıdır. Görüşmeler kısa tutulmalı, telefon ile geçirilen süre azaltılmalıdır.
 • - Telefon kullanılacak durumlarda eğer mümkün ise kablolu telefonların tercih edilmesi, akıllı telefon üzerinden alınabilecek olumsuz etkenlere karşı bir diğer önlem olabilmektedir. 
 • - Anne adaylarının cep telefonlarını üstlerinde taşımamaları, kendilerinden ve bebeklerinden uzak bir noktada bulundurmaları, gerekli olması durumunda alıp kullanmaları önerilmektedir.

Telefon kullanımı oldukça gerekli olmasına rağmen, insan sağlığı üzerinde çeşitli zararlı etkileri de bulunmaktadır. Gebelik durumunda anneler, bebeklerinin sağlık durumlarını korumak ve herhangi bir olumsuz etkiyi en aza indirmek için, telefon kullanım oranını düşürmeli, gerek olmadıkça kullanmamalıdır.

0 KİŞİ Yorum Yaptı

245 KEZ ZİYARET EDİLDİ

Yorumlar (0)

 • Henüz bu içeriğe yorum yapılmadı.

Yorum Yazın

Kaç haftalık hamilesiniz? Gebelik Hesaplayıcı

Lütfen son adet başlangıç tarihinizi girin

Hafta hafta hamilelik Gebelik Haftaları

Annelerden Gelen Yorumlar

 • Selin Selin Gebelikte Kabakulak Hastalığı

  Gebelik sırasında kabakulak geçirmekten çok korkuyorum, çok bilgilendirici bir yazı olmuş....

 • Meral Meral Gebelikte Hemoroid

  Çok faydalı bir yazı. Paylaşan kalemin eline sağlık. Teşekkürler annegebelik ekibi. Sitenizi yeni keşfettim ama bundan sonra faydalanacağım....

Gebelik haftanız E-POSTA ADRESİNİZE GELSİN *Anneler için ücretsizdir

Hangi haftada olduğunuzu bilmiyorsanız buradan öğrenebilirsiniz