Gebelikte Tansiyon Düşüklüğü

0 Yorum yapıldı
Gebelikte Tansiyon Düşüklüğü

Gebelikte Tansiyon Düşüklüğü

  • 2.1BPAYLAŞIM

  • 265ZİYARET

  • 0YORUM

Hamilelik sırasında kadınların vücudunda bazı değişiklerin olması normaldir. Hamilelik öncesinde gözlemlenmeyen bazı sorunlar hamilelik sırasında gözlemlenebilir. Hamilelikte görülen tansiyon düşmesi de bu rahatsızlıklara bir örnektir. Hamilelik sırasında salgılanan bazı hormonlar damar duvarlarını rahatlatırlar. Bu durum da hamilelikte tansiyon düşmesine sebep olabilir. Hamilelerin kan basınçları hamilelik ortasına kadar düşme gösterebilir. Hamileliğin ortasında ise en düşük kan basıncı seviyeleri gözlemlenir. Daha sonrasında ise kan basıcı giderek artar. Doğum zamanı geldiğinde kan basıncı da dengelenmiş olur. Düşük tansiyonunuzun olup olmadığını doktorunuz size bildirecektir. Ancak hamileler için 90/60 seviyesinin altındaki kan basınçları genellikle düşük tansiyon olarak adlandırılır.
Gebelikte Tansiyon Düşüklüğü Tehlikeli mi?
Genel olarak her hangi bir tehlike yaratmayan hamilelikte tansiyon düşmesi semptomlar göstermesi halinde dikkate alınmalıdır. Düşük tansiyon belirtiler göstermeye başladığında gebeler yakından takip edilmelidir. Çünkü düşük kan basıncı gebelerde düşüklere sebep olmaktadır. Anneyi etkileyen düşük tansiyon sonuçları ise yaşayabileceği şoklar ve organ kayıplarıdır. Ancak bunların gözlemlenmesi için kan basıncının ciddi derecede düşük olması gerekmektedir. Genelde hamileler düşük tansiyondan pek fazla etkilenmezler. 
Düşük kan basıncı ayrıca hamilelerde halk arasında dış gebelik olarak bilinen ektopik hamileliğin belirtisi de olabilmektedir. 
Gebelikte Tansiyon Düşüklüğü Belirtileri Nelerdir?
- Hamilelikte tansiyon düşmesi yaşayan kadınlarda baş dönmesi sıklıkla görülmektedir. Ayrıca özellikle ayağa kalktıklarında ilk anda sersemleme yaşamaları da muhtemeldir. 
- Düşük kan basıncının diğer belirtileri ise yorgunluk ve mide bulantılarıdır. 
- Tansiyon düşüklüğü yaşayan gebelerde normalden fazla susama, bulanık görüş,nemli, solgun veya soğuk cilt belirtileri de görülebilmektedir. 
- Hızlı nefes alıp verme ve konsantrasyon eksiklerinin görülmesi de diğer belirtiler arasında sayılmaktadır. 
Bu şikayetlerden bir ya da bir kaçı gözlemlenen hamileliklerde gebenin doktoruyla bu belirtileri paylaşması gerekir. Basit bir tansiyon takibi ile doktorunuz doğru teşhisi koyabilecektir.
Gebelikte Tansiyon Düşüklüğü Tedavisi
Hamilelikte tansiyon düşmesi nasıl geçer diye merak ediyorsanız yazımızın devamını okuyabilirsiniz. Eğer tansiyon düşüklüğünüz çok ciddi semptomlar göstermiyorsa doktorunuz bunun için size bir ilaç önermeyecektir. Gebelikte tansiyon düşüklüğü genel olarak hamileliğin son üç ayında normale dönmektedir. Bu sebeple her hangi bir tedavi gerektirmez. Ancak alacağınız bir kaç küçük önlem ile tansiyon düşüklüğü belirtilerini hafifletebilirsiniz. 
- Ayağa kalktığınızda oluşan sersemlik ve baş dönmelerini azaltmak için oturur veya yatar pozisyondan ayağa kalkarken yavaş hareket etmelisiniz. 
- Uzun süre ayakta durmaktan kaçınmak da baş dönmelerinizi ve yorgunluk belirtilerinizi hafifletecektir.
- Öğünlerinizi günün geneline yayarak küçük porsiyonlar halinde tüketmeniz ise mide bulantılarınızın azalmasını sağlayacaktır. 
- Diğer dikkat etmeniz gereken noktalar arasında ise çok sıcak suyla duş almamak ve sıkı kıyafetler giymekten kaçınmanız olacaktır. 
- Hamilelik döneminiz boyunca iyi ve dengeli bir diyet uygulayarak ve bol su içerek düşük tansiyon belirtilerini engelleyebilirsiniz.
Sonuç olarak hamilelikte tansiyon düşmesi genel olarak annenin ya da bebeğin sağlık durumlarını etkileyecek kadar ciddi bir rahatsızlık değildir. Düşük tansiyonun ciddi boyutlara ulaşması nasir görülen vakalardandır. Hamilelik ile başlayan düşük tansiyon hamileliğin son üç ayına girildiğinde yavaş yavaş ortadan kalkacaktır. Doğun sonrasında genellikle düşük tansiyon sorunu ortadan kalkmış olur. Ancak doğun sonrasında da devam eden düşük tansiyonunuz varsa hamileliğiniz boyunca sizi takip eden doktorunuzla görüşmenizde yarar vardır.

0 KİŞİ Yorum Yaptı

265 KEZ ZİYARET EDİLDİ

Yorumlar (0)

  • Henüz bu içeriğe yorum yapılmadı.

Yorum Yazın

Kaç haftalık hamilesiniz? Gebelik Hesaplayıcı

Lütfen son adet başlangıç tarihinizi girin

Hafta hafta hamilelik Gebelik Haftaları

Annelerden Gelen Yorumlar

  • Selin Selin Gebelikte Kabakulak Hastalığı

    Gebelik sırasında kabakulak geçirmekten çok korkuyorum, çok bilgilendirici bir yazı olmuş....

  • Meral Meral Gebelikte Hemoroid

    Çok faydalı bir yazı. Paylaşan kalemin eline sağlık. Teşekkürler annegebelik ekibi. Sitenizi yeni keşfettim ama bundan sonra faydalanacağım....

Gebelik haftanız E-POSTA ADRESİNİZE GELSİN *Anneler için ücretsizdir

Hangi haftada olduğunuzu bilmiyorsanız buradan öğrenebilirsiniz