Gebelikte Nefes Darlığı

0 Yorum yapıldı
Gebelikte Nefes Darlığı

Gebelikte Nefes Darlığı

  • 2.1BPAYLAŞIM

  • 284ZİYARET

  • 0YORUM

Gebelikte nefes darlığı çok sık rastlanan bir durumdur. Özellikle gebeliğin son trimesterinde yani son üç ayında bebeğin iyice büyümesi sebebiyle rahmin de daha fazla büyümesi sonucu daha da sıklaşır ve belirginleşir. Peki, gebelikte nefes darlığı yaşayanlar neden bu rahatsızlığı yaşar? Gebelikte nefes nefese kalma hissi nasıl giderilir? Bu soruların cevabı makalemizde…
Gebelikte Nefes Darlığının Sebepleri Nelerdir?
- Gebelik esnasında bebeğin büyümesi rahmi genişletir. Rahmin genişlemesi ciğerlerin alt tarafında yer alan diyafram kasının yukarıya doğru itilmesine sebep olur. Bu durum, ciğerler üzerinde bir baskı oluşturarak solunum sistemini etkiler. Bu sebeple anne adayı nefes darlığı yaşar. Bebeğin, hamileliğin son aylarında daha fazla büyümesi nefes darlığı hissinin bu aylarda daha fazla hissedilmesine sebep olur.
- Hamilelik sırasında salgılanan hormonlar değişir ve buna bağlı olarak  vücutta pek çok şey değişim gösterir. Hormonlar organların işleyişini değiştirir ve bu organlar arasında bulunan kalp ve akciğerdeki değişiklikler solunum sistemini etkileyerek hamilelikte daralma hissi, hamilelikte derin nefes alma ihtiyacı gibi durumlara sebep olur. 
- Gebelikte nefes darlığı yaşanmasının bir diğer sebebi de çoğul gebeliktir. Çünkü çoğul gebelikte rahim daha fazla genişleyecektir. Bu sebeple ciğerlere uygulanan baskı daha çok artacak ve sıkışan ciğerler nefes darlığına sebep olacaktır. 
- Bebeğin rahim içindeki pozisyonu da ciğerleri etkileyen başka bir faktördür. Eğer bebek ciğere yakın duruyorsa bu durumda nefes darlığı hissi daha fazla olacaktır. 
- Bir diğer sebep annenin salgılanan hormonların etkisiyle psikolojisinde yaşanan değişimlerdir. 
- Eğer anne adayı hamilelik esnasında aşırı kilo almışsa bu da nefes darlığına sebep olacaktır.
- Bunlar dışında astım, alerji, soğuk algınlığı gibi hastalıklar da nefes darlığı hissini arttıracaktır. 
- Hamileliğin ilk aylarında nefes darlığı yaşamanın sebebi genellikle hormonların etkisidir. Son üç ayda yaşanan nefes darlığının sebebi ise yukarıda söylediğimiz gibi bebeğin büyümesi, pozisyonu gibi durumlardır. 
Gebelikte Nefes Darlığı Nasıl Tedavi Edilir?
Gebelikte nefes darlığı her hamile kadının yaşadığı bir durumdur. Tamamen giderilmesi vücuttaki değişikliklerden kaynaklanması sebebiyle mümkün değildir. Ama bazı yöntemler kullanılarak azaltılabilir. Nedir bu yöntemler;
Duruşun düzeltilmesi: Dik durmak her insanın daha sağlıklı nefes alabilmesi için gerekli bir durumdur. Hamilelik esnasında omurganın dik olması daha rahat nefes alıp vermenizi sağlayacaktır.
Nefes egzersizleri yapmak: Nefes egzersizleri sayesinde solunum sisteminizi tanıyacaksınız ve doğru nefes almayı öğreneceksiniz. Bu size hem nefes darlığı şikayetinizin azalması hem de doğum esnasında nefes alıp vermede kolaylık olarak geri dönecektir.
Sol tarafa doğru yatmak: Dolaşımın en iyi sağlandığı yatış pozisyonudur. Böylece diyafram üzerindeki baskıyı azaltmış olacaksınız. Ayrıca yattığınız yerde bedeninizi destekleyecek yastık, minder gibi bazı eşyalar kullanabilirsiniz.
Duruş pozisyonunu değiştirmek: Nefes darlığı hissinin çok kuvvetli yaşandığı zamanlarda oturuyorsanız kalkabilirsiniz ya da tam tersi ayakta iseniz oturabilirsiniz. Yatış pozisyonunuzu değiştirebilirsiniz. Bu gibi aktiviteler sizi rahatlatacaktır.
Kilo kontrolü: Hamilelikte nefes darlığı yaşamanın nedenlerinden biri, aşırı kilo almaktır. Bu nedenle alacağınız kiloları kontrollü bir biçimde almalısınız. Doktorunuzun izin verdiği ölçüde kilo almaya çalışmalısınız.
• Bunlar dışında eğer sigara kullanıyorsanız ki gebelikte sigara kullanımı çok zararlıdır, sigarayı bırakmanız nefes darlığı şikayetinizi azaltacaktır. 
• Deterjan, koku, toz gibi alerjen malzemelerden uzak durmanız, yaşadığınız yerin havadar olması, bol bol dinlenmek, bir anda fazla yemek yerine sık sık ama az az yemek, solunum sistemine iyi gelen bal, incir, rezene gibi gıdalar tüketmek nefes darlığı hissini azaltmaya yardımcı olacaktır.
Hangi Durumlarda Doktora Başvurulmalıdır?
- Nefes darlığının çok şiddetli ve göğüs ağrısıyla birlikte olması durumunda, 
- Çarpıntı ve baygınlık hissi varsa, 
- Şiddetli öksürük ve bununla birlikte balgamınızda kan varsa muhakkak doktorunuza görünmelisiniz.

0 KİŞİ Yorum Yaptı

284 KEZ ZİYARET EDİLDİ

Yorumlar (0)

  • Henüz bu içeriğe yorum yapılmadı.

Yorum Yazın

Kaç haftalık hamilesiniz? Gebelik Hesaplayıcı

Lütfen son adet başlangıç tarihinizi girin

Hafta hafta hamilelik Gebelik Haftaları

Annelerden Gelen Yorumlar

  • Selin Selin Gebelikte Kabakulak Hastalığı

    Gebelik sırasında kabakulak geçirmekten çok korkuyorum, çok bilgilendirici bir yazı olmuş....

  • Meral Meral Gebelikte Hemoroid

    Çok faydalı bir yazı. Paylaşan kalemin eline sağlık. Teşekkürler annegebelik ekibi. Sitenizi yeni keşfettim ama bundan sonra faydalanacağım....

Gebelik haftanız E-POSTA ADRESİNİZE GELSİN *Anneler için ücretsizdir

Hangi haftada olduğunuzu bilmiyorsanız buradan öğrenebilirsiniz