Gebelikte NST (Nonstres Test)

0 Yorum yapıldı
Gebelikte NST (Nonstres Test)

Gebelikte NST (Nonstres Test)

  • 2.1BPAYLAŞIM

  • 353ZİYARET

  • 0YORUM

Gebelik süreci anne adayı ve bebek bekleyen her çift için oldukça önemli bir dönemdir. Anne ve baba adayı bu süreç içerisinde bebeklerinin sağlıklı bir şekilde gelişmesini ve bu süreci sıkıntısız olarak atlatmak istemektedirler. Anne karnında oluşmuş olan fetüsün ve annenin sağlığının dikkatli şekilde izlenmesi, bu dönemin iyi bir şekilde geçirilmesine yardımcı olacaktır. Gebelik sürecinde anne adayının sık sık girdiği testlerden bir tanesi de NST (Nonstres Test)’ dir. Bu test her gebe kadının girdiği ve oldukça sık uygulanan bir test olup ne anne ne de bebek açısından herhangi bir risk oluşturmamaktadır. Oldukça fazla yararı olan bu test sayesinde annenin gebelik süreci ve bebeğin anne karnındaki sağlığı hakkında birçok bilgi edinilmektedir.

NST (Nonstres Test) Nedir?

NST (Nonstres Test) anlam olarak stressiz test demektir. NST testi anne adayının karnında olan bebeğini en ufak bir strese sokmadan yapıldığından teste bu isim verilmiştir. Bebeğin kalp atış hızının, kendi hareketlerine tepkisini ölçer. Bu, doktorların bebeğin gerekli miktarda oksijen alıp almadığını bilmelerini sağlar. NST gebeliğin özellikle son zamanlarına doğru daha sık yapılmakta ve doğum zamanı hakkında genel bir bilgi alınmasına olanak tanımaktadır. Kısa ve ağrısız olan bu test oldukça kullanışlıdır.

Gebelikte NST (Nonstres Test) Neden Uygulanmaktadır?

Gebelik süreci oldukça uzun ve özen isteyen bir dönemdir. Bu süreçte hem anne adayı hem de annenin karnında olan bebeğin genel sağlığını bilmek ve kontrol altında tutmak oldukça önemli bir husustur. NST testinin de gebelikte kullanım alanı ve nedenleri oldukça fazladır.  NST testi herhangi bir risk içermemektedir.  Bu test anne karnındaki bebeğin durumu ve gebeliğin zamanı hakkında detaylı bir bilgi vermektedir. NST testi anne karnındaki bebeğin kalp atışlarının düzenini, herhangi bir sorun olup olmadığını öğrenmek, fetüsün bulunduğu kese içerisindeki amniyon sıvısının az ya da çok olup olmadığını anlamak ve gebeliği tehdit eden bir durum olup olmadığı ile ilgili fikir sahibi olabilmek için yapılabilmektedir. NST’ de fetüsün genel durumu incelenebilirken, karın içerisinde oksijen alıp alamaması, herhangi bir stres faktörüne uğruyor olup olmaması ya da fetüs sağlığını tehdit eden herhangi bir durum olup olmadığı gibi birçok durum hakkında uzmana bilgi vermektedir.

Gebelikte NST (Nonstres Test) Ne Zaman Yapılır?

Nst testi genellikle 28 haftadan sonra yapılır. Öncesinde fetüs teste cevap verecek kadar gelişmemiştir.

Gebelikte NST (Nonstres Test) Nasıl Yapılır?

NST testi yaklaşık 20 dk süren ve uygulaması oldukça kolay bir testtir. NST testi öncesi anne adayının net şekilde bebeğinin hareketlerini algılayabilmesi için tok karnına gelmesi tavsiye edilmektedir. Anne sedyeye sırt üstü yatırılır ve ardından karın kısmı yeterince açılır. Daha sonra karnının hem alt hem de üst kısmına problar yerleştirilir. Bu problar karın içerisindeki bebeğin kalp atışlarının duyulmasını ve kaydedilmesini sağlamaktadır. Ardından anneye de bir adet düğme verilir ve bebeğinin hareketini algıladığı an buna basması istenir. Bu sayede bebeğin hareket kaydı da alınır. NST testinde bebeğin hem kalp atışı hem de hareketi tam olarak izlenir ve kayıt altına alınır. Bu test sayesinde bebeğin sağlıklı olup olmadığı ya da herhangi bir stres faktörünün varlığı varsa tespit edilir. Bebeğin erken doğuma gidip gidemeyeceği hakkında da bilgi sahibi olunur.

NST Sonucunun Anlamı

Nst sonucunda, bebeğin kalp atış hızı normal şekilde artıyorsa sonuç ‘reaktif’ olarak adlandırılır. Reaktif bir test sonucu güven verici bir işarettir. Bebeğin ve plasentanın iyi gittiğini, fetusa kan akışının (ve oksijenin) yeterli olduğunu gösterir.

Reaktif olmayan sonuçlar, bebeğin kalp atış hızının yeterince artmadığı anlamına gelir. Oksijen yetersizliğinden mi kaynaklandığını veya başka nedenler olup olmadığını (yani uyku düzenleri, bazı reçeteli veya reçetesiz ilaçlar) belirlemek için daha fazla test ve izlemeye ihtiyaç duyulur. Doktorunuz sizinle bebeğinizin doğumu hakkında konuşabilir.

0 KİŞİ Yorum Yaptı

353 KEZ ZİYARET EDİLDİ

Yorumlar (0)

  • Henüz bu içeriğe yorum yapılmadı.

Yorum Yazın

Kaç haftalık hamilesiniz? Gebelik Hesaplayıcı

Lütfen son adet başlangıç tarihinizi girin

Hafta hafta hamilelik Gebelik Haftaları

Annelerden Gelen Yorumlar

  • Selin Selin Gebelikte Kabakulak Hastalığı

    Gebelik sırasında kabakulak geçirmekten çok korkuyorum, çok bilgilendirici bir yazı olmuş....

  • Meral Meral Gebelikte Hemoroid

    Çok faydalı bir yazı. Paylaşan kalemin eline sağlık. Teşekkürler annegebelik ekibi. Sitenizi yeni keşfettim ama bundan sonra faydalanacağım....

Gebelik haftanız E-POSTA ADRESİNİZE GELSİN *Anneler için ücretsizdir

Hangi haftada olduğunuzu bilmiyorsanız buradan öğrenebilirsiniz