Gebelikte Röntgen

0 Yorum yapıldı
Gebelikte Röntgen

Gebelikte Röntgen

  • 2.1BPAYLAŞIM

  • 65ZİYARET

  • 0YORUM

Dünya üzerinde yaşayan tüm canlılar yaşamları boyunca sürekli olarak doğal yollarla radyasyona maruz kalmaktadır. Bu radyasyon seviyesi konuma göre yıllık ortalama 2.4 mSv ila 10 mSv arasında değişkenlik gösterir. Bu yıllık alınan radyasyon miktarı canlı vücuduna risk taşıyacak herhangi bir sorun oluşturmamaktadır. 

Günlük rutinlerimizde kullandığımız cep telefonu, televizyon, tablet, bilgisayar gibi elektronik aletler; mikrodalga fırın gibi mutfak aletleri; hava alanlarında ve alışveriş merkezlerinde güvenlik tedbiri için kullanılan X-Ray cihazları nedeniyle doğal olmayan radyasyona da maruz kalıyoruz. Ancak yapılan araştırmalara göre bu cihazların yaydığı radyasyon miktarı insan vücuduna önemli derecede zarar vermemektedir. 

Hamilelik sürecinde bebeğin hücreleri çok hızlı bir şekilde bölünür ve yetişkin bir insan vücudundaki hücrelere kıyasla daha hassastırlar. Bu nedenle bebeğin gelişimi sırasında hücre gelişimine etki edecek her türlü davranıştan, ilaçtan ve uygulamadan kaçınılmalıdır. 

Anne adayının yaşadığı medikal bir durum söz konusuysa ve tanı amaçlı röntgen çekimi mecburi kılındı ise dikkat edilmesi gerekilen birkaç husus mevcuttur.

Radyasyon Miktarı Önemli

Gebelikte kol, bacak, göğüs ve baş bölgelerine röntgen çekimi gereken bir durum söz konusuysa kasık ve karın bölgesine uzak olması sebebiyle bebek direkt olarak radyasyona maruz kalmayacaktır. Tedaviyi uygulayan doktorun gebelikten haberi olursa karın ve kasık bölgesi kurşundan bir örtü ile örtülür. Olası radyasyon maruzu engellenmiş olur. 

Röntgen çekilmesi gereken bölge karın bölgesi, sırt bölgesi, leğen kemiği gibi rahime yakın bölgelerde ise zaten doktorunuz röntgen çekimi talep etmeyecektir.

Radyolojide verilen ışının radyasyon miktarı “rad” ile gösterilir. 5 rad ve altındaki dozlar bebeğin gelişimi için zararsızdır. Bu nedenle uygulama yapılabilir. Bebekte sakatlık, gelişim geriliği gibi sonuçlar 15 rad ve üzeri değerlerin sonucunda oluşur. 

Her radyolojik incelemede verilen radyasyon miktarı farklıdır. Günlük işlemlerde kullanılan radyasyon miktarları bebeğin zarar göreceği düzeylere çıkmamaktadır. Burada dikkat edilmesi gerekilen nokta rahmin bulunduğu bölgeye direkt olarak ışın alınmamasıdır.

Doğal yollardan alınan radyasyon miktarı 0.09 rad’dır. Kol ve bacak bölgelerinin röntgeninde kullanılan radyasyon miktarı 0.001 rad’dır. Herhangi bir şekilde bebekte gelişim geriliği ya da farklılık oluşma ihtimali ortalama olarak % 4 ile %6 arasına değişmektedir. Kol ve bacak bölgesine veya akciğerlere çekilen röntgende maruz kalınan radyasyon miktarı bu oranı değiştirmez.

Hamilelik esnasında anne adayı bir sebepten ötürü güvenli röntgen çektirdi ise veya herhangi bir ilaç kullandıysa, bebekte oluşan anomali bu sebeplere dayandırılır. Bu bir yanılgıdır. Gebelikte röntgen çekimi bu nedenlerden dolayı doktor onayı alınmış ise zaten tehlikeli değildir. 

Gebelikte Röntgen Çektirmenin Zararları

Anne adayı zararsız bir röntgen çekimi yaptırmışsa da gebelikte röntgen çektirmenin zararları hakkında yine de endişe duyacaktır. Bu durumda sadece maruz kalınan radyasyondan sonra sadece risklerden bahsedilebilir. Bebek için riskler minimaldir. Radyasyonun en riskli olduğu dönem 2. hafta ve 26. hafta arasındaki dönemdir. Gebeliğim ilk 25 haftasında bebeğin sinir sistemi maksimum hassasiyet içerisindedir. Bu nedenle herhangi bir bölgeye uygulanan röntgenden etkilenme olasılığı daha yüksektir. Daha önce de bahsettiğimiz üzere kasık ve karın bölgesi kurşun içerikli bir örtü ile kapatılarak olası radyasyon maruzunu engellenmektedir. 

Direkt olarak röntgen çekimi olmasa da gebelikte röntgen odasına girmek de sakıncalıdır. Röntgen çekilirken orada bulunmak anne adayının herhangi bir sorunu yok ise boşuna bir radyasyon maruzuna neden olacaktır. Sağlık nedeniyle olmadıkça bu odalardan uzak durulmalıdır.

Gebelikte röntgen çektiren var mı diye düşünen anne adayları, sağlığınız için doktorunuzun gerekli gördüğü durumlarda gerekli tüm önlemler alındıktan sonra röntgen çektirmenin bir sakıncası olmayacaktır. 

0 KİŞİ Yorum Yaptı

65 KEZ ZİYARET EDİLDİ

Yorumlar (0)

  • Henüz bu içeriğe yorum yapılmadı.

Yorum Yazın

Kaç haftalık hamilesiniz? Gebelik Hesaplayıcı

Lütfen son adet başlangıç tarihinizi girin

Hafta hafta hamilelik Gebelik Haftaları

Annelerden Gelen Yorumlar

  • Selin Selin Gebelikte Kabakulak Hastalığı

    Gebelik sırasında kabakulak geçirmekten çok korkuyorum, çok bilgilendirici bir yazı olmuş....

  • Meral Meral Gebelikte Hemoroid

    Çok faydalı bir yazı. Paylaşan kalemin eline sağlık. Teşekkürler annegebelik ekibi. Sitenizi yeni keşfettim ama bundan sonra faydalanacağım....

Gebelik haftanız E-POSTA ADRESİNİZE GELSİN *Anneler için ücretsizdir

Hangi haftada olduğunuzu bilmiyorsanız buradan öğrenebilirsiniz