Gebelikte Sık İdrara Çıkma

0 Yorum yapıldı
Gebelikte Sık İdrara Çıkma

Gebelikte Sık İdrara Çıkma

 • 2.1BPAYLAŞIM

 • 66ZİYARET

 • 0YORUM

Hamilelikte yani gebelikte sık idrara çıkma  hamileliğin hemen hemen her evresinde sıkça görülür. Hamilelik birinci trimester - ikinci trimester - üçüncü trimester olarak 3 evreden ibarettir. Hamilelik döneminde yer verilen sık sık idrara çıkma şikayetinin ortaya çıkması bakımından öncelikle nedenleri üzerinde kesinlikle durmamız gerekir.

Nedenleri

Hamilelik sürecinde sık sık idrara çıkmanın farklı nedenleri bulunur. Bu nedenlerini şu şekilde sıralamak gerekir:

 1. Hamile kadının human chorionic hormon (hcg) hormonunun salgılanması ve pelvik kaslarına yüksek basınç uygulayarak mesaneyi doldurması
 2. Hamilelik döneminde ortaya çıkan progesteron hormonuna bağlı olarak böbrek bezlerinin sidik torbasını daha hızlı doldurması
 3. Anne adayının çift canlı olmasına bağlı olarak hem kendisinin hem de bebeğin sindirim sistemini gerçekleştiriyor olması
 4. Hamileliğe bağlı olarak vücutta biriken su
 5. Hamileliğe bağlı olarak vücutta artan kan oranı

başlıca nedenleri olarak mutlak surette karşımıza çıkar. Bu nedenlerine dayanarak gebelik sürecindeki idrara çıkma sıklığının kontrol altında tutularak anne adayının ve bebeğin sağlıklı beslenme ve sindirme işleminin gerçekleşmesi önemli bir noktadır.

Öneriler

Gebe annenin dikkat edeceği hususlar sayesinde söz konusu bu sık sık idrara çıkma sorunlarına karşı gerçekten de kesin çözümlerin elde edilmesi olanaklı kılınan nitelik olarak karşımıza çıkıyor. İşte yer verilen tüm bu nitelikleri bağlamında hamilelikte sık idrara çıkma önerilerine yer vermemiz gerekecek. 

 1. İdrar söktürücü özelliğinden dolayı çay ve kahve gibi kafein içeren içeceklerin yerine süt ve süt ürünleri içilmesi tavsiye edilir.
 2. Tuvalette idrar sıvısını veya dışkısını boşaltan annenin iyice boşaldığından emin olması gerekir. 
 3. Gece uykudan önce içilen su miktarının en aza indirilmesi gerekmektedir.
 4. Kegel egzersizleri uygulanarak hem pelvik kaslarının güçlendirilmesi hem de anne adayının idrarı tutamama şikayetinin ortadan kaldırılması sağlanır.

Yer verilen bu öneriler dikkate alındığı zaman idrar tutamama ve sık sık idrara çıkma sorunlarının kısa sürede önlenmesi amaçlanır.

Kegel Egzersizleriyle Hamilelikte İdrar Sıklığını Önleyin

Aslında hamilelik döneminde sıklıkla idrara çıkma son derece normal bir durumdur. Fakat yine de öksürme ve hapşırma gibi basit durumlarda bile hemen idrarı tutamama gibi durumlarla karşı karşıya olunmasına bağlı olarak kadın doğum uzmanları ve jinekologlar tarafından bu dönemde anne adayının yer vermesi gereken egzersiz programları önerilir. 

Onlardan bir tanesi de kuşku yok ki Kegel egzersizleri olarak adlandırılan ve pelvik kaslarının kuvvetlendirilmesine dayanan yöntem olarak karşımıza çıkar. İşte bu yöntem dikkate alınacak olunursa anne adayının hiçbir şekilde sorunla karşı karşıya kalmadan idrar sıklığını en aza indirmesi ve de idrar kaçırma şikayetini ortadan kaldırması mümkün olacaktır. Bunun için şu egzersiz yöntemleri uygulanır:

 1. Kedi duruşu olarak tabir edilen pozisyonda durulur. Bunun için iki kolunuzu yere dik şekilde bilekleri kırmadan iki yana açın ve dizlerinizi kırın.
 2. Sırayla sağ ve sol bacaklarınızı havaya kaldırarak 5 - 10 saniye bekleyin ve pelvik kaslarınızı da (alt karın kaslarınız) sıkmayı unutmayın.
 3. İdrarınız geldiği zaman idrarınızı 5 - 10 saniye tutun ve bırakın ve bunu her iki haftada bir tekrarlayarak da idrar kaçırma şikayetinizin en aza indiğini gözlemleyeceksiniz. 

Yer verilen tüm bu nitelikleri bağlamında değerlendirildiği zaman gebelikte sık idrara çıkma şikayetlerinin kesinlikle ortadan kalktığı görülecektir. Bu açıdan yer verilirse her anlamda idrar sıklığı probleminin yavaş yavaş ortadan kaldırılarak hamilelik dönemindeki sık sık idrara çıkma sorununun tamamen önlenmesi mümkün kılınır. Bütün bu nitelikleri bağlamında yer verilirse her anlamda hamilelik sürecinde idrar tutamama şikayeti ortadan kaldırılır. 

0 KİŞİ Yorum Yaptı

66 KEZ ZİYARET EDİLDİ

Yorumlar (0)

 • Henüz bu içeriğe yorum yapılmadı.

Yorum Yazın

Kaç haftalık hamilesiniz? Gebelik Hesaplayıcı

Lütfen son adet başlangıç tarihinizi girin

Hafta hafta hamilelik Gebelik Haftaları

Annelerden Gelen Yorumlar

 • Selin Selin Gebelikte Kabakulak Hastalığı

  Gebelik sırasında kabakulak geçirmekten çok korkuyorum, çok bilgilendirici bir yazı olmuş....

 • Meral Meral Gebelikte Hemoroid

  Çok faydalı bir yazı. Paylaşan kalemin eline sağlık. Teşekkürler annegebelik ekibi. Sitenizi yeni keşfettim ama bundan sonra faydalanacağım....

Gebelik haftanız E-POSTA ADRESİNİZE GELSİN *Anneler için ücretsizdir

Hangi haftada olduğunuzu bilmiyorsanız buradan öğrenebilirsiniz