Gebelikte Preeklampsi

0 Yorum yapıldı
Gebelikte Preeklampsi

Gebelikte Preeklampsi

 • 2.1BPAYLAŞIM

 • 281ZİYARET

 • 0YORUM

Gebelikte Preeklampsi Nedir?

Halk arasında gebelik zehirlenmesi ismiyle bilinen peeklampsi gebelikte yüksek tansiyon ile birlikte görülen çok ciddi bir hastalıktır. Genellikle 20. haftadan sonra ortaya çıkar ve hamileliklerin yaklaşık % 8'ini etkiler. Gebeliğin ikinci yarısının başında gözlemlenen yüksek tansiyon ve idrarda protein kaçağı tespit edilmesiyle preeklampsi teşhisi konulur. Şikayetlere genellikle aşırı kilo alımı, baş ağrısı ve ödem de eklenir. Gebelikte Preeklampsinin tehlikeli olmasının sebebi, rahim yatağını bir ağ gibi saran damarların aşırı daralması sonucunda, plasentaya ihtiyacı olan kanın yeterince gitmemesidir.

Pre-eklampsi Neden Olur?

Doktorlar henüz preeklampsinin nedenini tam olarak tespit edememişlerdir, ancak bazı potansiyel nedenler araştırılmaktadır. Bunlar genetik faktörler, kan damarı problemleri, otoimmün hastalıklardır. İlk gebelikler her zaman için preeklampsi tehlikesi taşır. Ayrıca doğum yapacak kadının yaşının 18'in altında ya da 35'in üstünde olması da preeklampsi tehlikesini arttıracaktır. Önceki gebeliklerde hipertansiyon sorunu yaşayan anneler daha sonraki hamilelik dönemlerinde de aynı sorunu yaşayabilirler. Diğer bir etken ise çoğul gebeliklerdir. Anne adaylarında kronik böbrek hastalıkları ya da bağışıklık sistemi hastalıklarının bulunması ve aşırı kilolu olmaları da hamileliklerinde preeklampsi yaşama risklerini arttırmaktadır.

Gebelikte Preeklampsi Belirtileri Nelerdir?

 • - Gebelikte Preeklampsi teşhisinin yapılabilmesi için hamilelerde gözlemlenmesi gereken belirtilerin başında gebelik yüksek tansiyonu gelmektedir.
 • - Daha sonra gebelerin idrarlarında protein değerlerine bakılır. İdrardaki protein değerlerinin yüksek olması böbreklerde protein kaçağı olduğu anlamına gelmektedir.
 • - Diğer belirtisi ise hamilelerde görünenden daha fazla ödemin gözlemlenmesidir. Bu ödem eller ve yüz bölgesinde yoğunluk kazanmaktadır. Gebelikte oluşan ödemler ile preeklampsi sebebiyle oluşan ödemlerin ayırt edilmesi önemlidir. Preeklampsinin oluşturduğu ödemlerde diz ve ayak arasındaki bölgeye parmak ile bastırıldığında iz kalmaktadır. 

 • - Preeklampsi belirtilerinin arasında idrara çıkmanın azalması ve görme bozuklukları gibi belirtiler de görülebilmektedir.
 • - Şiddetli mide ağrıları ve kandaki trombosit sayısının azalması ise hastalığın ağır seğirttiğinin göstergesidir. Eğer bu belirtilere sara nöbetleri de eklenirse eklampsi hastalığından bahsedilir. Sara nöbetlerinin yaşanma sebebi ise ödemin beyinde de oluşmaya başlamasıdır.
 • - Gebelik Preeklampsi hastalığının diğer belirtileri ise unutkanlık, ani ve fazla kilo alma, halsizlik ve bilinç bulanıklığıdır.
 • - Ayrıca hamilelerde görülebilecek diğer belirtiler ise bebek hareketlerinin azalmasıdır. Eğer çok hareketli bir bebek ise normalde yaptığı hareket sayısından çok daha az sayıda hareket etmesine de dikkat edilmelidir.
 • - Karaciğer bölgesinde yaşanan ağrılar da bu hastalığın göstergeleri arasındadır.

Gebelikte Preeklampsi Tedavisi

Eğer Hamilelikte Preeklampsi hafif seyrediyorsa bu durumda gebeler yakın takipte tutulur. Düzenli aralıklar ile kan ve idrar tahlilleri yapılır. Tansiyon düşürücü ilaçlar ile tedaviye başlanır. Bebeğin dış ortamda yaşayabileceği zamana kadar ya da tablo ağırlaşana kadar annenin durumunun stabil kalması sağlanır.

Kalan gebelik zamanını yatakta geçiren anneye aynı zamanda magnezyum takviyesine de başlanmaktadır. Doğum sonrasında ise anne yoğun bakımda kontrol altında tutulmaya devam edilir. Hafif seyreden preeklampsi tedavi edilebilen bir hastalıktır.

Ağır seyreden Gebelikte Preeklampsi ise annenin ve bebeğin yaşamını tehlikeye sokabilmektedir. Ağır durumlarda gebenin tansiyon değerleri 16/11'in üzerine çıkmaktadır. Protein kayıpları artmakta ve ödem ciddi bir durum almaktadır. Ayrıca ödemin beyinde gerçekleşmesi ile hastalık eklampsi olarak evrilir. Ağır preeklampsinin herhangi bir tedavisi bulunmamaktadır. Hastalığın sonlanması için gebeliğin de sonlanması gerekmektedir. Ağır seyreden preeklamsinin bebek ve anne ölümlerine sebep olmasının sebebi anne ve bebek arasında besin ve oksijen alışverişi yapan kılcal damarların, bebeği yeterince besleyememesidir. Bu durumda bebek ya yeterince gelişemez ya da bebek ölümü söz konusu olur. Diğer bir etken ise rahim yatağında artan basınçtan dolayı plasenta rahim duvarından erken ayrılmaktadır. Anne açısından tehlikeleri ise beyin kanaması, organ yetmezliği ve kanın pıhtılaşma özelliğini kaybetmesi sebebiyle yaşanan ölümlerdir.

 

Hamile kalmadan önce ve sonra sağlıklı bir yaşam tarzı sürdürmek esastır. Doktora yapılan düzenli ziyaretleri kaçırmadığınızdan emin olun, böylece preeklampsi de dahil olmak üzere herhangi bir komplikasyon gebelikte erken teşhis edilebilir.

 

0 KİŞİ Yorum Yaptı

281 KEZ ZİYARET EDİLDİ

Yorumlar (0)

 • Henüz bu içeriğe yorum yapılmadı.

Yorum Yazın

Kaç haftalık hamilesiniz? Gebelik Hesaplayıcı

Lütfen son adet başlangıç tarihinizi girin

Hafta hafta hamilelik Gebelik Haftaları

Annelerden Gelen Yorumlar

 • Selin Selin Gebelikte Kabakulak Hastalığı

  Gebelik sırasında kabakulak geçirmekten çok korkuyorum, çok bilgilendirici bir yazı olmuş....

 • Meral Meral Gebelikte Hemoroid

  Çok faydalı bir yazı. Paylaşan kalemin eline sağlık. Teşekkürler annegebelik ekibi. Sitenizi yeni keşfettim ama bundan sonra faydalanacağım....

Gebelik haftanız E-POSTA ADRESİNİZE GELSİN *Anneler için ücretsizdir

Hangi haftada olduğunuzu bilmiyorsanız buradan öğrenebilirsiniz