Gebelik Ve Sarılık (Hepatit)

0 Yorum yapıldı
Gebelik Ve Sarılık (Hepatit)

Gebelik Ve Sarılık (Hepatit)

 • 2.1BPAYLAŞIM

 • 90ZİYARET

 • 0YORUM

Gebelik ve Hepatit (Sarılık)

Akut viral hepatit, gebelikte en sık görülen sarılık nedenidir. Çoğu viral enfeksiyonun seyri hamilelikten etkilenmez. Sarılık, karaciğer hastalığının karakteristik bir özelliğidir. Klinik belirti ve semptomlar, çeşitli viral hepatit formları arasında ayırt edilemez, bu nedenle ayırıcı tanı için serolojik test gerektirir. Tanı, karaciğer fonksiyonunun biyokimyasal değerlendirmesi ile yapılır.

Hepatit B ve hepatit C enfeksiyonları nelerdir?

Hepatit B ve hepatit C karaciğeri etkileyen ciddi enfeksiyonlardır. Her iki hastalık da bulaşıcıdır (kolayca yayılır) ve virüslerden kaynaklanır. Her ikisi de uzun süreli ciddi hastalıklara yol açabilir.

Gebelikte hepatit B ve hepatit C enfeksiyonlarının neden olduğu ekstra riskler nelerdir?

Gebe ve Sarılık hastası bir kadın sadece hepatit riskiyle karşı karşıya kalmaz, aynı zamanda virüsleri bebeğine de geçirir. Birçok hamile kadın, enfekte olduklarını bile bilmiyor olabilir; çünkü enfeksiyon bazen belirti veya semptomlara neden olmaz.

Hepatit B virüsü enfeksiyonu nasıl yayılır? 

Hepatit B virüsü, enfekte bir kişinin vücut sıvılarıyla (kan, semen veya vajinal sıvılar gibi) doğrudan temas yoluyla yayılır. Bu, korunmasız cinsel ilişki sırasında veya uyuşturucu enjekte etmek için kullanılan iğneleri paylaşmak sırasında olabilir. Sarılık varsa, doğum sırasında bebeğe de bulaşabilir. Hepatit B virüsü, enfekte bir kişiyle yaşıyorsanız ve diş fırçası veya tıraş makinesi gibi vücut sıvılarıyla temas edebilecek ev eşyalarını paylaşırsanız da bulaşabilir. Hepatit B, insanlar ve nesnelerle temas ederek yayılmaz. Hepatit B emzirme yoluyla bulaşmaz.

Akut hepatit B virüsü enfeksiyonu nedir?

Hepatit B virüsü enfeksiyonu akut veya kronik olabilir. Akut enfeksiyon, ilk başta gerçekleşen kısa süreli bir hastalıktır. Belirtiler aşağıdakileri içerebilir:

 • Yorgunluk
 • İştah kaybı
 • Mide bulantısı ve kusma
 • Sarılık (cildin ve gözlerin sararması)
 • Karın ağrısı
 • Kaslarda ve eklemlerde ağrı

Enfeksiyon tedavi olmadan birkaç hafta içinde tamamen yok olabilir. Hepatit B virüsünden kurtulmuş olanlar buna karşı bağışıklık kazanır. Virüsü onlara tekrar bulaşmaz.

Kronik hepatit B virüsü enfeksiyonu nedir?

Çok az sayıda yetişkin ve enfekte olan ve 5 yaşından küçük birçok çocuk hepatit B virüsünden asla kurtulmaz. Buna kronik enfeksiyon denir. Bu insanlar virüsü hayatlarının geri kalanında tutarlar. Taşıyıcılar olarak bilinir. Çoğu taşıyıcı, herhangi bir belirti göstermez. Az sayıda taşıyıcıda, kronik enfeksiyon, karaciğer sirozu, karaciğer kanseri ve erken ölüm gibi ciddi komplikasyonlara yol açabilir.

Hepatit B virüsü enfeksiyonu tedavi edilebilir mi?

Hepatit B virüsü enfeksiyonunun tedavisi yoktur. Ancak semptomlar tedavi edilebilir. Ayrıca Sarılık için hepatit B virüsü enfeksiyonunu önleyen bir aşı vardır. Son zamanlarda hepatit B virüsü ile temas etmiş ve aşılanmamış kişilere aşı ile birlikte hepatit B immün globulin (HBIG) adı verilen bir ilaç verilebilir. HBIG virüse karşı antikor içerir. Bazı durumlarda enfeksiyona karşı ek koruma sağlayabilir.

Hamileyim ve hepatit B virüsüne yakalandıysam, virüsü bebeğime geçirme ihtimalim ne kadardır? 

Akut Sarılık olan kadınların yaklaşık% 90'ı virüsü bebeklerine geçirir. Kronik enfeksiyonu olan kadınların% 10 ila% 20'si bunu yapar.

 

Hepatit B virüsü enfeksiyonu bebekleri nasıl etkiler?

Hepatit B virüsü enfeksiyonu bebeklerde ciddi olabilir. Hayatlarını tehdit edebilir. Enfekte yeni doğanların taşıyıcı olma riski yüksektir (% 90'a kadar). Onlar da virüsü başkalarına geçirebilirler. Yetişkin olduklarında, karaciğer veya karaciğer kanseri sirozu nedeniyle% 25 oranında ölüm riski taşırlar.

Hepatit B virüsüyle enfekte olup olmadığımı nasıl öğrenebilirim? 

Tüm hamile kadınlar hepatit B için test edilir. Sarılık için farklı kan testleri vardır. Son zamanlarda virüs kapıp kapmadığınızı veya taşıyıcı olup olmadığınızı söyleyebilirler. Ayrıca, geçmişte hepatit B virüsü alıp almadığınızı ve şimdi buna karşı bağışık olup olmadığınızı veya hepatit B aşısı yaptırıp yaptırmadığınızı da söyleyebilirler

0 KİŞİ Yorum Yaptı

90 KEZ ZİYARET EDİLDİ

Yorumlar (0)

 • Henüz bu içeriğe yorum yapılmadı.

Yorum Yazın

Kaç haftalık hamilesiniz? Gebelik Hesaplayıcı

Lütfen son adet başlangıç tarihinizi girin

Hafta hafta hamilelik Gebelik Haftaları

Annelerden Gelen Yorumlar

 • Selin Selin Gebelikte Kabakulak Hastalığı

  Gebelik sırasında kabakulak geçirmekten çok korkuyorum, çok bilgilendirici bir yazı olmuş....

 • Meral Meral Gebelikte Hemoroid

  Çok faydalı bir yazı. Paylaşan kalemin eline sağlık. Teşekkürler annegebelik ekibi. Sitenizi yeni keşfettim ama bundan sonra faydalanacağım....

Gebelik haftanız E-POSTA ADRESİNİZE GELSİN *Anneler için ücretsizdir

Hangi haftada olduğunuzu bilmiyorsanız buradan öğrenebilirsiniz