Gebelikte Safra Kesesi Taşı

0 Yorum yapıldı
Gebelikte Safra Kesesi Taşı

Gebelikte Safra Kesesi Taşı

 • 2.1BPAYLAŞIM

 • 503ZİYARET

 • 0YORUM

Safra kesesi, karaciğerde yediğimiz gıdaları sindirmeye yardımcı olmak için bulunan bir organdır. Karaciğerde üretilen sıvılar burada saklanır. Karaciğer ve safra kesesi arasında bulunan kanallar bazen tıkanabilir. Bu tıkanmayı safra kesesi taşı veya safra kesesi çamuru oluşturur. Çamur ya da taşla beraber burada iltihaplanma görülür. Bunun sonucunda da sancı gerçekleşir.

Gebelikte safra kesesi taşı sinsice ilerleyerek kendini belli etmeden oluşan bir hastalıktır. Safra kesesi taşı hamilelikte ortaya çıkabilen rahatsızlıklardandır. Safra kesesi taşları sessizse bu duruma müdahale etmemek gerekir. Fakat gebelikte safra kesesi taşı nedeniyle komplikasyonlar oluşursa müdahale şarttır. Gebeliğin son ayı bile olsa bu hastalık için cerrahi müdahalede bulunulabilir. 

Gebelik halinde östrojen hormonu safra salgısındaki kolesterolü arttırıcı etkide bulunur. Progesteron ise safra kesesinin boşaltılmasını yavaşlatır, bu da safranın durgunlaşmasına neden olarak taş oluşumunu teşvik eder Bu şekilde de safra kesesi taşı ortaya çıkar. 

Gebelikte Safra Kesesi Taşı Belirtileri

Gebelikte safra kesesi taşı ve apandisit belirtileri birbirine benzemektedir. Kusma, ateş, halsizlik, bulantı, karın bölgesinin sağ üst kısmında ağrı apandisitle benzer belirtilerdir. Bunların dışında sarılık ve safra kanalında daralma, tıkanma gibi durumlar da görülebilir. Safra kanalındaki daralma ve tıkanma da ağrı, kusma gibi belirtiler verir. Hazımsızlık, gaz sancısı, şişkinlik ve mide ağrısı da safra kesesi taşının gebelikteki belirtilerindendir.

Gebelikte Safra Kesesi Taşı Tedavisi

Safra kesesi taşı hastalığı hamilelerde sık görülen bir hastalık değildir. Fakat böyle bir durum oluşursa ve ağrı fazla hissedilirse buna istinaden bir tedavi uygulanabilmektedir. Gebelerde safra ağrısının oranına göre bir tedavi süreci başlatılmaktadır. Bu hastalık bol sıvı ve su tüketmekle bir nebze de olsa sınırlandırılabilir. Gebelikte zaten su içmek gerektiğinden anne adayları bu konuda zorlanmaz. Doktor tavsiyesi ile ilaç kullanılır. Nadir de olsa gebelikte safra kesesi taşı hastalığında doktor tavsiyesine göre antibiyotik kullanma ihtimali vardır. 

Safra kesesi taşı olan gebeler yediklerine mutlaka dikkat etmeli. Yağlı, baharatlı, acı gıdalar tüketmemeli, ocakta kızartma yapmak yerine buharda haşlama ya da fırında pişirme tercih etmelidir. Bu problemi yaşayan bir gebe diyetisyen desteği alabilir.

Cerrahi müdahale gerektiren gebelikteki safra kesesi taşı ameliyatına genel cerrahi doktoru ile kadın doğum uzmanı beraber girebilmektedir. Bu şekilde hasta da kendini daha rahat hissedecektir. Safra kesesi taşı ameliyatı kapalı yapılır. Böylece hasta günlük yaşantısına birkaç saat sonra aynı şekilde devam edebilir. Gebeliğin ilk aylarında ameliyat riskli olabilir. Çünkü bu aylarda düşük riski daha fazla olur. Gebeliğin son zamanlarında da rahme dokunmak tehlikeli olabilir. Bu aşamada erken doğum riski vardır. Bu nedenle cerrahi müdahaleden önce farklı tedavi yolları denenmelidir. Hamileliklerin %3’lük kısmında apandisit ve safra kesesi taşı taşıma oranı vardır. Bu hastalıklar şiddetli olursa cerrahi müdahale gerekir. Eğer hamileliğin 4., 5., ya da 6. ayı ise bu zamanlarda ameliyat yapılmasında sorun yoktur.

Gebelikte Safra Kesesi Taşı Diyeti

 • - Safra kesesinde tıbbi müdahale istemeyen, doğal yollarla çözüme kavuşmak isteyen gebeler birçok gıdayı tüketebilir. Zencefil, limonlu su, pancar, enginar, papatya çayı, C vitamini, omega 3, sebze suyu ve bal gebeler için doğal yöntemlerdir.
 • - Safra kesesi taşı olan gebeler beyaz ekmek yerine tahıllı ekmek yemeli, her öğünde pişmiş sebze tüketmelidir.
 • - Limon, elma, elma suyu ve sirke de gebelikte safra kesesi taşı için doğal yöntemlerdir.
 • - Kızartmalar, hamur işleri, mercimek ve nohut gibi tahıl grupları, hazır gıdalar, salam, sosis gibi işlenmiş gıdalar, mayonez, tam yağlı süt ve süt ürünleri uzak durulması gereken gıdalardır.
 • - Bunların dışında hayvansal yağlar ve hayvansal gıdalar da fazla tüketilmemelidir.

Belirtileri gösterdiğiniz takdirde mutlaka doktorunuza muayene olmalı, doktorunuz gerekli görürse diyetinizi düzenlemelisiniz.

0 KİŞİ Yorum Yaptı

503 KEZ ZİYARET EDİLDİ

Yorumlar (0)

 • Henüz bu içeriğe yorum yapılmadı.

Yorum Yazın

Kaç haftalık hamilesiniz? Gebelik Hesaplayıcı

Lütfen son adet başlangıç tarihinizi girin

Hafta hafta hamilelik Gebelik Haftaları

Annelerden Gelen Yorumlar

 • Selin Selin Gebelikte Kabakulak Hastalığı

  Gebelik sırasında kabakulak geçirmekten çok korkuyorum, çok bilgilendirici bir yazı olmuş....

 • Meral Meral Gebelikte Hemoroid

  Çok faydalı bir yazı. Paylaşan kalemin eline sağlık. Teşekkürler annegebelik ekibi. Sitenizi yeni keşfettim ama bundan sonra faydalanacağım....

Gebelik haftanız E-POSTA ADRESİNİZE GELSİN *Anneler için ücretsizdir

Hangi haftada olduğunuzu bilmiyorsanız buradan öğrenebilirsiniz