Gebelikte Sigaranın Zararları

0 Yorum yapıldı
Gebelikte Sigaranın Zararları

Gebelikte Sigaranın Zararları

  • 2.1BPAYLAŞIM

  • 315ZİYARET

  • 0YORUM

Sigaranın çok zor zararlı bir madde olduğunu elbette ki herkes biliyor. Sigaranın zarar vermediği bir organımızın olduğu tabii ki düşünülmez. Sigaranın zararları öyle etkilidir ki; sadece kullanan için değil kullanılan bir ortamda duran insana bile direkt olarak etki etmektedir. Sigaranın her şartta kullanımı zararlıyken gebelikte kullanılması daha da bir zararlı hale gelmektedir. Gebelikte sigaranın zararları nelerdir diye merak ediyorsanız eğer bu yazımız tam sizin için demektir. Sigaranın her yaşta her bireyde kullanılması çeşitli rahatsızlıklara sebebiyet vermesi gebelikte daha riskli hale gelmektedir. Gebelikte sigaranın zararları arasında en tehlikeli olanı; ölümdür. Gebelikte aşırı sigara kullanımı bebeğin ölümüne kadar yol açmaktadır. Ölümle sonuçlanmasa bile bebeğin ileride astım, solunum yetmezliği gibi riskler taşıyabileceği ihtimalini artırıyor. Hamilelik sırasında anne adayları birçok hormonal dengesizlikler yaşarlar ve bu dengesizlikler sigara kullanımı ile daha ciddi derecede görülebilir. Gebelikte sigaranın zararları arasında bebeğin prematüre doğma riski de vardır. 
Çoğu sigara kullanan anne adayı; gebelik durumunda sigarayı bırakması durumunda daha çok strese gireceğini ve bu durumun da bebeği daha fazla etkiyeceğini düşünüyor. Bu doğru bilinen yanlışların arasında en tehlikeli olanıdır. Stres, bebeğin durumunu sigara kadar etkileyemez. 
Sigara kullanan anne adayları kendini; zaten hafif sigara ya da az içiyorum şeklinde kandırabiliyor. Bunun kendilerince daha güvenli ya da daha az zararlı olduğunu düşünüyorlar. Ancak bu da doğru bilinen bir yanlıştır. Sigaranın hiçbir türlüsü sağlıklı ya da daha az zararlı olamaz. Hepsinin etkisi aşağı yukarı aynıdır ve aynı tehlikeleri içerir. 
Sigara kullanımı gebelik sırasında tehlikeler yaratabileceği gibi öncesinde de sorunlar yaşatabilir. Bu sorunların başında; hamile kalmama riski de vardır. Gebelikte sigaranın zararları çok ciddi sonuçlar ortaya çıkarabilir. Bu sorunların başında düşük yapma riski de gelir. Bu düşük riski çoğunlukla gebeliğin ilk 3 ayında görülür. Yine de nadir de olsa bazen beşinci aya dek de görülebilmektedir. 
Hamilelikte Sigara Kullanımının Taşıdığı Riskler
- Sigara kullanımının herkes için taşıdığı birçok risk vardır. Bu risklerin en büyüğü ölümdür. Günümüzde ölümlerin yaklaşık yüzde otuz beşlik kısmı sigara kullanımlarından kaynaklanmaktadır. Sigara kullanmasanız bile; sigara içilen bir ortamda sık zaman geçiriyorsanız sigaranın zararlarına direkt olarak maruz kalıyorsunuz demektir. Öyle ki pasif içicilik dediğimiz şey en az sigara kullanmak kadar zararlı bir şeydir. 
- Hamilelikte sigara kullanımının taşıdığı riskler arasında bebeğin sakat olarak doğması da söylenebilir. Sigara kullanımı bebeğin solunum yollarını etkileyerek direkt olarak beyin fonksiyonlarına etki etmektedir. Gebelikte kordon bağı ile anneye bağlı olan bebekler; annenin tüm olumlu olumsuz etkilerine direkt olarak maruz kalmaktadırlar.
