Gebelikte Pupp

0 Yorum yapıldı
Gebelikte Pupp

Gebelikte Pupp

  • 2.1BPAYLAŞIM

  • 81ZİYARET

  • 0YORUM

PUPP Gebelikte göbek çevresinde kaşıntı ve kızarıklık şeklinde görülen bir cilt rahatsızlığıdır. ( Original adı: Pruritic Urticarial Papules and Plaques of pregnancy). Bu rahatsızlık gebeliğe özgü bir hastalık çeşidi olarak bilinmektedir. Geçikmiş bir aşırı duyarlılık reaksiyonu olduğu bilinmekte ve iltihaplı bir reaksiyon şeklinde görülmektedir. 

Bu durum bebekten anneye geçen hücrelerin anne cildinde ortaya çıkarttığı ve kaşıntıya neden olduğu  alerjik bir reaksiyon olarak düşünülmektedir. Hamile bireylerde oldukça sık görülen yaygın bir rahatsızlıktır. Her 3 gebelikten 1 tanesinde görülen ve sıklıkla karşılaşılan bu durum bir deri rahatsızlığıdır.  Genellikle gebeliğin son aylarında ortaya çıkan, ciltte kızarıklık, deri dökülmesi ve sulu kabarcıklar şeklinde görülebilmektedir. 

 

Genellikle karın çevresinde görülen bu rahatsızlık, belirli bir zaman sonrasında tüm cilde yayılabilmektedir. Vücudun genelinde baş gösterebilir ancak avuç içi ve ayaklarda bu belirtilere rastlanmamaktadır. Yüz bölgesinde nadir bireylerde ortaya çıkan bu rahatsızlık genellikle vücudun gövde kısımlarında belirti göstermektedir. 

Bazı bireylerde doğumun son hastasında da görülen bu cilt rahatsızlığı, doğumdan sonra da annenin vücudunda ortaya çıkabilmektedir. Belirtilerin vücutta ortaya çıktığı bölgeler ve belirginlik gösterdiği zamanlar bireyler arasında değişiklik gösterebilir. 

PUPP rahatsızlığı büyük bir oranda, ilk kez gebelik yaşayan bireylerde ve çoğul ebelik yaşayan anne adaylarında görülmektedir. Genel olarak gebeliğin 6. Ayından sonra ortaya çıkmaktadır. Bebeğin anne karnındaki gelişimi ile de bağlantısı bulunan bu hastalığa gebelik başlangıçlarında pek sık rastlanmamaktadır. Gebelik öncesinde de bir takım alerjik rahatsızlığı olan bireylerde, astım be bronşit gibi solunum yolları ile ilgili sıkıntı yaşayan anne adaylarında görülme ihtimali daha yüksektir.

PUPP Rahatsızlığının Tedavi Yöntemleri

Bu cilt rahatsızlığı için kartizonlu krem veya karbonatlı su ile yapılacak ılık bir banyo, tedavi süreci için etkili olabilmektedir. 

Anne karnındaki bebeğe zararı olmayan bir durumdur. Her ne kadar anne için de tehlikeli bir durum oluşturmuyor olsa da anne adaylarının bu belirtiler için bir uzmandan bilgi ve destek almaları tavsiye edilmektedir. Tedavi edilmekte güçlük çekilecek bir durum olsa dahi, bu gibi vakalarda erken doğum önerilmemektedir. Genellikle bu tür rahatsızlıklar doğum sonrasında hızla kaybolmaktadır. 

Ancak anneyi gebelik sürecinde rahatsız ediyor ise, bir ağrı veya acıya yol açıyor ise uzman yardımı ile tedavi edilmesi gerekmektedir. Genellikle ciddi müdahalelere gerek kalmadan medikal bir ürün kullanımı ile bu hastalığın tedavi edilmesi mümkündür. 

Dermatologlar tarafından tanısı konulan bu rahatsızlık için, kaşıntı giderici kremler veya alerji ilaçları kullanılabilmektedir. Hastalığın ileri derecede yayıldığı ve kremler ile tedavi edilemeyen durumlarda ise ağız yoluyla alınan steroidler kullanılabilmektedir.

Bu tür bir rahatsızlık ile mücadele eden anne adaylarının, güneş ışınlarına maruz kalmaktan kaçınmaları gerekmektedir. Sık sık ılık su ile duş yapılması önerilmekte ve uzman yardımı alınması mutlaka tavsiye edilmektedir.

İlk gebelikte bu sorun ile karşılaşan anne adayları için ikinci ve daha sonrası gebeliklerde bu durum ile tekrar karşılaşma riski oldukça düşüktür. Ayrıca gebelik boyunca bu tür bir rahatsızlığı bulunmayan bir annede, doğum sonrasında bu hastalığın ortaya çıkma ihtimali de bulunmaktadır. Doğumdan bir kaç gün sonrasında vücudun çeşitli bölgelerinde ortaya çıkabilir. Anne karnında olduğu gibi, doğum sonrasında bu hastalığı taşıyan bireylerini bebeği emzirmek ile ilgili bir çekince duymasına gerek yoktur. Bu hastalık emzirme yolu ile bebeğe geçmez. Deride görülen bu tür rahatsızların bebeğe hiç bir zararı bulunmamaktadır. Ancak tıbbi bir ilaç alınmadan önce doktora başvurulmalı ve uzman görüşü alındıktan sonra tedavi sürecine geçilmelidir.

0 KİŞİ Yorum Yaptı

81 KEZ ZİYARET EDİLDİ

Yorumlar (0)

  • Henüz bu içeriğe yorum yapılmadı.

Yorum Yazın

Kaç haftalık hamilesiniz? Gebelik Hesaplayıcı

Lütfen son adet başlangıç tarihinizi girin

Hafta hafta hamilelik Gebelik Haftaları

Annelerden Gelen Yorumlar

  • Selin Selin Gebelikte Kabakulak Hastalığı

    Gebelik sırasında kabakulak geçirmekten çok korkuyorum, çok bilgilendirici bir yazı olmuş....

  • Meral Meral Gebelikte Hemoroid

    Çok faydalı bir yazı. Paylaşan kalemin eline sağlık. Teşekkürler annegebelik ekibi. Sitenizi yeni keşfettim ama bundan sonra faydalanacağım....

Gebelik haftanız E-POSTA ADRESİNİZE GELSİN *Anneler için ücretsizdir

Hangi haftada olduğunuzu bilmiyorsanız buradan öğrenebilirsiniz