Gebelikte Bebeğe Müzik Dinletmek

0 Yorum yapıldı
Gebelikte Bebeğe Müzik Dinletmek

Gebelikte Bebeğe Müzik Dinletmek

 • 2.1BPAYLAŞIM

 • 318ZİYARET

 • 0YORUM

Anne karnındaki bebeğin dış ortamın farkında olması, dışarıda duyduğu seslere karşı duyarlılığı, ışığa karşı hassasiyeti kanıtlanmış bir gerçekliktir. Aynı zamanda bebeklerin gelişimi, nelere ihtiyaç duyabilecekleri, anne karnındayken gelişimlerinin nasıl desteklenebileceği gibi detaylı konular birçok annenin ilgisini çekmektedir. Anne karnındaki bebeklere müzik dinletmek de bu açıdan önem kazanmaktadır. Müziğin anne karnındaki çocuğa ne derece etkisi olduğu, bebeklerin ruhsal ve psikolojik gelişimlerine katkısı nasıldır? gibi soruların tam cevabı bulunmamaktadır. Hala araştırılması gereken bir konu olmasına rağmen anne karnındaki bebeğin müziğe tepki verdiği gözlemlenmiştir. Bu durumdan yola çıkarak müziğin bebeklerin gelişiminde bir kaç fayda oluşturduğuna inanılmaktadır.

Müziğin Anne Karnındaki Bebeğe Etkisi

Sakin ve hafif ritimli müziklerin, özellikle klasik müzik tarzının anne karnındaki bebeğe oldukça olumlu etkileri olduğu düşünülmektedir. Buna göre klasik müzik dinleyen bebeklerin;

 • - Zihinsel gelişiminin hızlandığı,
 • - Sayısal zekasının güçlendiği,
 • - Kulak ve dil gelişiminin olumlu yönde etkilendiği
 • - İlerideki yaşamlarında daha sosyal ve dışarıya açık bireyler olacağı kabul edilmektedir.
 • - Ayrıca müzik dinleyen bebeklerin daha sakin ve uysal olacağı kabul edilir. 

Ancak tüm bunlar kanıtlanmış etkiler değildir. Müziğin insanların duygularını ne şekilde harekete geçirdiği üzerine yapılan gözlemler sonucu, müziğin anne karnındaki bebeğin duygu ve psikolojik gelişimine de etkisi olacağı düşünülmektedir. 

Gebelikte Müzik Dinlemenin Faydaları

Bebekler anne karınlarında bulundukları sürelerde, 5. Aydan itibaren dışarıdan gelen sesleri fark etmeye başlar. Ancak embriyo sıvısı içerisinde bulunan bebeklerin duydukları sesler net değildir. Ancak, bebeklerin en net duydukları sesler annelerinin sesidir. Çünkü bebekler anne karnında bulundukları için anne seslerini dışarıdan değil doğrudan içeriden, kemikler yoluyla işitmektedir. Bebeklerin doğduklarında annelerin sesine aşina olmaları da bu sebepten kaynaklanmaktadır. 

Bebekler, annelerinin sesini duyduklarında sakinleşir, huzurlu ve güvende bir ortamda olduklarını hissederler. Doğumdan sonra bebeklerin annelerinin seslerini duyduklarında sakinleşmelerine benzer olarak, doğmadan önce dinledikleri müzikler de doğumdan sonraki zamanlarda sakinleşmelerine yardımcı olur. Alışkın oldukları müzikler bebeklerin sakinleşmelerine yardımcı olur, ağlamalarını ve huzursuzluklarını azaltır, uykuya dalmalarına yardımcı olur. 

Müziğin anne karnındaki bebeklere olan etkisi, anne üzerinden de değerlendirilmektedir. Anne adayının sakin ve huzurlu müzikler dinlerken salgıladığı mutluluk hormonu, kan dolaşımı yolu ile bebeğe iletilmektedir. Doğumdan sonra aynı müziği dinleyen bebeklerde, sakinlik, huzurlu ve güvenli bir yerde bulunma hissi ve kolay uykuya dalma gözlemlenmiştir.

Anne adayının da müzik dinlerken yaşadığı stresin azalacağı, mutluluk hormonu salgılayacağı ve daha huzurlu hissedeceği düşünüldüğünde, müzik dinlemek doğrudan ve dolaylı olarak hem anne hem de bebek için oldukça olumlu olacaktır.

Ayrıca müzik bebeğin kulak gelişimine ve dil gelişimini kazanmasına yardımcı olacaktır. Anne adayları için verilebilecek en güzel tavsiye sevdikleri müzikleri dinlemektir. Böylece hem bebeği hem kendilerini mutlu edeceklerdir. Müzik ruhun gıdasıdır ve mutlu bir ruh bebeğe oldukça faydalıdır.

Müzik ile birlikte anne karnındaki bebekler ile yapılabilecek en güzel aktivite dans etmek olacaktır. Dans etmek fiziksel ve ruhsal gerginlikleri azaltabilmektedir. Bu şekilde hem bebek hem de anne adayı için huzurlu ve mutlu hissedebilecekleri bir ortam yaratılabilir.

0 KİŞİ Yorum Yaptı

318 KEZ ZİYARET EDİLDİ

Yorumlar (0)

 • Henüz bu içeriğe yorum yapılmadı.

Yorum Yazın

Kaç haftalık hamilesiniz? Gebelik Hesaplayıcı

Lütfen son adet başlangıç tarihinizi girin

Hafta hafta hamilelik Gebelik Haftaları

Annelerden Gelen Yorumlar

 • Selin Selin Gebelikte Kabakulak Hastalığı

  Gebelik sırasında kabakulak geçirmekten çok korkuyorum, çok bilgilendirici bir yazı olmuş....

 • Meral Meral Gebelikte Hemoroid

  Çok faydalı bir yazı. Paylaşan kalemin eline sağlık. Teşekkürler annegebelik ekibi. Sitenizi yeni keşfettim ama bundan sonra faydalanacağım....

Gebelik haftanız E-POSTA ADRESİNİZE GELSİN *Anneler için ücretsizdir

Hangi haftada olduğunuzu bilmiyorsanız buradan öğrenebilirsiniz