- Hamilelikte sigara kullanımının taşıdığı riskler arasında en başta; nikotinin damarları tıkamasına bağlı olarak sağlıklı solunumun engellenmesi gelir. Nikotinin tıkadığı damarlar solunumu engeller ve bu da bebekte kalıcı hasarların meydana gelmesine sebep olabilir. 
- Sigara kullanımı ayrıca hamilelik zehirlenmesine de sebep olabilmektedir. 
- Sigara kullanımı; tansiyon yükselmesine, görmede bozukluğa ve idrarda proteine rastlanılmasına yol açabilmektedir. İşte bunlara gebelik zehirlenmesi denir ve zararları çok ciddi sonuçlar olabilir. 
- Intrauerin Exitus denen olay bebeğin rahimde aniden yaşamını yitirmesi demektir. Bunun en büyük nedeni ise; gebelik sırasında sigara kullanmaktır. 
- Hamilelikte sigara kullanımının taşıdığı riskler arasında; erken doğum riski de bulunur. Normal hamilelik süresi 38 ile 40 hafta aralığındadır. Sigara kullanımı ise bebeğin 38. haftadan önce doğmasına neden olabilir bu da bebeğin gelişimini tam olarak gerçekleştirememiş olması anlamına gelir. 
Gebelikte Sigarayı Bırakmanın Yolları
- Sigaraya ilk ne zaman ve ne sebeple başladığınızı hatırlayıp, o zaman yaşadığınız olayların artık geçmişte kaldığını düşünebilirsiniz. Genellikle sigaraya başlama nedeni ergenlikle birlikte yaşından büyük göstermek içindir. Ancak siz artık büyüdünüz ve bir bebeğin sorumluluğunu alacaksınız. Çocuğunuzun sağlığı sizin sorumluluğunuzdadır. 
- Sigarayı bırakma nedenlerini ve bırakmama sonuçlarının bir listesini oluşturun. Ne zaman sigara içmek isterseniz listeye bakabilirsiniz.
- Bir bırakma günü seçin. O gün bütün sigaraları, çakmakları, küllükleri ve diğer tütün maddelerini atın.
- Sigara tetikleyicilerinden uzak durun. Yalnız veya stresli olduğunuzda sigara içme isteği gelebilir. Ya da bir yemekten sonra, okurken veya bir yürüyüşe çıkarken sigara içme alışkanlığınız olabilir. Onları yönetmenin yollarını öğrenin. Kitap okumak, müzik dinlemek veya atıştırmalık veya sakız çiğnemek gibi yeni bir uygulamaya başlayın. Biraz el işi deneyin ya da stres topu kullanın.
- Sigara içme isteğinizi kontrol edebilecek bir eş ya da arkadaşa sahip olmak bir fark yaratabilir. Ayrıca, sigara içen arkadaşlarınızla bir süre görüşmemeniz daha iyi olacaktır.
- Bolca su için ve kahve yerine yeşil çay için.
- Meditasyon yaparak, egzersiz yaparak, derin nefes alarak veya müzik dinleyerek stresi yönetin.
- Barlar, restoranlar, sigara içilen bölümler veya kulüpler gibi yerlere gitmekten kaçının.
- Aromaterapi, hipnoterapi, akupunktur da sigara bırakmak için uygulanan yöntemlerdir. 

0 KİŞİ Yorum Yaptı

315 KEZ ZİYARET EDİLDİ

Yorumlar (0)

  • Henüz bu içeriğe yorum yapılmadı.

Yorum Yazın

Kaç haftalık hamilesiniz? Gebelik Hesaplayıcı

Lütfen son adet başlangıç tarihinizi girin

Hafta hafta hamilelik Gebelik Haftaları

Annelerden Gelen Yorumlar

  • Selin Selin Gebelikte Kabakulak Hastalığı

    Gebelik sırasında kabakulak geçirmekten çok korkuyorum, çok bilgilendirici bir yazı olmuş....

  • Meral Meral Gebelikte Hemoroid

    Çok faydalı bir yazı. Paylaşan kalemin eline sağlık. Teşekkürler annegebelik ekibi. Sitenizi yeni keşfettim ama bundan sonra faydalanacağım....

Gebelik haftanız E-POSTA ADRESİNİZE GELSİN *Anneler için ücretsizdir

Hangi haftada olduğunuzu bilmiyorsanız buradan öğrenebilirsiniz